Anasayfa Kitap Cevapları Makaleler Ödevini Sor
Cevap Yaz
17 Mart 2021, 19:28
Selin Selin
Üye
Konu Sayısı: 261

3. Sınıf Hayat Bilgisi Ders Kitabı 150-151-152-153. Sayfa Cevapları Evren Yayıncılık

2020-2021 3. Sınıf Evren Yayıncılık Hayat Bilgisi Ders Kitabı 150-151-152-153. sayfa cevapları Ülkeme Katkıda Bulunanlar

Kırmızı renkli yazılar sorulardır; kırmızı renkli yazıların altındaki yeşil yazılar ise sorunun cevabıdır. Mavi yazılar hangi sayfa olduğunu gösterir geri kalan renksiz yazılar metindir. İyi dersler.

3. Sınıf Hayat Bilgisi Evren Yayıncılık Sayfa 150 Ders Kitabı Cevapları

Ülkemize hizmet etmiş, başarılar kazanmış bir kişiye örnek veriniz. Bu kişinin hangi konuda çalışmalar yaptığını söyleyiniz.
Cevap:  Mehmet Akif Ersoy, çok başarılı bir öğrencilik hayatı geçirmiştir. Güreş, yüzücülük, koşma ve gülle atma yarışmalarına katılmıştır. Mehmet Akif Ersoy şiirle ve edebiyatla ilgilenmiş, dergilerde başyazarlık yapmıştır. İstiklal Marşı’mızı yazmıştır ve en önemli eseri Safahat isimli şiir kitabıdır.

3. Sınıf Hayat Bilgisi Evren Yayıncılık Sayfa 152 Ders Kitabı Cevapları

Sizce, çalışmalarıyla ülkemize katkıda bulunan kişilerin hangi konularda yaptığı çalışmalar daha önemlidir? Nedenlerini açıklayarak tartışınız.
Cevap: Bence bütün canlılara yardımcı olacak çalışmalar yapmak önemli. Çünkü çalışmayı yapan kişi, yaptıklarının karşılığını açık bir şekilde görebilecektir.

3. Sınıf Hayat Bilgisi Evren Yayıncılık Sayfa 153 Ders Kitabı Cevapları

KONUYU PEKİŞTİRELİM

1. Mehmet Âkif Ersoy ile ilgili bir araştırma yapınız. Edindiğiniz bilgileri kısaca aşağıya yazınız.
Cevap: Mehmet Akif, şair olmasının yanında iyi bir veterinerdi. Veteriner Fakültesini birincilikle bitirdi. Okulunu bitirdikten sonra Ziraat Vekaleti Baytarlık Şubesi’nde görevine başlamıştır. Arap ülkeleri ve Anadolu’da dolaşarak veteriner doktorluk yaptı. Daha sonra başkasına yapılan haksızlıktan dolayı istifa etti.

Milli birlik ve beraberlik için ülkeye marş gerekiyordu. Milli Eğitim Bakanlığı yarışma düzenledi ve içlerinden Mehmet Akif’in şiiri marş olarak seçildi. 12 Mart 1921 tarihinde İstiklal Marşımız belirlendi.

2. Engin Arık ile ilgili bir araştırma yapınız. Edindiğiniz bilgileri kısaca aşağıya yazınız.
Cevap: İstanbul Üniversitesi Fizik-Matematik bitirmiş ve yurt dışında master yapmış, doktor eğitimi almıştır. Boğaziçi üniversitesinde öğretim görevlisi olmuştur. Eşi bu okuldan olan Metin Arık idi. 

Yaptığı fizik çalışmasından dolayı uluslararası olarak tanınan bir bilim insanıydı. CERN’ün önemli çalışmalarından olan Big Bang için çalıştı. Daha sonra meme kanserine yakalandı. 30 Kasım 2007′ de uçak kazasında vefat etti.


Yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorum yazmak için TIKLAYIN.

Bir önceki yazımız olan 3. Sınıf Hayat Bilgisi Ders Kitabı 146-147-148-149. Sayfa Cevapları Evren Yayıncılık başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Linkedin'de Paylaş

Sadece Uzun Yorumlar Onaylanır.

Lütfen Konuyu Geliştirecek Uzun Yorumlar Yazınız.

Ana Sayfa Gizlilik Politikası İletişim S.S.S

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.