Anasayfa Kitap Cevapları Makaleler Ödevini Sor
Cevap Yaz
29 Aralık 2020, 18:07
Furkan Furkan
Yönetici
Konu Sayısı: 1352

5. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı 47-48-49-50-51. Sayfa Cevapları SDR Dikey Yayıncılık

2020-2021 5. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı 47-48-49-50-51. Sayfa Cevapları SDR Dikey Yayıncılık 

Kırmızı renkli yazılar sorulardır; kırmızı renkli yazıların altındaki yeşil yazılar ise sorunun cevabıdır. Mavi yazılar hangi sayfa olduğunu gösterir geri kalan renksiz yazılar metindir. İyi dersler.

5. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi SDR Dikey Yayıncılık Sayfa 47 Ders Kitabı Cevapları

HAZIRLIK ÇALIŞMALARI

1. Türk Dil Kurumunun Genel Ağ sayfasından Büyük Tükçe Sözlük’ü bulunuz. Bu sözlükten; adap, edep ve nezaket kavramlarının anlamlarını araştırıp öğreniniz.
Cevap

2. Beş nezaket kuralı öğrenerek bunları defterinize yazınız.
Cevap: 

  1. Arkamızdan birisi geliyorsa kapıyı tutmalıyız.
  2. Asansör kapanmak üzereyken birisi yetişmeye çalışıyorsa asansör kapısının kapanmasını durdurmalıyız.
  3. Birisi hapşurduğunda “iyi yaşa, çok yaşa” gibi ifadeler kullanmalıyız.
  4. Verdiğimiz sözleri tutmalıyız.
  5. Birisi konuşurken sözünü kesmemeliyiz.

3. Peygamberimizin (s.a.v.) güzel ahlaklı olmayı ve güzel söz söylemeyi konu edinen iki hadisini bularak sınıfınızda okuyunuz.
Cevap: Peygamber efendimiz s.a.v herkese güzel ahlaklı olmayı, güzel söz söylemeyi öğütlerdi. Peygamber efendimiz s.a.v’in güzel ahlaklı olmak ve güzel söz söylemek ile ilgili hadisleri:

4. Toplumsal ilişkilerde nezaket kurallarına uymanın önemi nedir? Aile büyüklerinizle konuşup öğreniniz.
Cevap: Toplumsal ilişkilerde nezaket kurallarına uymak bizim karakterimizi geliştirir ve bir başkası tarafından iyi birisi olarak görünmüş oluruz.

5. Genel Ağ, peygamberler tarihi, İslam ansiklopedisi gibi kaynaklardan, Hz. Lokman (a.s.) hakkında bir araştırma yapınız.
Cevap: 

5. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi SDR Dikey Yayıncılık Sayfa 48 Ders Kitabı Cevapları

Düşünelim-Hazırlanalım: Günlük hayatta, uymaya en çok özen gösterdiğiniz görgü kuralları hangileridir? Söyleyiniz.
Cevap: Eve veya camiye girerken besmele çekerek girerim.

5. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi SDR Dikey Yayıncılık Sayfa 50 Ders Kitabı Cevapları

Etkinlik: Nezaket kurallarına uyulmayan ortamlarda ne gibi sorunlar yaşanabilir? Sınıfınızda beyin fırtınası yapınız.

Toplumsal ilişkilerin sağlıklı bir şekilde devam ettirilmesinde nezaket kurallarının rolü nedir? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap: Nezaket kuralları kendimize ve diğer insanlara karşı gösterdiğimiz doğru ve uygun davranışlar olduğu için bu diğer insanlar tarafından hoş karşılanır. Böylece biz iyi birisi olarak gözükürüz.

Müslüman, Hz. Peygamber’i (s.a.v.) kendisine örnek almalıdır. Güzel ahlaklı, dürüst, güvenilir, tatlı dilli, kibar, anlayışlı ve nezaket kullarına uyan bir insan olmaya önem vermelidir. Evde, okulda, camide, sosyal mekânlarda vb. her ortamda nezaket kurallarına titizlikle uymalıdır. Toplumsal ilişkilerde en çok dikkat edilmesi gereken görgü ve nezaket kurallarından biri de kişisel mahremiyete yani özel yaşamın gizliliği hakkına saygı göstermektir.

Her insanın, kendisine ait özel bir hayatı vardır. Mesela kişinin aile ilişkileri, mektupları, elektronik postaları, günlüğü, telefon görüşmeleri, fotoğrafları vb. özel hayat kapsamında değerlendirilir. Başkalarının özel hayatına ve kişisel mahremiyetine saygısızlık etmek dinî açıdan günah, yasal açıdan ise suçtur. Bu nedenle her Müslüman, dinî ve hukuki kurallara uyma konusunda duyarlı olmalı, kişisel mahremiyete saygı göstermelidir.

5. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi SDR Dikey Yayıncılık Sayfa 51 Ders Kitabı Cevapları

Her insan, özel hayatının gizli kalmasını ister. Bu sebeple kişisel mahremiyetin yani özel hayatın gizliliği hakkı hem birey hem de toplum açısından büyük önem taşır. Kişilerin özel hayatının ve sırlarının araştırılıp ortaya çıkarılması, bireyleri mutsuz ve huzursuz eder. Bu durum aynı zamanda toplumda barış, huzur ve kardeşlik ortamına da zarar verir. Bu gibi olumsuzluklara neden olmamak için kişisel mahremiyete ve özel hayatın gizliliği hakkına saygı duyulmalıdır. Bu konuda dikkat edilecek hususlardan bazıları şöyle sıralanabilir:


Yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorum yazmak için TIKLAYIN.

Bir önceki yazımız olan 5. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Cevapları SDR Dikey Yayıncılık başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Linkedin'de Paylaş

Sadece Uzun Yorumlar Onaylanır.

Lütfen Konuyu Geliştirecek Uzun Yorumlar Yazınız.

Ana Sayfa Gizlilik Politikası İletişim S.S.S

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.