Anasayfa Kitap Cevapları Makaleler Ödevini Sor
Cevap Yaz
15 Aralık 2020, 10:13
Gülsüm Gülsüm
Üye
Konu Sayısı: 453

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 85-86-87-88-89-90. Sayfa Cevapları KOZA Yayıncılık

2020-2021 4. Sınıf KOZA Yayınları Türkçe Ders Kitabı 85-86-87-88-89-90. sayfa cevapları Size Saygı Duyulmasını İstiyorsanız Dürüst Olun

Kırmızı renkli yazılar sorulardır; kırmızı renkli yazıların altındaki yeşil yazılar ise sorunun cevabıdır. Mavi yazılar hangi sayfa olduğunu gösterir geri kalan renksiz yazılar metindir. İyi dersler.

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı KOZA Yayıncılık Sayfa 85 Ders Kitabı Cevapları

Hazırlık

1. Size göre kendine karşı dürüst olmak ne demektir?
Cevap: Kendine karşı dürüst olmak demek, kendine tarafsız bir şekilde öz eleştiri yapabilmek ve hatalarını kabul edip bu hatalarla yüzleşebilmek demektir.


2. Hangi durumlarda başkalarının fikirlerinden etkilenirsiniz? Örnekler veriniz.
Cevap: Bilgilerine güvendiğim ve yalan söylemediğine inandığım kişilerin fikirlerine inanırım. Mesela annemin fikirlerinden etkilenirim.

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı KOZA Yayıncılık Sayfa 87 Ders Kitabı Cevapları

1.ETKİNLİK

Metni okurken önemli bulduğunuz ifadeleri kendi cümlelerinizle aşağıya not alınız. Belirlediğiniz bu ifadeleri arkadaşlarınıza okuyunuz. Onların belirlediği ifadeleri dinleyerek önemli bulduğunuz ifadelerin benzer olup olmadığı hakkında konuşunuz.
Cevap: Kendimizi tarafsız olarak incelememiz gerektiği ve kendimize olan dürüstlük sayesinde başarı, saygınlık ve mutluluk gelecek olması her zaman aklımızda olmalıdır. Kendisiyle barışık bir insanın özelliği kendine gülebilmesidir.

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı KOZA Yayıncılık Sayfa 88 Ders Kitabı Cevapları

3.ETKİNLİK: Aşağıda verilen kelimeleri ve kelime gruplarını, sözlük anlamlarından yararlanarak bulmaca içine yerleştiriniz.
Cevap:

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı KOZA Yayıncılık Sayfa 88 Ders Kitabı Cevapları


Anlamını öğrendiğiniz bu kelimelerden dördünü birer cümlede kullanınız.
Cevap:

  1. Arkadaşım kendisine yönelik olumlu olumsuz hiç bir eleştiriyi kabul edemiyor.
  2. Kendisine dürüst olmayan başkasına da dürüst olamaz.
  3. Bu tutarsız davranışları bir gün başına bir iş açacak.
  4. Bir ortama girdiğimizde gözlem yapmadan konuşmamız gerektiğine inanıyorum.

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı KOZA Yayıncılık Sayfa 90 Ders Kitabı Cevapları

4.ETKİNLİK

b. Aşağıdaki cümlelerde yanlış yazılan “de” ve “ki”leri tespit ediniz. Cümleleri doğru olacak şekilde altlarındaki yazma alanlarına yazınız.
Cevap:

Ahmet’in ki pek güzel olmamış.
Ahmet’inki pek güzel olmamış.

 İrem’lede seninlede bu iş olmayacak.
İrem’le de seninle de bu iş olmayacak.

Bu iş öyle bir işki başarmak çok zor.
Bu iş öyle bir iş ki başarmak çok zor.

Kitabın biz de kalmış.
Kitabın bizde kalmış.

5.ETKİNLİK: Sınıfa getirdiğiniz karikatürleri arkadaşlarınıza göstererek bunlarda verilen mesajlar hakkında arkadaşlarınızla tartışınız. Karikatürlerden en beğendiklerinizi sınıf panosunda sergileyiniz. Bu karikatürleri beğenmenizin nedenleri üzerinde düşüncelerinizi açıklayınız.
Cevap: Her ne durum olursa olsun insanların dürüst olması ve dürüst insanların yargılanmaması gerektiğini düşündüğüm için bu karikatürü seçtim.
4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı KOZA Yayıncılık Sayfa 90 Ders Kitabı Cevapları

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6.ETKİNLİK

Defterinize hayalî unsurlara da yer vererek dürüstlüğün önemini anlatan bir hikâye yazınız. Yazınızda serim, düğüm ve çözüm bölümlerine dikkat ediniz.
Cevap:
     Günlerden bir gün bisikletiyle gazete satan bir çocuk varmış. Bu çocuğun bisikleti eskiymiş. Bisikleti eski diye bütün arkadaşlar onunla dalga geçiyormuş. Çocuk bunların hiç birine aldırış etmiyor ve onunla para kazandığı içinn bisikletini çok sevdiğini söylüyormuş.
Yine bir gün gazete satmak için evinden çıkan çocuk bisikletini koyduğu yerde göremeyince hüngür hüngür ağlamaya başlamış. Bunu gören iyilik perisi hemen yanına gelerek ona ” Bisikletini buldum. Lütfen ağlama!” diyerek altınla kaplı bisikleti göstermiş. Bunun üzerine çocuk o bisikletin kendisinin olmadığını söylemiş ve ağlamaya devam etmiş. Bu sefer iyilik perisi gümüş bir bisiklet göstermiş, bisikletini buldum diyerek. Çocuk bakmış ve yine kendi bisikleti olmadığını söyleyerek ağlamaya devam etmiş. İyilik perisi bu sefer çocuğun bisikletini bulmuş ve “Bisikletin bu mu?” diye sormuş. Çocuk kendi bisikletini görünce “İşte bu benim bisikletim!” diyerek sevinçten havalara zıplamış.

İyilik perisi çocuğun bu dürüst davranışını takdir ederek altın ve gümüş kaplamalı bisikletleri ona hediye etmek istemiş. Çocuk önce kabul etmese de sonra teşekkür ederek kabul etmiş. Dürüstlüğünün karşılığın da toplamda üç tane bisikleti olmuş. Arkadaşları bisikleti nasıl kazandığını öğrenince bisikletin öneminin olmadığını dürüst olunursa her türlü başarının elde edileceğini anlamışlar.


Sonraki Derse Hazırlık

Sınıfınıza sevdiğiniz 3 kişiye ait fotoğraf getiriniz.
Cevap:
4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı KOZA Yayıncılık Sayfa 90 Ders Kitabı Cevapları 2.resim

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı KOZA Yayıncılık Sayfa 90 Ders Kitabı Cevapları 3.resim

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı KOZA Yayıncılık Sayfa 90 Ders Kitabı Cevapları 4.resim


Yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorum yazmak için TIKLAYIN.

Bir önceki yazımız olan 4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 78-79-80-81-82-83-84. Sayfa Cevapları KOZA Yayıncılık başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Linkedin'de Paylaş

Sadece Uzun Yorumlar Onaylanır.

Lütfen Konuyu Geliştirecek Uzun Yorumlar Yazınız.

Ana Sayfa Gizlilik Politikası İletişim S.S.S

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.