Anasayfa Kitap Cevapları Makaleler Ödevini Sor
Cevap Yaz
4 Nisan 2021, 19:08
Furkan Furkan
Yönetici
Konu Sayısı: 1345

5. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı 125-126-127. Sayfa Cevapları ADA Yayıncılık

2020-2021 5. Sınıf ADA Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı 125-126-127. sayfa cevapları Işık Bir Engelle Karşılaşırsa Ne Olur?

Kırmızı renkli yazılar sorulardır; kırmızı renkli yazıların altındaki yeşil yazılar ise sorunun cevabıdır. Mavi yazılar hangi sayfa olduğunu gösterir geri kalan renksiz yazılar metindir. İyi dersler.

5. Sınıf Fen Bilimleri  ADA Yayıncılık Sayfa 125 Ders Kitabı Cevapları

Deniz’in Buluşu

Deniz, yoğun geçen bir ders gününü geride bırakıp eve gelmişti. Yorgundu ve karnı çok açtı. Mutfaktan gelen kekin kokusu, iştahını iyice artırmıştı. Okul kıyafetlerini değiştirip ellerini yıkadıktan sonra yemek masasına oturdu. Annesinin, keki masaya getirmesini beklerken bir yandan da günlük ödev kâğıdına göz gezdiriyordu. (…)

5. Sınıf Fen Bilimleri  ADA Yayıncılık Sayfa 126 Ders Kitabı Cevapları

-> Kullandığınız cisimleri, ışığı geçirme durumlarına göre aşağıdaki tabloya kaydediniz. Böylece cisimler arasında ışığı geçirme durumlarına göre gruplandırma da yapmış olursunuz.

5. Sınıf Fen Bilimleri  ADA Yayıncılık Sayfa 126 Ders Kitabı Cevapları

Soruları Cevaplayalım

• Hangi cisimler ışığı geçirdi, hangileri geçirmedi?
Cevap: Buzlu cam ve defter yaprağı ışığı azda olsa geçirdi, pencere camı çok ışık geçirdi. Kitap, tahta ve karton ise hiç ışık geçirmedi.

• Işık kaynağının önünde arkadaşınız dursaydı aydınlatılan bölgede nasıl bir değişiklik olmasını beklerdiniz? Tahmininizi test ederek doğrulayabilirsiniz.
Cevap: Işığın önünde arkadaşım dursaydı arkadaşım ışığı geçirmezdi ve ışığın yolunu kesmiş olurdu. 

5. Sınıf Fen Bilimleri  ADA Yayıncılık Sayfa 127 Ders Kitabı Cevapları

Yatak odanızın duvarları, ışığı pencerenizdeki cam gibi bütünüyle geçirseydi bu durumdan yaşamınız nasıl etkilenirdi? Pencerelerinizde cam yerine tahta kaplı olsaydı bu durumda neler olurdu?
Cevap: Duvardan ışıklar cam gibi geçseydi yatak odamda ışık olduğu için uyumakta zorluk çekerdim. Pencelerde tahta olsaydı istediğim zaman odama ışık girmesini sağlayamaz ve odam hep karanlık kalırdı.


Akvaryumlar, ışığı iyi geçiren camdan yapılmamış olsaydı içindeki balıkları seyredebilir miydiniz?
Cevap: Işık geçmediği için akvaryumu seyredemezdim.

Yandaki fotoğraflara bakarak hangi maddenin saydam ve yarı saydam olduğunu, hangi maddenin saydam olmadığını söyleyebilir misiniz?
Cevap: Cam, büyüteç saydam maddelerdir. Gözlük ve ışık çıkan görseldeki madde yarı saydamdır. Lastik, bardak ve masa tenisi raketi saydam değildir.


Yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorum yazmak için TIKLAYIN.

Bir önceki yazımız olan 5. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı 124. Sayfa Cevapları ADA Yayıncılık başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Linkedin'de Paylaş

Sadece Uzun Yorumlar Onaylanır.

Lütfen Konuyu Geliştirecek Uzun Yorumlar Yazınız.

Ana Sayfa Gizlilik Politikası İletişim S.S.S

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.