Cevap Yaz
16 Mayıs 2022, 10:07 - Sena Yazdı

5. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı 33. Sayfa Cevapları Anka Yayınevi

5. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı 33. Sayfa Cevapları Anka Yayınevi 2022-2023 Eğitim-Öğretim yılı konusunda 5. Sınıf öğrencilerimizin ihtiyaç duyabilecekleri 5. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 33’teki Ders Kitabı Cevaplarını paylaştık. Eksik yada hatalı kısımları bizlere Yorumlar bölümünden yazarak bildirebilirsiniz. 5. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı 33. Sayfa Cevapları Anka Yayınevi sayfasında Ramazan ve Oruç ünitesinin Hazırlık Çalışmaları’nı paylaştık.

5. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı 33. Sayfa Cevapları Anka Yayınevi

5.Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı 33. Sayfa Cevapları Anka Yayınevi 2. ÜNİTE: RAMAZAN VE ORUÇ

5. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Anka Yayınevi Sayfa 33 Ders Kitabı Cevapları

HAZIRLIK ÇALIŞMALARI

1. Bakara suresinin 185. ayetinin anlamını Kur’an mealinden bularak defterinize yazınız. Bu ayette nelerden bahsedilmektedir? Defterinize not ediniz.
Cevap: 

Bakara Suresi

Bu ayette Kur’an ın ramazan ayında indirildiği, ve bu aya ulaşan kimselerin oruçla geçirmesi gerektiği, oruçla geçiremeyecek kadar hasta veya yoldaysa daha sonra tutmak üzere tutmamasından bahsedilmektedir. 


2. Ramazan ayını önemli kılan unsurların neler olduğunu aile büyüklerinizle konuşunuz. Edindiğiniz bilgileri defterinize not ediniz.
Cevap: Kur’an ı Kerim bu ayda indirilmeye başlanmıştır. Teravih namazları bu aya özeldir. Farz olan oruç bu ayda tutulur. Kadir gecesi bu aydadır ve fitreler bu ayda verilir.


3. Sahur, imsak, iftar, fitre kavramlarının anlamlarını Genel Ağ, Dinî Terimler Sözlüğü vb. kaynaklardan araştırıp öğreniniz.
Cevap: 

SAHUR: Ramazan ayında, oruç tutan kişilerin gün doğmadan belli bir süre öncesinde yedikleri genelde kahvaltıya verdikleri isim.

İMSAK: Ramazan ayında oruç tutan insanların oruç tutmayı kesmesi gerektiği zamandır.

İFTAR: Akşam ezanı ile birlikte oruç açma vaktidir.

FİTRE: Ramazan ayında belirli bir miktarda parası olan her müslümanın vermesi gereken sadakadır.


4. Orucun önemi ile ilgili bir hadis öğrenip defterinize yazınız.
Cevap: ‘Oruç kalkandır. Biriniz oruç tuttuğu gün kötü söz söylemesin ve kavga etmesin. Şayet biri kendisine söver ya da çatarsa: ‘Ben oruçluyum’ desin.!


5. Teravih namazı hakkında bir araştırma yapınız.
Cevap: Teravih Namazı Ramazan ayında her gece kılınan bir nafile namazdır. Erkekler ve kadınlar için sünnet-i müekkede kabul edilir ve yirmi rekat cemaatle kılınır. Tek başına da kılınabilir. Cemaat ile kılınması daha makbuldür.


6. Genel Ağ, ansiklopedi vb. kaynaklardan diş kirası, Hırka-i Şerif, tekne orucu ve aşure hakkında bir araştırma yapınız.
Cevap: 

DİŞ KİRASI: Varlıklı insanların Ramazan ayında iftara çağırdıkları yoksul insanlara yemekten sonra verdikleri harçlık


HIRKA-İ ŞERİF: Hz. Muhammed (s.a.v.)’e ait olduğu düşünülen bir hırkadır. Bu hırka Hırka-i Şerif Camii’nde bulunmaktadır. Peygamber efendimiz miraca çıktığı zaman üzerinde bu hırkanın bulunduğu rivayet edilir.


TEKNE ORUCU: Genellikle Ramazan Bayramı’nda oruç tutmaya heveslenen ve tutmayı öğrenmek isteyen çocukların tuttuğu oruçtur. Genellikle sahurdan öğlen vaktine kadar oruç tutarlar. Öğle yemeğinden sonra tekrardan akşama kadar oruç tutarlar.


AŞURE: Aşura günlerinde içerisinde buğday, fasulye, nohut, kuruc incir, kuru üzüm gibi çeşitli kuruyemişlerin bir araya gelip şekerle beraber kaynatılmasından oluşan bir geleneksel tatlıdır.

5. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı 33. Sayfa Cevapları Anka Yayınevi

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.