Cevap Yaz
12 Mayıs 2022, 15:01 - Furkan Yazdı

4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı 151-152-153-154-155. Sayfa Cevapları Anka Yayınevi

4.Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı 151-152-153-154-155. Sayfa Cevapları Anka Yayınevi 2022-2023 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde 4. sınıf öğrencilerimizin en çok ihtiyaç duyabileceği konular arasında bulunan ve içerisinde Ses Kirliliği Nedir konusunun da bulunduğu 4. sınıf fen bilimleri ders kitabı sayfa 151-152-153-154-155 cevapları konusunu paylaştık. Eksik veya hatalı kısımları bizlere yorumlar bölümünden yazarak bildirebilirsiniz.

4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı 151-152-153-154-155. Sayfa Cevapları Anka Yayınevi

4.Sınıf Anka Yayınevi Fen Bilimleri Ders Kitabı 151-152-153-154-155. Sayfa Cevapları Ses Kirliliği Nedir?

4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Anka Yayınevi Sayfa 151 Cevapları

SES KİRLİLİĞİ

Hazırlık Çalışması

Odamızın veya sınıfımızın penceresini açalım. Dışarıdan gelen seslere kulak verelim. Neler duyuyoruz? Dallarda öten kuşların, miyavlayan bir kedinin ya da parkta oynayan çocukların sesini duyabiliyor muyuz? Bu seslerin dışında trafikteki araçların kornalarının ya da yol çalışmasında kullanılan bir aletin sesini de duyabiliriz. Çevremizdeki bu seslerden hangileri hoşumuza gidiyor, hangileri bizi rahatsız ediyor?
Cevap: Pencereyi açtığımız zaman trafik sesi, insan sesi, hayvanların sesi, rüzgar sesi, yağmur sesi, ağaç dallarının sesleri gibi sesler duyuyorum. En çok doğal sesler hoşuma gidiyor. Rüzgarın, hayvanların, ağaçların çıkardığı sesler hoşuma gidiyor. Trafik sesi gibi seslerde hoşuma gitmiyor.

4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Anka Yayınevi Sayfa 152 Cevapları

Ses kirliliği; canlıları rahatsız eden, düzensiz ve şiddetli seslerden oluşur. Acaba ses kirliliğinin nedenleri nelerdir? Sorgulayalım.
Cevap: Ses kirliliği araba kornası, trafikteki motor sesleri, bağrışmalar, yüksek sesle çalışan makineler ve buna benzer gürültü çıkaran kaynaklar ses kirliliği yapmaktadır.


Araştıralım

Ses kirliliğinin insan sağlığı ve çevre üzerindeki olumsuz etkilerini çeşitli kaynaklardan araştıralım. Araştırma sonuçlarını arkadaşlarımıza sunalım.
Cevap: Ses kirliliğinin etkilerini şu şekilde maddeleyebiliriz:

  • Geçici veya kalıcı bir işitme kaybına yol açabilir.
  • Yüksek tansiyona sebep olabilir.
  • Tansiyona sebep olabilir.
  • Dolaşım bozukluğuna sebep olabilir.
  • Zihinsel etkinliğin azalmasına sebep olabilir.
  • Strese sebep olabilir.
  • Uyku düzeninin bozulmasına sebep olabilir.
  • Dikkat dağınıklığına sebebiyet verebilir.
  • İş verimliliğinin düşmesine sebebiyet verebilir.

4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Anka Yayınevi Sayfa 154 Cevapları

Okulumuzda ve sokağımızda ses kirliliğine neden olan faktörleri belirleyelim. Buradaki ses kirliliğini azaltmaya yönelik çözümler üretelim. Çözüm önerilerimizi arkadaşlarımızla tartışarak bunları uygulayalım.
Cevap: Okulumuzda ve sokağımızda meydana gelen ses kirliliği ve çözümleri şunlardır:

Okuldaki fotokopi odasındaki sesler → Fotokopi odasının kapısı ses geçirmeyen bir kapıyla değiştirilebilir ve duvarları kalınlaştırılabilir.

Sokaktan geçen yüksek sesli arabalar. → Evimizin camlarını ses yalıtımına uygun şekilde değiştirebiliriz.

4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Anka Yayınevi Sayfa 155 Cevapları

5. Bölüm Sonu Değerlendirme

1) Ses kirliliği sorununun çözümüne yönelik fikirlerimizi slogan, şiir gibi yöntemlerle ifade edip panodaki kâğıtlara yazalım.
Cevap:

4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Anka Yayınevi Sayfa 155 Cevapları

2) Ses kirliliğinin nasıl azaltılabileceğini düşünerek aşağıdaki noktalı yerleri dolduralım.
Cevap:

Bence ses kirliliğini önlemek için şunlar yapılabilir: Evlerimizi ses yalıtımına uygun şekilde dizayn etmeliyiz. Ayrıca ses kirliliği oluşturmayan cihazlar tercih etmeliyiz.

Ses kirliliğini azaltmaya yönelik çözüm önerilerim şunlar: Ses kirliliği yapan cihazları kullanmayı bırakmalıyız. Yapay ses kaynaklarını olabildiğince azaltmalıyız.


4.Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları 151-152-153-154-155. Sayfa, Ses Kirliliği Nedir? 2022-2023 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde eksik veya hatalı kısımları bizlere yorumlar bölümünden yazarak bildirebilirsiniz.

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.