Anasayfa Kitap Cevapları
Cevap Yaz
21 Mart 2021, 14:25
Beyza Sultan Beyza Sultan
Üye
Konu Sayısı: 371

4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı 63-64-65-66-67. Sayfa Cevapları SDR İpekyolu Yayıncılık

4. Sınıf SDR İpekyolu Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı 63-64-65-66-67. Sayfa Cevapları 2.2. Sağlığa Zararlı Maddeler

4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı SDR İpekyolu Yayıncılık Sayfa 64 Cevapları

ETKİNLİK

Zararlı Alışkanlıklar

Sorular

Sigara ve alkolün kişiye verdiği zararlar nelerdir?
Cevap: Sigara ve alkol tüketimi ciğerlerimize zarar verir. Sigara kullanımı nefes darlığı yaşamamıza, kalp krizi riskini arttırır, diş hastalıklarına yol açar.

Sigara ve alkolün çevreye verdiği zararlar nelerdir?
Cevap: Sigara ozon tabakasına zarar verir. Sigara kullanmayan kişilerin yanında içilmesi sonucu o kişilerde pasif içici olarak etkiler.

Zararlı alışkanlıklardan uzak durmak için neler yapılabilir?
Cevap: Zararlı alışkanlıklardan uzak durmak için onları kullanmamalıyız.

4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı SDR İpekyolu Yayıncılık Sayfa 66 Cevapları

Yakın çevremizde, ailemizde sigara kullanan kişilere sigara kullanımlarını azaltmaları için neler önerebiliriz? Bu konuya yönelik sorumluluklarımız nelerdir? Sigara kullanımını azaltmaya yönelik sorumluluklarımızla ilgili aşağıdaki çalışmayı yapalım.
Cevap: Onlara sigarayı bırakmaları için yardımcı olabliriz. Sigara içilen ortamda bulunmamalıyız. Sigara içen insanları uyarmalı ve çevreye verilen zararı o kişilere anlatmalıyız.

4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı SDR İpekyolu Yayıncılık Sayfa 67 Cevapları

A. Aşağıdaki noktalı yerlere sigara ve alkol gibi zararlı alışkanlıkları önlemek için spor faaliyetlerinin önemini anlatan kısa bir öykü yazalım.
Cevap: 

Dilşat ve babası her gün sabah koşuya giderler. Sabahları koşmanın ne kadar sağlıklı olduğunu dilşat öğretmeninden duymuş ve babasına söylemiş ve babası ile birlikte her sabah koşmaya başlamışlardır. Bir sabah ormanda koşarken yaşlı bir adamın çok şiddetli öksürdüğünü duyarlar ve ona yardımcı olmak için dilşat suyundan yaşlı amcaya verir. Ve yaşlı amca teşekkür ederken şunu da dile getirir. ”Ben gençken çok fazla sigara ve alkol tükettim. Şimdi sabahları koşuyorum ama yine de ciğerlerim dayanmıyor.Siz siz olun asla zararlı alışkanlıkları edinmeyin.” dedi. Dilşat yaşlı amcanın haline çok üzüldü. Ve zararlı alışkanlık edilmemesi gerektiğini bir kez daha gördü.


B. Aşağıdaki noktalı yerlere gün içerisinde üç öğünde neler yediğimizi yazalım. Bu yediklerimizin dengeli beslenmeye uygun olup olmadığını belirleyelim. Daha sonra kendimize bir günlük sağlıklı beslenme öğünleri hazırlayıp bunları da aşağıdaki noktalı alana yazalım.
Cevap: Sabah saatlerinde süt ve süt ürünlerini, öğlen saatlerinde ve akşam yemeklerinde sulu ve az yağlı yiyecekler yenmelidir.


Yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorum yazmak için TIKLAYIN.

Bir önceki yazımız olan 4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı 62. Sayfa Cevapları SDR İpekyolu Yayıncılık başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Sadece Uzun Yorumlar Onaylanır.

Lütfen Konuyu Geliştirecek Uzun Yorumlar Yazınız.

Ana Sayfa Gizlilik Politikası İletişim S.S.S

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.