Anasayfa Kitap Cevapları Makaleler Ödevini Sor
Cevap Yaz
17 Mart 2021, 18:00
Zahit Zahit
Abone
Konu Sayısı: 31

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 106-107-108-109. Sayfa Cevapları Anadol Yayıncılık

2020-2021 5. Sınıf Anadol Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 106-107-108-109. sayfa cevapları Bilim İnsanlarının Ortak Özellikleri

Kırmızı renkli yazılar sorulardır; kırmızı renkli yazıların altındaki yeşil yazılar ise sorunun cevabıdır. Mavi yazılar hangi sayfa olduğunu gösterir geri kalan renksiz yazılar metindir. İyi dersler.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Anadol Yayıncılık Sayfa 106 Ders Kitabı Cevapları

Hazırlık Çalışması: Hangi bilim insanlarının isimlerini biliyorsunuz? Bu bilim insanlarının yaptığı çalışmaların insanlığa katkıları nelerdir? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap: Albert Einstein, Nikola Tesla, Thomas Edison, Graham Bell , Aziz SANCAR gibi bilim adamlarının isimlerini biliyorum.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Anadol Yayıncılık Sayfa 107 Ders Kitabı Cevapları

Araştıralım Paylaşalım: Buluş yapan kişilerden veya bilim insanlarından birinin hayatını araştırınız. Araştırdığınız kişinin özelliklerinin neler olduğunu defterinize yazınız. Birbirinden farklı dönemlerde buluş yapan kişilerin veya bilim insanlarının ortak özelliklerini belirlemeye çalışınız. Araştırma sonucunda elde ettiğiniz bilgileri arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap: Nikola Tesla’nın özelliklerini söyleyeceğim. Nikola Tesla Albert Einstein’ın şirketinde çalışmıştır. Ancak bir süre sonra ayrılmış ve kendi başına icatlar yapmaya başlamıştır. Söylentiye göre ampulü aslında ilk Nikola Tesla bulmuştur. Nikola Tesla günümüzde Amerika’da bulnuan Niagara Şelalesine bir elektrik sistemi kurmuş ve akan şelaleden kendi kendine çok yüksek ölçekte elektrik üretmeyi başarmış.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Anadol Yayıncılık Sayfa 109 Ders Kitabı Cevapları

Düşünelim Tartışalım

Okuduklarınızdan yararlanarak aşağıdaki sorunun cevabını defterinize yazınız. Yazdıklarınızı sınıfta arkadaşlarınızla paylaşınız.

– Albert Einstein, Isaac Newton ve Prof. Dr. Aziz Sancar’ın ortak özellikleri nelerdir?
Cevap: Üç bilim insanı da ilk yıllarında zorluklar çekmiş ve çok az destek görmüştürt. Ancak üçüde en sonunda çok başarılı olmuştur.


 

Sıra Sizde: Aşağıda verilen özellikleri inceleyiniz. Buluş yapanlara ve bilim insanlarına ait olan ortak özellikleri tespit ederek işaretleyiniz.


Yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorum yazmak için TIKLAYIN.

Bir önceki yazımız olan 5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 102-103-104-105. Sayfa Cevapları Anadol Yayıncılık başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Linkedin'de Paylaş

Sadece Uzun Yorumlar Onaylanır.

Lütfen Konuyu Geliştirecek Uzun Yorumlar Yazınız.

Ana Sayfa Gizlilik Politikası İletişim S.S.S

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.