Cevap Yaz
15 Mayıs 2022, 12:31 - Furkan Yazdı

4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı 20-23-25. Sayfa Cevapları Anka Yayınevi

4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı 20-23-25. Sayfa Cevapları Anka Yayınevi 2022-2023 konusunda 4. Sınıf öğrencilerimizin ihtiyaç duyabilecekleri 4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kİtabı 20-23 ve 25’teki Sayfa Cevaplarını paylaştık. Eksik yada hatalı kısımları bizlere Yorumlar bölümünden bildirebilirsiniz.

4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı 20-23-25. Sayfa Cevapları Anka Yayınevi

4.Sınıf Anka Yayınevi Fen Bilimleri Ders Kitabı 19-20-21-22-23-24-25. Sayfa Cevapları Yer Kabuğunun Yapısı

4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Anka Yayınevi Sayfa 20 Cevapları

Hazırlık Çalışması

Bilim insanları günümüzden yüzyıllar önce yaşayan canlılar hakkındaki bilgilere nasıl ulaşabilmektedir?
Cevap: Bilim insanları arkeoloji bilimi sayesinde yüzyıllar öncesinde yaşayan canlıların kalıntılarına ulaşabiliyoruz. Arkeologlar topraklardan bilgi alarak kemiklere ve kalıntılara ulaşıyorlar.

4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Anka Yayınevi Sayfa 20 Cevapları

4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Anka Yayınevi Sayfa 23 Cevapları

Araştıralım

Kayaçların ham madde olarak kullanıldığı yerleri ve bunun önemini çeşitli kaynaklardan araştıralım. Araştırma sonuçlarını arkadaşlarımızla tartışalım.
Cevap: Kayaçların ham madde olarak kullanıldığı yerler ile ilgili özel konumuza bu bağlantıya tıklayarak takip edebilirsiniz. Kayaçların Ham Madde Olarak Kullanıldığı Yerler

4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Anka Yayınevi Sayfa 25 Cevapları

1. Bölüm Sonu Değerlendirme

4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Anka Yayınevi Sayfa 25 Cevapları

1) Yandaki görselde bir fosil örneği verilmiştir. Fosillerin oluşumunu ve fosillerle ilgili bilgilerimizi verilen noktalı yerlere yazalım.
Cevap: Fosiller yer yüzünde kayaçların bir çoğunda bazen çok iyi korunmuş ve bazende tahrip olmuş ölü organizmaların bulunduğu kalıntılardır. Bu kalıntılar kimi zaan et parçası çoğu zaman kemik kalıntıları yada izlerdir. 

Fosillerin oluşması için bir canlı kalıntısının havayla teması kesilmesi gerekmektedir. Bunun için kalıntının üstü kum, kil veya toprak tabakasıyla örtülmesi gerekmektedir. Bir canlının fosil olarak kabul edilebilmesi için ölü canlının kalıntısının bir takım değişikliklere uğraması gerekmektedir. Biyolojik, kimyasal ve mekanik olarak bozulmuş olması gerekmektedir.

Fosilleşmenin en uygun gerçekleşeceği ortam ise tortul kayaçların olduğu yerlerdir. Diğer kayaçlarda da fosile rastlanılabilir.


2) Kayaçlar ve madenler hangi amaçlar için kullanılır? Verilen noktalı yerlere yazalım.
Cevap: Kayaçlar ve madenler endüstriyel amaçlar doğrultusunda ham madde olarak kullanılabilir. Mermerler, altınlar, elmaslar ve kömür gibi kayaç ve madenlerin ekonomik değeri bulunmaktadır. Elmas ve altınlar takı sektöründe, kömür fosil yakıt olarak, mermerler mimari açıdan kullanılmaktadır. 

4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı 20-23-25. Sayfa Cevapları Anka Yayınevi

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.