Cevap Yaz
12 Mayıs 2022, 14:00 - Sena Yazdı

4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı 134-135-136-137-138-139. Sayfa Cevapları Anka Yayınevi

4.Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı 134-135-136-137-138-139. Sayfa Cevapları Anka Yayınevi 2022-2023 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde 4. sınıf öğrencilerimizin en çok ihtiyaç duyabileceği konular arasında bulunan ve içerisinde Uygun Aydınlatma konusunun da bulunduğu 4. sınıf fen bilimleri ders kitabı sayfa 134-135-136-137-138-139 cevapları konusunu paylaştık. Eksik veya hatalı kısımları bizlere yorumlar bölümünden yazarak bildirebilirsiniz.

4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı 134-135-136-137-138-139. Sayfa Cevapları Anka Yayınevi

4.Sınıf Anka Yayınevi Fen Bilimleri Ders Kitabı 134-135-136-137-138-139. Sayfa Cevapları Uygun Aydınlatma

4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Anka Yayınevi Sayfa 134 Cevapları

Hazırlık Çalışması

Aşağıdaki fotoğrafları inceleyelim. Fotoğraflardaki aydınlatmalar doğru yapılmış mıdır?
Aydınlatmada yapılan hatalar nelerdir? Doğru aydınlatmanın nasıl olması gerektiğini tahmin edelim.
Cevap: 1. Resimde ve 2. resimde aydınlatmalar yanlış yapılmıştır. Çünkü ameliyat odası o kadar karanlık olmamalı daha çok aydınlatma kullanılmalıdır, evde de ihtiyacın dışında fazla aydınlatma kullanılmıştır, kullanılmayan yerlerin aydınlatmalı kaldırılmalı veya kapatılmalıdır.


4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Anka Yayınevi Sayfa 135 Cevapları

Büyük bir spor salonunu ufak bir lambayla aydınlatabilir miyiz? Küçük bir odayı dev projektörlerle aydınlatmaya gerek var mıdır?
Cevap: Büyük bir spor salonunu ufak bir lambayla aydınlatamayız daha büyük ya da daha çok aydınlatma gerekir. Küçük bir odayı dev projektörlerle aydınlatmaya gerek yoktur. Çünkü fazla ışık kaynağı göz sağlığı açısından da olumsuz olacaktır.


Araştıralım

Uygun aydınlatmanın ne olduğunu ve nasıl yapılması gerektiğini çeşitli kaynaklardan araştıralım. Araştırma sonuçlarını arkadaşlarımızla tartışalım.
Cevap: Uygun aydınlatma beyaz ışıklı olmalı, göze doğru gelmemelidir, bir bölgede yoğunlaşacak şekilde yapılmalıdır ve loş olmamalıdır.


4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Anka Yayınevi Sayfa 138 Cevapları

Yandaki fotoğrafı inceleyelim. Fotoğraftaki evin elektrik faturası oldukça fazla gelmektedir. Acaba fatura neden çok gelmiş olabilir? Uygun aydınlatma yapılsaydı elektrik faturası bu kadar yüksek gelir miydi?
Cevap: Gereğinden fazla aydınlatma kullanıldığı için elektrik faturası oldukça fazla gelmiştir. Uygun aydınlatma yapılsaydı elektrik faturası bu kadar yüksek gelmezdi.


Araştıralım

Aydınlatma araçlarının tasarruflu kullanımının aile ve ülke ekonomisi bakımından önemini çeşitli kaynaklardan araştıralım. Araştırma sonuçlarını arkadaşlarımızla tartışalım.
Cevap: Aydınlatma araçlarının tasarruflu kullanımında daha az elektrik faturası ödenir ve elektrik üretimi ülke için fazla maliyetli olduğundan daha az enerji harcanması aile ve ülke ekonomisine katkı sağlar.


4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Anka Yayınevi Sayfa 139 Cevapları

2. Bölüm Sonu Değerlendirme

1. Aşağıdaki görseli inceleyelim. Kaç numaralı ışık kaynağı veya kaynakları uygun aydınlatmaya örnektir, hangileri uygun aydınlatmaya örnek değildir? Nedenlerini aşağıdaki noktalı alana yazalım.
Cevap: 1 numaralı ışık kaynağı uygun aydınlatma, 2-3 ve 4. ışık kaynakları uygun aydınlatma değillerdir. Çünkü 1. aydınlatmada beyaz ışık kullanılmıştır ve bir bölgeye yoğunlaşmıştır. 2/3 ve 4. aydınlatmalarda sarı ışık kullanılırken bir bölgeye de yoğunlaşmamışlardır.


2. Merve’nin ders çalıştığı odada yeterli ışık yoktur. Merve, uygun aydınlatma için neler yapmalıdır?
Cevap: Merve, uygun aydınlatma için masa lambası alabilir ya da odaya daha güçlü bir ampul taktırabilir.


4.Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları 134-135-136-137-138-139. Sayfa, Uygun Aydınlatma Konusu Etkinlik Çalışmaları 2022-2023 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde eksik veya hatalı bir durumla karşılaşmanız durumunda bunu bizlere yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.