Anasayfa Kitap Cevapları
Cevap Yaz
20 Mayıs 2021, 18:36
Furkan Furkan
Yönetici
Konu Sayısı: 1120

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 118-119-120-121-122-123-124-125-126. Sayfa Cevapları Anadol Yayıncılık

5.Sınıf Anadol Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 118-119-120-121-122-123-124-125-126. Sayfa Cevapları Çevremizdeki Ekonomik Faaliyetler

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Anadol Yayıncılık Sayfa 118 Ders Kitabı Cevapları

ÇEVREMİZDEKİ EKONOMİK FAALİYETLER

Hazırlık Çalışması: Yaşadığınız yer ve çevresindeki kişiler ihtiyaçlarını nasıl karşılamaktadır? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.
Cevap: Yaşadığımız çevrede kişiler ihtiyaçlarını market, fırın gibi yerlerden karşılıyor. 

Yaşadığımız çevredeki kaynakları kullanarak yeni ürünler elde etmeye üretim denir. Buğday ekilmesi, doğal su kaynaklarının şişelere doldurulması, konut inşa edilmesi, kumaştan kıyafet yapılması üretime örnek verilebilir. Bir insanın tüm ihtiyaçlarını tek başına üretebilmesi mümkün değildir. Bu nedenle insanlar bazı ihtiyaçlarını, üretim yapan kişi veya kurumlardan satın alırlar. Üretilen malın kullanılması veya hizmetten yararlanılmasına tüketim denir. Acıkan bir insanın yemek yemesi, susayan bir insanın su içmesi, inşa edilen konutlarda oturulması, kıyafetlerin giyilmesi tüketime örnek verilebilir. Üretim ve tüketim arasındaki ilişki ekonomik faaliyetlerin ortaya çıkmasını sağlamıştır.

Sıra Sizde: Yakın çevrenizde hangi ekonomik faaliyetler yapılmaktadır? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.
Cevap: Yakın çevremizde fabrikalar ve tarım faaliyetleri yapılmaktadır. Bu faaliyetler ülke ekonomisine ciddi yarar sağlar.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Anadol Yayıncılık Sayfa 126 Ders Kitabı Cevapları

Sıra Sizde: Aşağıda ülkemizde yapılan ekonomik faaliyetlerden bazıları verilmiştir. Bunların yapılmasına etki eden coğrafi özelliği karşısına yazınız.

Ekonomik Faaliyet Coğrafi Özellik

1. Karadeniz Trabzon, Rize, Giresun ve çevresinde çay, fındık ve mısırın yetiştirilmesi => Trabzon, Rize ve Girsun gibi Karadeniz ikliminin görüldüğü yerlerde yoğun yağış olduğu için burada çay ve fındık gibi ürünlerin üretimi yaygındır.

2. Muğla, Ordu, Kars ve Hakkâri’de arıcılık faaliyetlerinin yapılması => Muğla, Ordu ve Kars gibi yerlerde bitki çeşitliliği fazla olduğundan dolayı arıcılığa elverişlidir.

3. İstanbul, Bursa, İzmir ve Ankara gibi şehirlerde çok sayıda fabrikanın bulunması => İstanbul Bursa ve İzmir’de bulunan önemli Limanlardan dolayı ve Ankara’nın merkezi bir yerde olması buradaki ticareti arttırmıştır.

4. Ege ve Akdeniz kıyılarında deniz turizminin gelişmesi => Ege ve Akdeniz iklimlerinin turizme uygun bir iklime sahip olmasından dolayı bu bölgelerde deniz turizmi yaygındır.

5. Karadeniz kıyılarında ormancılık faaliyetlerinin yapılması => Karadeniz ikliminin görüldüğü yerlerde sıklıkla yağmur yağdığı için ormanlar fazladır bu nedenle bu bölgelerde ormancılık faaliyetleri yaygındır.

6. Ülkemizin iç kısımlarında küçükbaş hayvancılığın yapılması => İç Anadolu bölgesinde hayvanların otlayacağı geniş ovaların bulunması ve Karasal iklimin hayvanların yaşamına elverişli olmasından dolayı bu bölgelerde hayvancılık faaliyetleri yaygındır.

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

] }

Linkedin'de Paylaş

Sadece Uzun Yorumlar Onaylanır.

Lütfen Konuyu Geliştirecek Uzun Yorumlar Yazınız.

Ana Sayfa Gizlilik Politikası İletişim S.S.S

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.