Anasayfa Kitap Cevapları Makaleler Ödevini Sor
Cevap Yaz
23 Haziran 2021, 21:50
Furkan Furkan
Yönetici
Konu Sayısı: 1328

3. Sınıf Hayat Bilgisi Ders Kitabı Cevapları Evrensel İletişim Yayınları

2020-2021 3. Sınıf Evrensel İletişim Yayınları Hayat Bilgisi Ders Kitabı Cevapları 

2020-2021 3. Sınıf Evrensel İletişim Yayınları Hayat Bilgisi Ders Kitabı 108-109-110-111-112. sayfa cevapları  Trafik İşaretleri

Kırmızı renkli yazılar sorulardır; kırmızı renkli yazıların altındaki yeşil yazılar ise sorunun cevabıdır. Mavi yazılar hangi sayfa olduğunu gösterir geri kalan renksiz yazılar metindir. İyi dersler.

3. Sınıf Hayat Bilgisi Evrensel İletişim Yayınları Sayfa 108. Ders Kitabı Cevapları

TRAFİK İŞARETLERİ Soru: Aşağıdaki görsellerde trafik işaret ve levhalarından bazılarını görüyorsunuz. Görselleri inceleyiniz. Metinleri okuyunuz. Bu trafik işaret ve levhalarının anlamları nelerdir? Söyleyiniz. Cevap:  Işıklı İşaret Cihazı: Bu işareti gören sürücüler, trafik ışıklarına yaklaştıklarını anlar ve hızlarını azaltırlar. Yayalar ise trafik ışıklarının bulunduğu yerlere giderek daha güvenli bir şekilde karşıdan karşıya geçerler. Bisiklet Geçebilir: Bu işaretin görüldüğü yerlerde bisiklet sürülebilir. Sürücüler bu işareti gördüklerinde dikkatli olmalıdırlar. Okul Geçidi: Bu işareti gören sürücüler, okula yaklaştıklarını anlar ve hızlarını azaltırlar. Okul geçidine gelen araç sürücüleri, yolun kenarında bekleyen öğrenci olup olmadığını kontrol etmelidir. Sürücüler, bekleyen öğrenci varsa karşıdan karşıya güvenli bir şekilde geçinceye kadar durmalıdırlar.

3. Sınıf Hayat Bilgisi Evrensel İletişim Yayınları Sayfa 109-110. Ders Kitabı Cevapları

Kontrolsüz Demir Yolu Geçidi: Bu işaret herhangi bir kontrolü olmayan demir yolu geçidini gösterir. Sürücüler, bu işareti gördüklerinde hızlarını azaltarak sağ veya sol taraftan trenin gelip gelmediğini kontrol etmelidirler. Yayalar da böyle yerlerden geçerken dikkatli davranmalıdırlar. Yaya Geçidi: Bu işaret yaya geçidine yaklaşıldığını gösterir. Sürücüler, yaya geçidine geldiklerinde durmalı ve yayaların geçmesini beklemelidirler. Yayalar ise karşıya geçerken yaya geçidinin olduğu yerlerden gitmelidirler. Böylece güvenli bir şekilde karşıya geçerler. Dikkat: Bu işaret trafikte herhangi bir tehlikeye karşı sürücülerin dikkatli olması gerektiğini bildirir. Kontrolsüz Demir Yolu Geçidi: Bu işaret herhangi bir kontrolü olmayan demir yolu geçidini gösterir. Sürücüler, bu işareti gördüklerinde hızlarını azaltarak sağ veya sol taraftan trenin gelip gelmediğini kontrol etmelidirler. Yayalar da böyle yerlerden geçerken dikkatli davranmalıdırlar. Mecburi Yaya Yolu: Bu işaret yayaların gitmesi gereken yolu gösterir. Mecburi Bisiklet Yolu: Bu işaret bisiklet sürücülerinin gitmesi gereken yolu gösterir. Yaya Giremez: Bu işaretin bulunduğu yerlere yayaların girmesi tehlikeli ve yasaktır. Bisiklet Giremez: Bu işaretin olduğu yollara bisikletle girilmesi yasaktır. Hastane: Bu işaret hastaneye yaklaşıldığını gösterir. Çeşme: Bu işaret çeşmeye yaklaşıldığını gösterir. Telefon: Bu işaretin bulunduğu yerlerde telefon bulunur. Acil bir durumda bu telefonları kullanabiliriz. Soru: Okula gelirken hangi trafik işaretlerini görüyorsunuz? Bu levhaların anlamlarını söyleyiniz Cevap: Okula gelirken yaya geçidi, ışıklı işaret cihazı, okul geçidi, park yapılmaz işareti  gibi trafik işaret ve levhalarını görüyorum.

3. Sınıf Hayat Bilgisi Evrensel İletişim Yayınları Sayfa 111 Ders Kitabı Cevapları

Bu sayfada yer alan etkinliği yapınız.

3. Sınıf Hayat Bilgisi Evrensel İletişim Yayınları Sayfa 112. Ders Kitabı Cevapları

Çalışma Yapalım • Aşağıdaki trafik işaretlerini boyayınız. Bu işaretlerin adını ve anlamını yazınız. Işıklı işaret cihazı Adı: Işıklı işaret cihazı. Anlamı: Yakında ışıklı işaret cihazı olduğunu ifade eder. Adı: Hastane Levhası Anlamı: Yakınlarda hastane olduğunu trafiktekilere bildirir. Adı: Mecburi Bisiklet Yolu Anlamı: Bisikletler için mecburi yol. Adı: Dikkat Levhası Anlamı: Yolda dikkatli olmamız gerektiğini bildiriyor. Adı: Mecburi yaya yolu. Anlamı: Yayaların geçebileceği mecburi yol.

2020-2021 3. Sınıf Evrensel İletişim Yayınları Hayat Bilgisi Ders Kitabı 103-104-105-106. sayfa cevapları  Kendimizi Değerlendirelim

Kırmızı renkli yazılar sorulardır; kırmızı renkli yazıların altındaki yeşil yazılar ise sorunun cevabıdır. Mavi yazılar hangi sayfa olduğunu gösterir geri kalan renksiz yazılar metindir. İyi dersler.

3. Sınıf Hayat Bilgisi Evrensel İletişim Yayınları Sayfa 103. Ders Kitabı Cevapları

KENDİMİZİ DEĞERLENDİRELİM A) Aşağıdaki ifadelerden doğru olanların başına “D”, yanlış olanların başına “Y” yazınız. (D)  1. Sağlığımız için sınıfımızı havalandırmalıyız. (Y)  2. Son kullanma tarihi geçmiş yiyecekleri tüketmenin bir sakıncası yoktur. (D)  3. Dengeli ve düzenli beslenmeliyiz. (D)  4. Bilinçli bir tüketici alacağı ürünün fiyatını araştırır. (D)  5. Sağlığımızı korumak için sebze ve meyveleri mevsiminde yemeliyiz. B) Aşağıdaki cümleleri kutucuklardaki sözcüklerden uygun olanlarla tamamlayınız.

kaslarımızınyaz – kemiklerimizin kalitehijyen

1. Sağlığımızı korumak için alınan temizlik önlemlerine hijyen denir. 2. Et, tavuk, balık, yumurta ve süt gibi ürünler kaslarımızın ve  kemiklerimizin güçlenmesini sağlar. 3. Üzüm, kiraz, kavun, karpuz, çilek ve dut gibi meyveler genellikle yaz mevsiminde daha çok bulunur. 4. Bir ürünün iyi ya da kötü olmasına kalite denir.

3. Sınıf Hayat Bilgisi Evrensel İletişim Yayınları Sayfa 104. Ders Kitabı Cevapları

C) Aşağıdaki soruları okuyunuz, doğru seçeneği işaretleyiniz. 1. Aşağıdakilerden hangisini bilinçli bir tüketici yapmaz? A) Alışverişte fiş ya da fatura alır. B) TSE damgalı ürünleri tercih eder. C) Fiyat araştırması yapmadan ürün satın alır. Cevap C şıkkı çünkü, bilinçli bir tüketici alışveriş yapmadan alacağı ürün hakkında fiyat araştırması yapar.


2. Aşağıdaki öğrencilerden hangisi dengeli ve düzenli beslenmeye dikkat etmektedir? A) Okula geç kalmamak için kahvaltı yapmıyorum. B) Düzenli olarak sebze ve meyve tüketmeye özen gösteriyorum. C) Akşam yemeklerinde sadece makarna yiyorum. Cevap B şıkkı çünkü, dengeli ve düzenli beslenmek için düzenli olarak meyve ve sebze tüketilmelidir.


3. Aşağıdaki besinlerden hangisi daha çok kaslarımızı ve kemiklerimizi güçlendirir? 3. Sınıf Hayat Bilgisi Ders Kitabı 103-104-105-106. Sayfa Cevapları Evrensel İletişim Yayınları Cevap A şıkkı çünkü, et ve yumurta gibi ürünler kemik gelişimimizi en çok destekleyen besinlerdir.


4. Hem kendi sağlığına hem de arkadaşlarının sağlığına dikkat eden bir öğrenci, hangi davranışı yapmaz? A) Tuvaleti temiz kullanır. B) Hasta olsa da okula gider. C) Ellerini sık sık yıkar. Cevap B şıkkı çünkü, hasta iken okula gitmek hem bizi yorar hemde arkadaşlarımıza hastalığımızı bulaştırma tehlikesini oluşturur.

3. Sınıf Hayat Bilgisi Evrensel İletişim Yayınları Sayfa 105. Ders Kitabı Cevapları

3. Sınıf Hayat Bilgisi Ders Kitabı 103-104-105-106. Sayfa Cevapları Evrensel İletişim Yayınları


6. Aşağıdakilerden hangisi ortak kullanım alanları arasında gösterilemez? A) Çocuk parkları B) Okul bahçesi C) Yatak odamız Cevap C şıkkı çünkü, yatak odası kişisel bir odadır.


7. Aşağıdaki sebze ve meyvelerden hangileri kış mevsiminde daha çok bulunur? A) Portakal, muz, karnabahar, ıspanak B) Çilek, erik, fasulye, bezelye C) Kiraz, kavun, patlıcan, kabak Cevap A şıkkı çünkü Portaka, muz, karnabahar ve ıspanak gibi sebze-meyveler kış aylarında daha çok bulunur.


8. Aşağıdakilerden hangisi alacağımız ürünün kaliteli olduğunu gösterir? A) Ürünün eskimiş olması B) TSE damgalı olması C) Ürünün ambalajının yırtık ve bozuk olması Cevap B şıkkı çünkü, TSE damgası kaliteli ürünlere basılır.

3. Sınıf Hayat Bilgisi Evrensel İletişim Yayınları Sayfa 106. Ders Kitabı Cevapları

3. Sınıf Hayat Bilgisi Ders Kitabı 103-104-105-106. Sayfa Cevapları Evrensel İletişim Yayınları


10. SORU3. Sınıf Hayat Bilgisi Ders Kitabı 103-104-105-106. Sayfa Cevapları Evrensel İletişim Yayınları Yukarıdaki çiçeğin yapraklarında bazı besinlerin isimleri yazılmıştır. Vücudumuza daha çok enerji veren besinlerin yazılı olduğu yaprakların boyanması isteniyor. Buna göre hangi şekil elde edilir? 3. Sınıf Hayat Bilgisi Ders Kitabı 103-104-105-106. Sayfa Cevapları Evrensel İletişim Yayınları Aslında bu sitenin sahibi olan furkan beyi candan tebrik ediyorumm yılmadan sıkılmadan çocukların eğitimine katkıda bulunuyor.. ve çocukların hiç olmassa dersle ilgilenmesini saglıyor bence çocuklar furkan abiminizin kıymetini bilin..

2020-2021 3. Sınıf Evrensel İletişim Yayınları Hayat Bilgisi Ders Kitabı 99-100-101-102. sayfa cevaplar Temizlik Her Yerde

Kırmızı renkli yazılar sorulardır; kırmızı renkli yazıların altındaki yeşil yazılar ise sorunun cevabıdır. Mavi yazılar hangi sayfa olduğunu gösterir geri kalan renksiz yazılar metindir. İyi dersler.

3. Sınıf Hayat Bilgisi Evrensel İletişim Yayınları Sayfa 99. Ders Kitabı Cevapları

TEMİZLİK HER YERDE

Soru: Aşağıdaki görselleri inceleyiniz. Metinleri okuyunz. Ortak kullanım alanlarında temizlik ve hijyen konusunda ne yapmalıyız? Anlatınız. Cevap: Ortak kullanım alanlarında yere çöp atmamalı, tükürmemeli ve ortak kullanım alanlarındaki aletlere zarar vermemeliyiz. . Ders Kitabı Cevapları Soru: Okulunuzda hangi temizlik ve hijyen kurallarına uyuyorsunuz? Söyleyiniz. Cevap: Okulumuzda yere çöp atmamak, sınıfları havalandırmak, tuvaleti temiz tutmak, ellerimizi sık sık sabunla yıkamak gibi kurallara uyuyorum.

3. Sınıf Hayat Bilgisi Evrensel İletişim Yayınları Sayfa 101. Ders Kitabı Cevapları

Sayfa içerisinde yer alan etkinliği yapınız.

3. Sınıf Hayat Bilgisi Evrensel İletişim Yayınları Sayfa 102. Ders Kitabı Cevapları

Çalışma Yapalım

Soru: Ortak kullanım alanları nelerdir? Örneklerle açıklayınız. Cevap: Ortak kullanım alanları belediyelerin tahsis ettiği yerlerdir. Parklar, banklar, millet bahçeleri, çay bahçeleri gibi yerler ortak kullanım alanlarıdır. Soru: Hem kendi sağlığımızı hem de çevremizdeki insanların sağlığını korumak için nelere dikkat etmeliyiz? Yazınız. Cevap: Hem kendi sağlığımızı hemde çevremizdeki insanların sağlığını korumak için yere çöp atmamalı, bulaşıcı bir hastalığa yakalandıysak maske takmalıyız. Soru: Aşağıdaki görseli inceleyiniz. Sınıfta ip atlayan arkadaşınızı uyarmak için neler söylerdiniz? Yazınız. Cevap: Sınıfta ip atlamasının yanlış olduğunu, sınıfta ip atladığı için toz olduğunu ve bu tozlardan hasta olabileceğimizi söylerdim.

2020-2021 3. Sınıf Evrensel İletişim Yayınları Hayat Bilgisi Ders Kitabı 94-95-96-97-98. sayfa cevaplar Dengeli ve Düzenli Beslenme

Kırmızı renkli yazılar sorulardır; kırmızı renkli yazıların altındaki yeşil yazılar ise sorunun cevabıdır. Mavi yazılar hangi sayfa olduğunu gösterir geri kalan renksiz yazılar metindir. İyi dersler.

3. Sınıf Hayat Bilgisi Evrensel İletişim Yayınları Sayfa 94. Ders Kitabı Cevapları

DENGELİ VE DÜZENLİ BESLENME Soru: Aşağıdaki görselleri inceleyiniz. Metinleri okuyunuz. Sağlığımızı korumak için nelere dikkat etmeliyiz? Anlatınız. Cevap: Sağlığımızı korumak için düzenli ve dengeli beslenmeliyiz, kola-hamburger-pizza gibi zararlı yiyecek ve içeceklerden uzak durmalıyız.

3. Sınıf Hayat Bilgisi Evrensel İletişim Yayınları Sayfa 96. Ders Kitabı Cevapları

Soru: Dengeli ve düzenli beslenmek için neler yapmalıyız? Anlatınız. Cevap: Dengeli ve düzenli beslenmek için yeteri kadar yemek yemeli, kola-hamburger gibi zararlı yiyecek ve içeceklerden uzak durmalı ara öğünlerde meyve veya kuru yemiş tüketmeliyiz.

3. Sınıf Hayat Bilgisi Evrensel İletişim Yayınları Sayfa 97-98. Ders Kitabı Cevapları

Bu sayfalardaki deney ve etkinlikleri yaparak kendinizi değerlendiriniz. Bu besinlerin hepsini seviyorum ve hepside sağlıklı. Konuyu açan kişilere teşekkür ediyorum size tavsiyem renklendirmeyi biraz daha arttırın.

2020-2021 3. Sınıf Evrensel İletişim Yayınları Hayat Bilgisi Ders Kitabı 90-91-92-93. sayfa cevaplar Dikkatli Alışveriş

Kırmızı renkli yazılar sorulardır; kırmızı renkli yazıların altındaki yeşil yazılar ise sorunun cevabıdır. Mavi yazılar hangi sayfa olduğunu gösterir geri kalan renksiz yazılar metindir. İyi dersler.

3. Sınıf Hayat Bilgisi Evrensel İletişim Yayınları Sayfa 92. Ders Kitabı Cevapları

Soru: Alışverişlerinizde siz nelere dikkat ediyorsunuz? Anlatınız. Cevap: Alışverişlerde ürünlerin kaliteli ve uygun fiyatlı olmasına, son tüketim tarihinin geçip geçmediğine, ambalajın yırtık veya bozuk olup olmadığına dikkat ediyorum ve alışveriş sonrası fatura yada fiş alıyorum.

3. Sınıf Hayat Bilgisi Evrensel İletişim Yayınları Sayfa 93. Ders Kitabı Cevapları

Çalışma Yapalım • Aşağıdaki görseli inceleyiniz. Konuşma balonlarını okuyunuz. Tuna, nasıl bir problemle karşılaşmış? Anlatınız. Tuna, böyle bir problemle karşılaşmamak için ne yapmalıydı? Yazınız. Cevap: Tuna, çikolatayı alırken bakkaldan fiş yada fatura alması gerekiyordu ayriyeten ürünü almadan önce son tüketim tarihini kontrol etmeliydi.


• Yiyecek ve içecek satın alırken nelere dikkat etmeliyiz? Yazınız. Cevap: Yiyecek ve içecek satın alırken ürünlerin üzerinde TSE damgası olup olmadığını ve son tüketim tarihinin geçip geçmediğini kontrol etmeliyiz, alacağımız ürünlerin kaliteli ve ucuz olup olmadığını kontrol etmeli ona göre alışveriş yapmalıyız. Yiyecek ve içeceğin parasını öderken fiş yada fatura istemeliyiz. bura hayat bilgisi 3. sınıf kitabı 91 92 93 cevaplarını verdi ve bunları kardeşime gösterdim oda kitabını cevaplarını verdim ve budan sora o da bu siteden bakacak artı sizde eş dost kime göster seniz sebeplerse kar dır.

2020-2021 3. Sınıf Evrensel İletişim Yayınları Hayat Bilgisi Ders Kitabı 86-87-88-89. sayfa cevaplar Verimli Kullanalım

Kırmızı renkli yazılar sorulardır; kırmızı renkli yazıların altındaki yeşil yazılar ise sorunun cevabıdır. Mavi yazılar hangi sayfa olduğunu gösterir geri kalan renksiz yazılar metindir. İyi dersler.

3. Sınıf Hayat Bilgisi Evrensel İletişim Yayınları Sayfa 86. Ders Kitabı Cevapları

VERİMLİ KULLANALIM

Soru: Aşağıdaki görselleri inceleyiniz. Metinleri okuyunuz. Kişisel bakımımızı yaparken hangi kaynakları kullanırız? Bu kaynakları kullanırken nelere dikkat etmeliyiz? Açıklayınız. Cevap: Kişisel bakımımızı yaparken su, elektrik gibi kaynakların yanı sıra diş fırçası, musluk ve saç kurutma makinesi gibi aletleri kullanırız. 

3. Sınıf Hayat Bilgisi Evrensel İletişim Yayınları Sayfa 87. Ders Kitabı Cevapları

Soru: Siz, kişisel bakımınızı yaparken kaynakları nasıl kullanıyorsunuz? Örnekler veriniz. Cevap: Kişisel bakımımı yaparken kaynakları tasarruflu kullanmaya özen gösteriyorum ve kullandığım aletlere zarar vermeden kullanıyorum.

3. Sınıf Hayat Bilgisi Evrensel İletişim Yayınları Sayfa 88. Ders Kitabı Cevapları

ETKİNLİK: Aşağıdaki “Susuz Hayat Gelmesin Başa” isimli şiiri okuyunuz. Verilen soruları cevaplayınız.

 

♦ Şiirde hangi kaynak anlatılmaktadır?

Cevap: Şiirde banyo yaparkeni dişlerimizi fırçalarken, kıyafetlerimizi yıkarken kullandığımız olan su kaynağından bahsedilmiştir.

♦ Yukarıdaki şiire göre kişisel bakımımızı yaparken nelere dikkat etmeliyiz? Açıklayınız.

Cevap: Şiire göre suyu boşa harcamamalı, gereksiz harcamamamız konusunda öğüt veriyor.

♦ Siz de kaynakların verimli kullanımı ile ilgili bir şiir yazınız. Şiirinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap:

Su olmadan yaşam olmaz,

Su sonsuz değil su olmazsa olmaz,

Sen tutumlu yaşamazsan olmaz,

Suyu tutumlu kullan, sonsuza kadar kullan!

3. Sınıf Hayat Bilgisi Evrensel İletişim Yayınları Sayfa 89. Ders Kitabı Cevapları

Çalışma Yapalım

• Kişisel bakımınızı yaparken hangi kaynakları kullanıyorsunuz? Yazınız.

Cevap: Kişisel bakımımızı yaparken su, elektrik gibi kaynakları kullanıyoruz.

• Kaynakları daha verimli kullanmak için neler yapılabilir? Açıklayınız.

Cevap: Kaynakları daha verimli kullanmak için su ve elektriği boş yere harcamamalı, üzerimizi kirletmemeye özen göstermeliyiz.

• Aşağıdaki görseli inceleyiniz. Derya, babasına suyu tasarruflu kullanması için neler söylemelidir? Yazınız.

Cevap: Derya, babasına suyu boşa harcamasının yanlış olduğunun tıraş olurken suyu kapatması gerektiğini suyun bir gün tükenebileceğini hatırlatması gerekiyor.

Boyle bir sitenin olması çocuklar adına iyi olmus çocuklar bu siteden faydalanarak yaptıgı cevapları karsılasrıtır ve daha iyi eğitim gormus olur ve boylece okul hayatlarında daha başarılı olurlar.. Yani çok iyi olmus site kurucusunuda tebrik ediyorumm o kadar zahmet harcıyor

2020-2021 3. Sınıf Evrensel İletişim Yayınları Hayat Bilgisi Ders Kitabı 134-135-136-137-138-139-140. sayfa cevapları  Güvenlik Tedbirleri

Kırmızı renkli yazılar sorulardır; kırmızı renkli yazıların altındaki yeşil yazılar ise sorunun cevabıdır. Mavi yazılar hangi sayfa olduğunu gösterir geri kalan renksiz yazılar metindir. İyi dersler.

3. Sınıf Hayat Bilgisi Evrensel İletişim Yayınları Sayfa 135 Ders Kitabı Cevapları

Soru: Güvenliğinizi tehdit edebilecek bir durumla karşılaştığınızda neler yapmalısınız? Anlatınız Cevap: Güvenliğimi tehdit eden bir durumda bulunduğum yerden uzaklaşmalı, büyüklerime haber vermeli veya polis-jandarmayı aramam gerekir.

3. Sınıf Hayat Bilgisi Evrensel İletişim Yayınları Sayfa 137 Ders Kitabı Cevapları

3. Sınıf Hayat Bilgisi Evrensel İletişim Yayınları Sayfa 138 Ders Kitabı Cevapları

Soru: Deprem ve sel sırasında hangi güvenlik önlemlerinin alınması gerekir? Söyleyiniz. Cevap: Deprem sırasında paniğe kapılmamalı sağlam bir eşyanın altına girip çök-kapan-tutun hareketlerini yapmalıyız. Sel olduğu zaman ise sel sularından olabildiğince uzak durmamız gerekir.

3. Sınıf Hayat Bilgisi Evrensel İletişim Yayınları Sayfa 139 Ders Kitabı Cevapları

• Aşağıda ok işaretiyle gösterilen noktalı yerlere güvenliğinizi tehdit edecek durumlara örnekler yazınız. • Aşağıdaki olayı okuyunuz. Selim nasıl davranmalıdır? Yazınız.Selim okuldan eve yeni dönmüştü. Ayakkabılarını kaldırırken apartmanda bir ses duydu. Kapının deliğinden sessizce baktı. Karşı komşuların kapısını tanımadığı bir kişi zorla açmaya çalışıyordu.” Cevap: Tanımadığı birisini gördüğü için hemen oradan uzaklaşıp anne-babasına veya apartman içerisindeki görevliye yada başka bir kişiye haber vermelidir.

3. Sınıf Hayat Bilgisi Evrensel İletişim Yayınları Sayfa 140 Ders Kitabı Cevapları

• Aşağıdaki olayı okuyunuz. Duygu nasıl davranmalıdır? Yazınız. “Duygu, gece su içmek için uyanmıştı. Suyunu içti. Mutfak penceresinden sokağa doğru baktı. Yüzleri maskeli dört kişi gördü. Bu kişilerin davranışları Duygu’ya şüpheli geldi.” Cevap: Hemen anne-babasını uyandırarak olayı ailesine haber vermelidir.


• Afet ve acil durum çantasına neler koymalıyız? Yazınız. Cevap: Çantada  el feneri, radyo, pil, düdük, kullanılan ilaçlar, battaniye, kimlik fotokopileri, su ve kuru yiyecekler, kalem, kağıt gibi maddeler olmalıdır.


• Deprem anında nasıl davranmalıyız? Yazınız. Cevap: Deprem anında paniğe kapılmamalı deprem sarsıntısı bitene kadar sağlam bir eşyanın altına saklanarak ellerimizi kafamıza kalkan yaparak beklemeliyiz ve sarsıntı bitince hızlı bir şekilde evden ayrılmalıyız.


• Sel anında nasıl davranmalıyız? Yazınız. Cevap: Sel anında sel sularına olabildiğince uzak durmalıyız ve sel sularına kesinlikle girmemeliyiz. Sel sularına kanalizasyon sularıda karışabileceği için sel sularıyla oyun oynamamalı ve kullanmamalıyız.

2020-2021 3. Sınıf Evrensel İletişim Yayınları Hayat Bilgisi Ders Kitabı 130-131-132-133. sayfa cevapları  Önce Güvenlik

Kırmızı renkli yazılar sorulardır; kırmızı renkli yazıların altındaki yeşil yazılar ise sorunun cevabıdır. Mavi yazılar hangi sayfa olduğunu gösterir geri kalan renksiz yazılar metindir. İyi dersler.

3. Sınıf Hayat Bilgisi Evrensel İletişim Yayınları Sayfa 132 Ders Kitabı Cevapları

Soru: Kendinizi tehlikede hissettiğiniz bir durum yaşadınız mı? Kimlerden yardım istediniz? Anlatınız. Cevap: Kendimi tehlikede hissettiğim bir durum yaşadım evde herkes uyurken bir gün kapı çaldı ve kapıyı açmayınca kapıyı zorlamaya çalıştı. Hemen babamı uyandırdım ve kapıya baktı ancak kimse yoktu.

3. Sınıf Hayat Bilgisi Evrensel İletişim Yayınları Sayfa 133  Ders Kitabı Cevapları

• Aşağıdaki görseli inceleyiniz. Siz, görseldeki çocuğun yerinde olsaydınız nasıl cevap verirdiniz? Yazınız. Cevap: Çocuğun yerinde olsaydı onlarla gelmemin yasak olduğunu söylerdim.


• Güvenliğinizi tehdit eden bir durumla karşılaşırsanız nasıl davranırsınız? Bir örnekle açıklayınız. Cevap: Güvenliğimi tehdit eden bir durumla karşılaşırsam anneme ve babama eğer orada değillerse çevremdeki insanlardan yardım isterim. Varsa bir polisin yanına giderim.


• Aşağıdaki görseli inceleyiniz. Çocuklar nasıl davranmalıdır? Yazınız. Cevap: Çocuklar tanımadığı kişileri oyuna alamayacaklarını söyleyebilirler. Kötü niyetli insanları yüzlerinden bile anlıyoruz zaten. Konuşmasından, hareketlerinden. Bunun için herkes kendine dikkat etmeli mümkünse yalnız dolaşmamalıyız, yalnız oyun oynamamalıyız.

2020-2021 3. Sınıf Evrensel İletişim Yayınları Hayat Bilgisi Ders Kitabı 124-125-126-127-128-129. sayfa cevapları  Acil Durumlar

Kırmızı renkli yazılar sorulardır; kırmızı renkli yazıların altındaki yeşil yazılar ise sorunun cevabıdır. Mavi yazılar hangi sayfa olduğunu gösterir geri kalan renksiz yazılar metindir. İyi dersler.

3. Sınıf Hayat Bilgisi Evrensel İletişim Yayınları Sayfa 124 Ders Kitabı Cevapları

ACİL DURUMLAR Soru: Evinizde acil bir durumla karşılaştınız mı? Karşılaştıysanız neler yaşadınız? Anlatınız. Cevap: Evimizde kardeşimin üstüne çaydanlıktaki sıcak su döküldü. Annem onu hemen banyoya götürüp soğuk suda dökülen yeri ılıklaştırdı ve o bölgeyi örttü.

3. Sınıf Hayat Bilgisi Evrensel İletişim Yayınları Sayfa 127 Ders Kitabı Cevapları

Soru: Yangın sırasında neler yapmalıyız? Anlatınız. Cevap: Yangın sırasında eğer içerideysek yangının olmadığı bir odaya gitmeliyiz ve odanın kapılarının altına ıslak bir bez koyarak odaya zehirli gaz akışını kapatmalıyız. Yanımızda varsa bir telefon ile itfaiyeyi aramalıyız ve etrafımızdaki insanlardan yardım istemeliyiz.

3. Sınıf Hayat Bilgisi Evrensel İletişim Yayınları Sayfa 128 Ders Kitabı Cevapları

• Okulda karşılaşılabilecek acil durumlar nelerdir? Bu acil durumlarda neler yapmalıyız? Örneklerle açıklayınız. Cevap: Okulda yangın ve deprem gibi acil durumlarla karşılaşabiliriz. Okulda deprem olduğunu anlarsak hemen sıralarımızın altına girmeli ve öğretmenlerimizin komutlarını izlemeliyiz. Yangın çıkarsa hemen yangın merdivenlerine yönelmeli ve binayı terk etmeliyiz.

3. Sınıf Hayat Bilgisi Evrensel İletişim Yayınları Sayfa 129 Ders Kitabı Cevapları

• Evde karşılaşılabilecek acil durumlar nelerdir? Bu acil durumlarla karşılaştığımızda neler yapmalıyız? Örneklerle açıklayınız. Cevap: Evde karşılaşılabilecek acil durumlar yangın, depremdir. Örneğin bir alt kat dairede yangın çıkmışsa hemen pencerelerimizi iyice kapatmalı ve evimize zehirli duman girmesini engellemeliyiz. Apartmanımızın yangın merdiveninden hemen binayı terk etmeliyiz.


• Aşağıdaki görseli inceleyiniz. Böyle bir yangında evde olsanız neler yapardınız? Açıklayınız. Cevap: Yangın sırasında evde olsaydım alevlerin olmadığı bir odaya girerek odaya zehirli hava akışını keserdim ve evden hızlıca çıkmaya çalışırdım. Mesela yanma gibi olaylar olduğunda panik yapılmamalı ve direk soğuk sogutulmalidir Veya yarılma gibi olaylarda yapılabilecek Durumlar yarılan bölgeyi fazla oynatmamaliyiz yada bölgeyi elinizle veya bir kemer gibi bir cisimle sıkılmalı.

2020-2021 3. Sınıf Evrensel İletişim Yayınları Hayat Bilgisi Ders Kitabı 117-118-119-120-121-122-123. sayfa cevapları  Kazalar

Kırmızı renkli yazılar sorulardır; kırmızı renkli yazıların altındaki yeşil yazılar ise sorunun cevabıdır. Mavi yazılar hangi sayfa olduğunu gösterir geri kalan renksiz yazılar metindir. İyi dersler.

3. Sınıf Hayat Bilgisi Evrensel İletişim Yayınları Sayfa 117 Ders Kitabı Cevapları

KAZALAR Soru: Evde hangi kazalarla karşılaşabiliriz? Bu kazaları önlemek için nelere dikkat etmeliyiz? Söyleyiniz. Aşağıdaki görselleri inceleyiniz. Metinleri okuyunuz. Çevremizde hangi kazalarla karşılaşabiliriz? Anlatınız. Cevap: Evde üzerimize sıcak su dökülmesi, oyuncaklardan dolayı yere düşmek, hijyen malzemelerinden ötürü solunum zehirlenmesi gibi kazalar gerçekleşebilir. Oyuncaklarımızı ortada bırakmak çeşitli kazalara neden olabilir. Bu yüzden oyuncaklarımızı dağınık bırakmamalı, mümkünse kendi odamızda oynamalıyız. Evimizin temizliği için kullanılan deterjanlara dokunmamalıyız. Deterjanlara dokunmak, onları koklamak sağlığımızı tehlikeye sokabilir. İçinde ne olduğunu bilmediğimiz hiçbir maddeyi koklamamalıyız. Onlara dokunmamalıyız. Ne olduğunu bilmediğimiz maddelerin tadına bakmamalıyız. Bu maddeler zehirli olabilir. Zehirli maddelere sadece dokunmak bile sağlığımızı olumsuz etkileyebilir. Özellikle okul laboratuvarlarında bu kurallara dikkat etmeliyiz. Laboratuvarda öğretmenimizin izni olmadan hiçbir şeyi almamalı ve kullanmamalıyız.

3. Sınıf Hayat Bilgisi Evrensel İletişim Yayınları Sayfa 118-119-120. Ders Kitabı Cevapları

Bu sayfalar içerisinde yer alan metin içeriklerini okuyunuz.

3. Sınıf Hayat Bilgisi Evrensel İletişim Yayınları Sayfa 121 Ders Kitabı Cevapları

Soru: Ev kazalarını önlemek için neler yapılabilir? Anlatınız. Cevap: Ev kazalarını önlemek için evde oyuncaklarımızı toplamalı, mutfakta tehlikeli işler yapmamalı ve bilmediğimiz ilaçlara dokunmamalı ve içmemeliyiz.

3. Sınıf Hayat Bilgisi Evrensel İletişim Yayınları Sayfa 122 Ders Kitabı Cevapları

• Aşağıdaki görselleri inceleyiniz. Görsellerdeki çocuklar hangi kazalarla karşılaşabilirler? Bu çocuklara önerileriniz nelerdir? Noktalı yerlere yazınız. Cevap: Yumuşak bir zemine dayandığı için dengesini kaybedip geriye doğru düşebilir ve kafası hasar alabilir.


Cevap: Aile büyüklerimizin görevlerini yaptığı için kendine zarar verebilir.


Cevap: Merdivenlerden inmesi gerekirken korkuluktan indiği için bir yerlerini incitebilir ve kemiklerine zarar verebilir.

3. Sınıf Hayat Bilgisi Evrensel İletişim Yayınları Sayfa 123 Ders Kitabı Cevapları

Ders Kitabı 117-118-119-120-121-122-123.

2020-2021 3. Sınıf Evrensel İletişim Yayınları Hayat Bilgisi Ders Kitabı 113-114-115-116. sayfa cevapları  Trafik Kurallarına Uyalım

Kırmızı renkli yazılar sorulardır; kırmızı renkli yazıların altındaki yeşil yazılar ise sorunun cevabıdır. Mavi yazılar hangi sayfa olduğunu gösterir geri kalan renksiz yazılar metindir. İyi dersler.

3. Sınıf Hayat Bilgisi Evrensel İletişim Yayınları Sayfa 113. Ders Kitabı Cevapları

TRAFİK KURALLARINA UYALIM Soru: Aşağıdaki görselleri inceleyiniz. Metinleri okuyunuz. Trafik kurallarına neden uymalıyız? Anlatınız. Cevap: Trafik kurallarına trafiğin düzgün işlemesi ve can güvenliğimizin sağlanması için uymalıyız. Trafik kurallarına uymazsak can ve mal güvenliğimiz tehlikeye girer.

3. Sınıf Hayat Bilgisi Evrensel İletişim Yayınları Sayfa 115. Ders Kitabı Cevapları

Soru: Karşılaştığınız bir trafik kazasının sebebini anlatınız. Cevap: Karşılaştığım bir trafik kazasında sürücünün trafik kurallarına uymadığı için gerçekleşmişti.

3. Sınıf Hayat Bilgisi Evrensel İletişim Yayınları Sayfa 116. Ders Kitabı Cevapları

• Sizlerden bir trafik kazası haberi bulmanızı istiyoruz. Kaza haberini internetten veya gazetelerden bulabilirsiniz. Bu habere göre aşağıdaki soruları cevaplayınız Soru: Trafik kazasının nasıl olduğunu anlatınız. Cevap: Habere göre trafik kazası sürücünün kırmızı ışıkta geçmesi yüzünden gerçekleşmiş. Kırmızı ışıkta geçen süratli sürücü, yeşil ışıkta geçen araca çarpmış. Soru: Bu kazanın sebebi nedir? Cevap: Kazada kırmızı ışıkta süratli ilerleyen sürücünün kurallara uymaması sonucu gerçekleşti. Soru: Hangi trafik kurallarına uyulmamıştır? Cevap: Kırmızı ışıkta durma ve düşük hızda ilerleme kurallarını ihlal etmiştir. Soru: Niçin trafik kurallarına uymalıyız? Anlatınız. Cevap: Trafik kurallarına can ve mal güvenliğimizin sağlanması için uymalıyız. • Yandaki görseli inceleyiniz. Hangi trafik kuralına uyulmadığını söyleyiniz. Kurala uymayan yayalar hangi durumla karşılaşabilirler? Yazınız. Cevap: Üst geçit veya alt geçitten geçme kuralına uyulmamıştır. Yaya yoldan geçerek canınını tehlikeye atmıştır.

2020-2021 3. Sınıf Evrensel İletişim Yayınları Hayat Bilgisi Ders Kitabı 169-170-171-172. sayfa cevapları  Milli Birlik ve Beraberlik

Kırmızı renkli yazılar sorulardır; kırmızı renkli yazıların altındaki yeşil yazılar ise sorunun cevabıdır. Mavi yazılar hangi sayfa olduğunu gösterir geri kalan renksiz yazılar metindir. İyi dersler.

3. Sınıf Hayat Bilgisi Evrensel İletişim Yayınları Sayfa 169 Ders Kitabı Cevapları

MİLLÎ BİRLİK VE BERABERLİK Soru: Milli birlik ve beraberliğimizi çok güçlü hissettiğimiz günler hangileridir? Söyleyiniz. Cevap: Milli birlik ve beraberliğimizi en çok Kurtuluş Savaşında hissettik.  Kurtuluş Savaşı’mız, millî birlik ve beraberliğimizin en önemli örneğidir. Mustafa Kemal Atatürk’ün komutanlığında Türk milletinin fedakârlıklarıyla Millî Mücadele kazanılmıştır. Türk halkı canını, malını vermiş ama ülkesini vermemiştir. Bu yüzden millî bayramlarımız, millî birlik ve beraberliğimizin hissedildiği özel günlerdendir. Millî bayramlarda evlerimizin pencerelerine, balkonlarına Türk bayrakları ve Atatürk posterleri asılır. Aynı değerlere sahip olmak birbirimize olan sevgi ve saygımızı arttırır. Dinî bayramlarımız toplumsal paylaşımların olduğu günlerdir. Bu günlerde dargınlar barışır. İhtiyaç sahiplerine yardımlar yapılır. Yaşlılar ziyaret edilir. Çocuklara hediyeler verilir. Dinî bayramlarda yardımlaşma ve dayanışma gibi değerlere daha çok önem verilir.

3. Sınıf Hayat Bilgisi Evrensel İletişim Yayınları Sayfa 170 Ders Kitabı Cevapları

Ülkemiz adına millî yarışmalara katılan sporcuları izlediğimiz zaman milletçe seviniriz. Katıldığımız yarışmalarda madalya kazanmak tüm halkımızı mutlu eder. Ülkemizde yaşanan bir afet, olumsuz bir durum karşısında milletçe birlikte hareket ederiz. İş birliği, yardımlaşma ve dayanışma içinde yaşadığımız afetleri en az zararla atlatabiliriz. Düğünler, doğum günleri ve cenazeler toplum için önem taşıyan günlerdir. Bu günlerde yardımlaşma ve dayanışma artar. Mutlu günlerimizde ve üzgün olduğumuz günlerde birbirimize destek oluruz. İş birliği yaparak yardımlaşırız.

3. Sınıf Hayat Bilgisi Evrensel İletişim Yayınları Sayfa 171 Ders Kitabı Cevapları

Soru: Millî birlik ve beraberlik bizlere neler kazandırır? Söyleyiniz. Cevap: Milli birlik ve beraberlik kendi insanımız ile aramızdaki bağın kuvvetlenmesine, düşmana karşı tek vücut olmamızı sağlar. • Millî birlik ve beraberliğimizin bizlere neler kazandırdığını araştırınız. Araştırma sonuçlarını aşağıdaki boş alana yazınız. Öğrendiğiniz bilgileri arkadaşlarınızla paylaşınız. Cevap: Milli birlik ve beraberlik kendi ülke insanımız ile aramızdaki bağı kuvvetlendirir. Aramızdaki samimiyeti ve yardımlaşmayı arttırır. Kurtuluş Savaşında üç kuruş kazanan bir adam üç kuruşunun hepsini ülkesi için feda etmiştir.

2020-2021 3. Sınıf Evrensel İletişim Yayınları Hayat Bilgisi Ders Kitabı 164-165-166-167-168. sayfa cevapları  Koruyalım

Kırmızı renkli yazılar sorulardır; kırmızı renkli yazıların altındaki yeşil yazılar ise sorunun cevabıdır. Mavi yazılar hangi sayfa olduğunu gösterir geri kalan renksiz yazılar metindir. İyi dersler.

3. Sınıf Hayat Bilgisi Evrensel İletişim Yayınları Sayfa 164 Ders Kitabı Cevapları

Okullar, camiler ve çocuk parkları ortak kullanım alanları arasındadır. Onları hep birlikte kullanırız. Okulda eğitim görürüz. Camiler dinimizin sembolüdür ve ibadet yaptığımız yerlerdir. Çocuk parkları ise oyun oynadığımız, güzel vakitler geçirdiğimiz alanlardır. Bu ortak kullanım alanları hepimize aittir. Ortak kullanım alanlarımız olan okulları, camileri ve parkları özenli kullanmalıyız. Onlara zarar vermemeliyiz.

3. Sınıf Hayat Bilgisi Evrensel İletişim Yayınları Sayfa 165 Ders Kitabı Cevapları

Otobüs, metro, tramvay gibi ulaşım araçları ile duraklar ortak kullandıklarımız arasındadır. Ulaşım araçlarının koltuklarına ve tutunacak yerlerine zarar vermemeliyiz. Onları kirletmemeliyiz. Toplu taşıma araçlarına binmek için beklediğimiz durakları da özenli kullanmalıyız. Durakların camlarını kırmamalıyız. Trafik işaret ve levhaları trafiğin düzenli olmasına yardımcı olur. Bu levhaları korumalı, zarar vermemeliyiz.

3. Sınıf Hayat Bilgisi Evrensel İletişim Yayınları Sayfa 166 Ders Kitabı Cevapları

Müzelerimiz, tarihî eserlerimiz, tiyatro ve sinema salonlarımız da ortak kullandığımız alanlardır. Bunları da özenli kullanmalı ve korumalıyız. Soru: Çevrenizde bulunan ortak kullanılan alanlara örnekler veriniz. Bunları korumak için neler yapabileceğinizi anlatınız. Cevap: Çevremizde ortak olarak parklar, bahçeler, banklar, kültür merkezleri, tarihi eserlerimiz ortak kullanım alanlarıdır.

3. Sınıf Hayat Bilgisi Evrensel İletişim Yayınları Sayfa 167 Ders Kitabı Cevapları

BULMACA

• Aşağıda verilen kelimeler, soldan sağa ve yukarıdan aşağıya olacak şekilde bulmacada gizlenmiştir. Bu kelimeleri bulmacada bularak üzerlerini boyayınız. Kalan harfleri şifre bölümüne sırasıyla yazınız. Şifreyi bulunuz. Şifre: Milletçe Kullandığımız Ortak Malları Özenli Kullanmalıyız.

3. Sınıf Hayat Bilgisi Evrensel İletişim Yayınları Sayfa 168 Ders Kitabı Cevapları

• Çevrenizdeki insanlarla birlikte kullandığınız araçlar hangileridir? Aşağıdaki tabloya yazın

  • Otobüs
  • Metrobüs
  • Vapur
  • Durak
  • Metro
  • Tren
  • Uçak
  • Dolmuş

• Aşağıdaki görseli inceleyiniz. Görseldeki yanlış davranışların neler olduğunu yazınız. Cevap: Toplu taşıma aracında bir şey yiyip içmemeliyiz ön koltukta oturan çocuk bir şey yediği için yanlış bir davranış yapmıştır.


• Okulumuzu korumak için neler yapabiliriz? Yazınız. Cevap: Okulumuzu korumak için sınıf araç-gereçlerine zarar vermemeliyiz, okulda yere çöp atmamalıyız, okul duvarlarına yazı yazmamalıyız.

2020-2021 3. Sınıf Evrensel İletişim Yayınları Hayat Bilgisi Ders Kitabı 161-162-163. sayfa cevapları  Görev ve Sorumluluklar

Kırmızı renkli yazılar sorulardır; kırmızı renkli yazıların altındaki yeşil yazılar ise sorunun cevabıdır. Mavi yazılar hangi sayfa olduğunu gösterir geri kalan renksiz yazılar metindir. İyi dersler.

3. Sınıf Hayat Bilgisi Evrensel İletişim Yayınları Sayfa 161 Ders Kitabı Cevapları

GÖREV VE SORUMLULUKLAR

Soru: Ülkemizin gelişmesi için büyüklerimizin görevlerini ve sorumluluklarını en iyi şekilde yapmaları gerekir. Peki, biz çocukların üzerine düşen görev ve sorumluluklar nelerdir? Cevap: Ailemize ev işlerinde yardım etmek, onların canını sıkacak davranışlar yapmamak, arkadaşlarımıza saygı göstermek gibi görev ve sorumluluklarımız vardır. Yaşadığımız çevrede, evde ve okulda üzerimize düşen görev ve sorumluluklar vardır. Bunlardan biri de okulda öğretmenimizi dikkatli bir şekilde dinlemektir. Öğretmenimizi dikkatli dinlediğimizde derslerimizi daha kolay öğrenebiliriz. Ödevlerimizi zamanında ve en iyi şekilde yapmalıyız. Okulda öğrendiğimiz konuları evde tekrar etmeliyiz. Kitap okumaya da yeteri kadar zaman ayırmalıyız. Okul ve sınıf kurallarına uymak da sorumluluklarımız arasındadır. Kurallara uyduğumuz zaman kendimize iyi bir eğitim-öğretim ortamı sağlamış oluruz.

3. Sınıf Hayat Bilgisi Evrensel İletişim Yayınları Sayfa 162 Ders Kitabı Cevapları

Millî bayram törenlerine katılmalı ve bayramlarda görev almalıyız. Aldığımız görevleri en iyi şekilde yapmak için çalışmalıyız. Örneğin görev aldığımız halk oyunu ekibinde hareketlerimizi doğru yapmaya özen göstermeliyiz. Çevremizi temiz tutmalıyız. Temiz kullanmayanları uyarmalıyız. Çünkü yaşadığımız çevrenin korunmasından da sorumluyuz. Çevremizi korumak büyük küçük hepimizin görevidir. Evimizde de görev ve sorumluluklarımız vardır. Bunlardan biri de oyuncaklarımızı toplamaktır. Evde yapmamız gereken işleri en iyi şekilde yapmaya çalışmalıyız. Soru: Sizin görev ve sorumluluklarınız nelerdir? Örnekler veriniz. Cevap: Evde yemek yedikten sonra yemeği kaldırmaya yardım etmek, ödevlerimi yapmak, anne-babama ev işlerinde yardım etmek benim görevimdir. Ödevlerimi yapmak arkadaşlarıma saygı göstermek sorumluluğumdur.

3. Sınıf Hayat Bilgisi Evrensel İletişim Yayınları Sayfa 163 Ders Kitabı Cevapları

• Evde, okulda ve yaşadığımız çevrede görev ve sorumluluklarınız nelerdir? Aşağıdaki tabloya yazınız. • Aşağıdaki cümleyi uygun sözcükle tamamlayınız. Görev ve sorumluluklarımızı eksiksiz yaparsak .ülkemiz. gelişir

2020-2021 3. Sınıf Evrensel İletişim Yayınları Hayat Bilgisi Ders Kitabı 155-156-157-158-159-160. sayfa cevapları  Tarihi Eserler

Kırmızı renkli yazılar sorulardır; kırmızı renkli yazıların altındaki yeşil yazılar ise sorunun cevabıdır. Mavi yazılar hangi sayfa olduğunu gösterir geri kalan renksiz yazılar metindir. İyi dersler.

3. Sınıf Hayat Bilgisi Evrensel İletişim Yayınları Sayfa 158 Ders Kitabı Cevapları

Soru: Çevrenizde tarihî eser var mı? Varsa ne olduğunu söyleyiniz. Cevap: Ülkemizde bir çok tarihi eser bulunur. Topkapı sarayı, Selimiye Camii, Tarihi Kapalı Çarşı gibi bir çok yer bulunur.

3. Sınıf Hayat Bilgisi Evrensel İletişim Yayınları Sayfa 159 Ders Kitabı Cevapları

3. Sınıf Hayat Bilgisi Evrensel İletişim Yayınları Sayfa 160 Ders Kitabı Cevapları

• Tarihî eser denilince aklınıza neler geliyor? Aşağıdaki noktalı yerlere yazınız. • Çevrenizde bulunan tarihî eserlerden birini tanıtınız. Cevap: (Bunu kendiniz yapmalısınız.)

2020-2021 3. Sınıf Evrensel İletişim Yayınları Hayat Bilgisi Ders Kitabı 151-152-153-154. sayfa cevapları  Cumhuriyetle Daima İleriye

Kırmızı renkli yazılar sorulardır; kırmızı renkli yazıların altındaki yeşil yazılar ise sorunun cevabıdır. Mavi yazılar hangi sayfa olduğunu gösterir geri kalan renksiz yazılar metindir. İyi dersler.

3. Sınıf Hayat Bilgisi Evrensel İletişim Yayınları Sayfa 151 Ders Kitabı Cevapları

CUMHURİYETLE DAİMA İLERİYE Soru: Cumhuriyet isimli şiiri okuyunuz. Cumhuriyet kimin önderliğinde kurulmuştur? Söyleyiniz. Cevap: Cumhuriyet Atatürk önderliğinde kurulmuştur ve ülkemiz bağımsız olmuştur.

3. Sınıf Hayat Bilgisi Evrensel İletişim Yayınları Sayfa 154 Ders Kitabı Cevapları

• Cumhuriyetle birlikte Türk halkının sahip olduğu hak ve özgürlükler nelerdir? Yazınız. Cevap: Cumhuriyetle birlikte halk yöneticisini kendi seçme hakkına, herkesin eğitim alması, kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanınması, erkeklere tanınan hakların kadınlara tanınması gibi bir çok yenilik yapılmış.


• Ülkemizin yönetim biçimi nedir? Açıklayınız. Cevap: Ülkemizin yönetim biçimi Cumhuriyettir.


• Cumhuriyetin bize getirdiği hak ve hürriyetler olmasaydı, yaşamımızda hangi sorunları yaşardık? Örnekler veriniz. Cevap: Cumhuriyet olmasaydı halk istediği kişiyi yönetici olarak seçemezdi, kendi isteklerini yerine getiremezdi, kadınlara az hak tanınırdı.

2020-2021 3. Sınıf Evrensel İletişim Yayınları Hayat Bilgisi Ders Kitabı 148-149-150. sayfa cevapları  Yönetim Birimleri

Kırmızı renkli yazılar sorulardır; kırmızı renkli yazıların altındaki yeşil yazılar ise sorunun cevabıdır. Mavi yazılar hangi sayfa olduğunu gösterir geri kalan renksiz yazılar metindir. İyi dersler.

3. Sınıf Hayat Bilgisi Evrensel İletişim Yayınları Sayfa 148 Ders Kitabı Cevapları

YÖNETİM BİRİMLERİ Arkadaşlar, ben İstanbul’da yaşıyorum. Ülkemizde illeri valiler yönetir. Valiler kanunların uygulanmasını sağlar. İlin güvenliğinden vali sorumludur. Oturduğumuz ev, İstanbul’un Güngören ilçesinde bulunur. İlçeyi kaymakam yönetir. Kaymakam ilçede hükûmeti temsil eder. Arkadaşlar Bilecik iline bağlı Pazaryeri ilçesinin Kınık köyünde yaşıyorum. Köyleri muhtarlar yönetir. Muhtarlar devletin köydeki temsilcisidir.

3. Sınıf Hayat Bilgisi Evrensel İletişim Yayınları Sayfa 149 Ders Kitabı Cevapları

İl, ilçe vb. yerleşim yerlerinde yaşayan insanlara su, yol, aydınlatma, temizlik ve esnaf denetimi gibi hizmetler veren teşkilata belediye denir. Belediyeleri, belediye başkanları yönetir. Belediye başkanları da halkın oylarıyla seçilirler. Ayrıca belediyeler park yapımı, ulaşım, engellilere ve muhtaçlara yardım gibi hizmetlerden de sorumludur. Soru: Nerede yaşıyorsunuz? Yaşadığınız yeri kimler yönetiyor? Söyleyiniz. Cevap: Yaşadığımız yeri valiler, belediye başkanları ve muhtarlar yönetir. (Nerede yaşadığınıza dair soruyu kendiniz cevaplamalısınız.)

3. Sınıf Hayat Bilgisi Evrensel İletişim Yayınları Sayfa 150 Ders Kitabı Cevapları

• Aşağıdaki cümleleri uygun sözcüklerle tamamlayınız. • En küçük yönetim birimi muhtardır. • İlleri valiler yönetir. • İlçeleri belediye yönetir. • Köyleri muhtar yönetir. • En büyük yönetim birimi ildir. • Köyler, ilçeye; ilçeler il’e bağlıdır.


• Yaşadığımız yerdeki valinin, kaymakamın ve muhtarın isimlerini araştırınız. Aşağıdaki tabloya yazınız. (Bu bölümü kendiniz doldurmalısınız.)


• Yönetim birimlerini küçükten büyüğe doğru yazınız. Cevap: Köy > İlçe > İl


Yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorum yazmak için TIKLAYIN.

Bir önceki yazımız olan 3. Sınıf Hayat Bilgisi Ders Kitabı 174-175-176-177. Sayfa Cevapları MEB Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Linkedin'de Paylaş

Sadece Uzun Yorumlar Onaylanır.

Lütfen Konuyu Geliştirecek Uzun Yorumlar Yazınız.

Ana Sayfa Gizlilik Politikası İletişim S.S.S

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.