Anasayfa Kitap Cevapları
Cevap Yaz
26 Nisan 2021, 15:04
Furkan Furkan
Yönetici
Konu Sayısı: 1120

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 144-145-146-147-148. Sayfa Cevapları Anadol Yayıncılık

5.Sınıf Anadol Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 144-145-146-147-148. Sayfa Cevapları Bilinçli Tüketici

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Anadol Yayıncılık Sayfa 144 Ders Kitabı Cevapları

Hazırlık Çalışması: Ailenizle gıda alışverişine gittiğinizde satın aldığınız ürünlerde nelere dikkat edersiniz? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.
Cevap: Satın aldığımız ürünlerin son tüketim tarihine CE ve TSE damgalarının olup olmadığını kontrol ederim. Ürünlerin kaliteli olmasına, ambalajın zarar görüp görmediğini kontrol eder öyle alırım.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Anadol Yayıncılık Sayfa 145 Ders Kitabı Cevapları

Düşünelim Tartışalım

Filiz Hanım ve oğlu Mehmet arasında geçen diyalogla ilgili aşağıdaki soruları cevaplayınız. Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

– Alışverişe çıkmadan önce ihtiyaç listesi hazırlamanın başka ne gibi avantajları olabilir? Sizin de aile büyükleriniz alışverişe çıkmadan önce ihtiyaç listesi hazırlıyor mu?
Cevap: Alışverişe gittiğimiz zaman ihtiyacımız olmayan gereksiz şeyleri almayız ve evde iyice düşünüp neye ihtiyacımız olup olmadığını daha rahat biliriz. Böylelikle eksiksiz bir şekilde alışveriş yaparız.

– Bilinçli tüketici kavramını daha önce duydunuz mu? Sizce bilinçli tüketiciler alışveriş esnasında nasıl davranır?
Cevap: Bilinçli tüketiciler ne aldığına dikkat eder. Aldığı ürünlerin CE ve TSE damgası olup olmadığına, son tüketim tarihinin geçip geçmediğini kontrol eder, ürünün ambalajında bir hasar olup olmadığını kontrol eder.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Anadol Yayıncılık Sayfa 148 Ders Kitabı Cevapları

Sıra Sizde: Aşağıda, satın alınan ürünlerle ilgili çeşitli durumlar verilmiştir. Öğrendiklerinizden yararlanarak bilinçli bir tüketicinin yapması gerekenleri defterinize yazınız

1. Hatice Hanım satın aldığı bilgisayarı kutusundan çıkardığında ekranının kırık olduğunu görmüştür. Hatice Hanım’ın yerinde olsaydınız ne yapardınız?
Cevap: Hatice Hanım’ın yerinde olsaydım ürünü aldığım mağazaya gidip iade ederdim.

2. Yasemin, okuldan eve geldiğinde annesinin kapıdan satış yöntemiyle ütü satın aldığını öğrenmiştir. Ancak annesi ütüyü aldığına pişman olmuştur. Yasemin’in yerinde olsaydınız ne yapardınız?
Cevap: Yasemin’in yerinde olsaydım Annem’in bir daha böyle bir şey yapmaması gerektiğini, aldığımız ürünün garantisinin olmadığını söylerdim.

3. Serkan Bey’in aldığı televizyon 6 ay sonra arızalanmıştır. Bunun üzerine Serkan Bey garanti belgesi ve faturayla birlikte ürünü satın aldığı yere gitmiştir. Ancak satıcı Serkan Bey’in sorunuyla ilgilenmemiştir. Serkan Bey’in yerinde olsaydınız ne yapardınız?
Cevap: Satıcı ilgilenemdiği için Tüketici Hakları Mahkemesine başvurur satıcıyı şikayet ederdim.

4. Hakan Bey marketten etiket fiyatı 8 TL olan peynirden almıştır. Marketten aldığı fişi kontrol ettiğinde peynirin fiyatının fişte 10 TL yazdığını görmüştür. Hakan Bey’in yerinde olsaydınız ne yapardınız?
Cevap: Hakan Bey’in yerinde olsaydım markete gidip ürünün normalde 8 TL olduğunu faturaya 10 TL gözüktüğü için parasının iade edilmesini isterdim.

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

] }

Linkedin'de Paylaş

Sadece Uzun Yorumlar Onaylanır.

Lütfen Konuyu Geliştirecek Uzun Yorumlar Yazınız.

Ana Sayfa Gizlilik Politikası İletişim S.S.S

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.