Hakkı dede, 525 TL’sinin 145 TL’sini torunlarına harçlık olarak verdi. Hakkı dedenin ne kadar parasının kaldığını tahmin etmek için hangi yöntemler kullanılabilir?
Cevap:
1. Yöntem: Onluğa yuvarlayarak tahminde bulunma
530 – 150 = 380 TL kalmıştır.
525 – 145 = 380 işlemin gerçek sonucudur. Tahmin ile işlemin sonucu aynıdır.
2. Yöntem: Yüzlüğe yuvarlayarak tahminde bulunma
500 – 100 = 400 TL kalmıştır.
525 – 145 = 380 TL işlemin gerçek sonucudur ve tahmin ile gerçek sonuç arasında 20 fark bulunmaktadır.
ÖĞRENDİKLERİMİZİ UYGULAYALIM
Aşağıdaki çıkarma işlemlerini tahmin ediniz. Tahminleriniz ile işlemlerin sonuçlarını karşılaştırınız.
Cevap:
878 – 346 =
Tahmini sonuç: 880 – 350 = 530
İşlemin sonucu: 878 – 346 = 532
Karşılaştırma: 532 – 530 = 2
715 – 269 =
Tahmini sonuç: 720 – 270 = 450
İşlemin sonucu: 715 – 269 = 446
Karşılaştırma: 450 – 446 = 4
551 – 124 =
Tahmini sonuç: 550 – 120 = 430
İşlemin sonucu: 551 – 124 = 427
Karşılaştırma: 430 – 427 = 3
662 – 195 =
Tahmini sonuç: 660 – 200 = 460
İşlemin sonucu: 662 – 195 = 467
Karşılaştırma: 467 – 460 = 7
748 – 690 =
Tahmini sonuç: 750 – 690 = 60
İşlemin sonucu: 748 – 690 = 58
Karşılaştırma: 60 – 58 = 2
911 – 776 =
Tahmini sonuç: 910 – 780 = 130
İşlemin sonucu: 911 – 776 = 135
Karşılaştırma: 135 – 130 = 5
Bir önceki yazımız olan 3. Sınıf Matematik Ders Kitabı 73-74-75. Sayfa Cevapları ADA Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.
Facebook'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş
Linkedin'de Paylaş
Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.