Forum Sınıf Cevap Yaz
11 Ocak 2022, 16:59 - Sena Yazdı

3. Sınıf Matematik Ders Kitabı 158-159-160-161-162-163. Sayfa Cevapları MEB Yayınları 2. Kitap

3.Sınıf Matematik Ders Kitabı 158-159-160-161-162-163. Sayfa Cevapları MEB Yayınları 2021-2022 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde 3. sınıf öğrencilerimizin en çok ihtiyaç duyabileceği konular arasında bulunan ve içerisinde Tartma problemlerinin de bulunduğu 3. sınıf matematik ders kitabı sayfa 158-159-160-161-162-163 cevapları konusunu paylaştık. Eksik veya hatalı kısımları bizlere yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.

3.Sınıf Matematik Ders Kitabı MEB Yayınları 158-159-160-161-162-163. Sayfa Cevapları Tartma

3. Sınıf Matematik MEB Yayınları Sayfa 158 Ders Kitabı Cevapları

Ekrem Bey alacaklarının miktarını:

Manav reyonunda neden “kilogram” olarak söyledi? Düşünelim.
Cevap: Meyve sebzelerin kütlesi daha fazla olduğundan kilogram demiştir.


Kuruyemiş reyonunda neden “gram” olarak söyledi? Düşünelim.
Cevap: Kuruyemişlerin kütleleri daha az olduğundan gram demiştir.


ETKİNLİK

Teraziler günlük hayatta nerelerde kullanılır?
Cevap: Bakkal, manav, kasap gibi yerlerde kütle ölçmek için kullanılırlar.


3. Sınıf Matematik MEB Yayınları Sayfa 159 Ders Kitabı Cevapları

YAPALIM

1. Aşağıdaki nesneleri ölçmek için “gram” veya “kilogram” birimlerinden hangisi kullanılır? Karşılarına yazalım.
Cevap:

Bilezik = …..gram….. 
Karpuz = …..kilogram….. 
1 kasa elma = …..kilogram…..
1 adet armut = …..gram…..
Yüzük = ….gram……
1 çuval patates = …..kilogram…..


2. Aşağıdaki görsellerde verilen nesneleri altlarında yazan kütle ölçme birimlerinden uygun olanı ile eşleştirelim.
Cevap:

3. Sınıf Matematik MEB Yayınları Sayfa 159 Ders Kitabı Cevapları


3. Aşağıdaki ifadelerde boş bırakılan yerlere “gram” veya “kilogram” ifadelerinden uygun olanını yazalım.
Cevap:

1 kasa limon ……….kilogram………. ile ölçülür.

1 tane portakal ………gram……….. ile ölçülür.

1 adet elma ………gram……….. ile ölçülür.

1 çuval un ……..kilogram………… ile ölçülür.

Kavun ……….kilogram………. ile ölçülür


3. Sınıf Matematik MEB Yayınları Sayfa 160 Ders Kitabı Cevapları

Yandaki görselde farklı türlerde çiftlik hayvanları vardır. Görseldeki hayvanları inceleyelim. Hayvanların kütlelerini tahmin edelim.

En hafif hayvan hangisidir? Düşünelim.
Cevap: En hafif hayvan Kuştur.


En ağır hayvan hangisidir? Düşünelim.
Cevap: En ağır hayvan inektir.


3. Sınıf Matematik MEB Yayınları Sayfa 161 Ders Kitabı Cevapları

YAPALIM

Aşağıdaki varlıkların kütlelerini “kg” ve “g” cinsinden tahmin edelim. Tahminlerimizi tablodaki uygun yerlere yazalım. Daha sonra bu varlıkları tartalım. Elde ettiğimiz ölçme sonuçlarıyla tahminlerimizi karşılaştıralım.
Cevap:

3. Sınıf Matematik MEB Yayınları Sayfa 161 Ders Kitabı Cevapları


Hülya Hanım, yeni bir pasta tarifi dener. Pastasının güzel olması için malzemeleri tarifte belirtildiği kadar kullanmak ister. Tarifte kullanılacak bazı malzemelerin miktarları aşağıda listelenmiştir. Bu listeye göre Hülya Hanım’ın toplam kaç kg, kaç g malzeme kullanması gerekir? Düşünelim.
Cevap:
500g + 10g + 10g + 300g + 1kg = 1 kg 820 gram malzeme kullanması gerekir.


3. Sınıf Matematik MEB Yayınları Sayfa 162 Ders Kitabı Cevapları

YAPALIM

Engin, kuruyemişçiden 200 g üzüm, 150 g leblebi almıştır. Engin’in aldıkları 500 g’dan ne kadar eksiktir?
Cevap:
200 + 150 = 350 g.

500 – 350 = 150 gram eksiktir.


BÖLÜM DEĞERLENDİRME

1. Aşağıdaki nesneleri ölçmek için gram veya kilogram birimlerinden hangisi kullanılır Karşılarına yazınız.
Cevap:

Ekmek = …..gram…..
Kolye = ….gram…… 
1 adet kivi = …..gram…..
1 çuval soğan = ……kilogram….
1 salkım muz = ….kilogram……
1 adet lahana = ….kilogram……


2. Aşağıdaki tablolarda verilen nesnelerin kütlelerini tahmin ediniz. Kütle ölçme birimlerinden uygun olanı ile eşleştiriniz.
Cevap:

3. Sınıf Matematik MEB Yayınları Sayfa 162 Ders Kitabı Cevapları


3. Kilosu 5 TL’den bir kasa incir 60 TL’ye satılmıştır. Buna göre bir kasa incir kaç kg gelmiştir?
Cevap:
60 ÷ 5 = 12 kg gelmiştir.


4. Ece ile kardeşi Ege’nin kiloları toplamı 53 kg 800 g’dır. Ece 37 kg 500 g ise kardeşi Ege kaç kg kaç g’dır?
Cevap:
53,800 – 37,500 = 16 kg 300 g’dır.


5. 1 kg limonun 500 gramı ile limonata yapılmıştır. Geriye kaç g limon kalmıştır?
Cevap:
1 kg→ 1000 gr.

1000 – 500 = 500 g kalmıştır.


6. 5 kg’lık bir paket bulgurun fiyatı 9 TL’dir. Markete 54 TL ödeyen Aysel Hanım kaç kg bulgur almıştır?
Cevap:
54 ÷ 9 = 6 paket almıştır.


7. Görsellerle ilgili verilerden yararlanarak problemler kurunuz. Kurduğunuz problemleri defterinize yazıp çözünüz.
Cevap:

Problem: Bir çobanın 600 kg ağırlığında bir ineği, 70 kg ağırlığında bir koyunu ve 50 kg ağırlığında bir keçisi vardır. Buna göre bu çobanın hayvanlarının toplam kilosu nedir?
Çözüm:
600 + 70 + 50 = 720 kilogramdır.


3.Sınıf Matematik Ders Kitabı Cevapları 158-159-160-161-162-163. Sayfa, Tartma konusu 2021-2022 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde eksik veya hatalı kısımları bizlere yorumlar kısmından yazarak bildirebilirsiniz.

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

] }

Linkedin'de Paylaş

Yorum Yazmak İster Misiniz.

Ana Sayfa Gizlilik Politikası İletişim S.S.S

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.