Anasayfa Kitap Cevapları
Cevap Yaz
10 Ocak 2021, 23:27
Gülsüm Gülsüm
Üye
Konu Sayısı: 446

6. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Kitabı 33-34-35-36-37-38. Sayfa Cevapları Dörtel Yayıncılık

6. Sınıf Dörtel Yayıncılık Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı 33-34-35-36-37-38. Sayfa Cevapları 1. Namaz İbadeti ve Namazın Önemi

6. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Dörtel Yayıncılık Sayfa 33 Ders Kitabı Cevapları

DÜŞÜNELİM
Namazı neden kılmamız gerekir?
Cevap: Allah’tan korkma, haramlardan kaçınma ve yasaklardan sakınma makamına ulaşmak için namaz kılmalıyız. Günde beş vakit kılarak Allah ile sürekli bir muhabbet içinde olmalıyız ki Allah’ın ayette bahsettiği takva mertebesine ulaşalım.

YORUMLAYALIM
“Namazlara ve orta namaza (ikindi namazına) devam edin. Allah’a saygı ve bağlılık içinde namaz kılın.”
Cevap: Namazlara devam etmemiz ve kılmamız Allah’a olan saygımızdan ve bağlılığımızdan gelmesi gerektiği anlatılıyor. Namazı kılmak için kılmak değil Allah’ın emrine yerine getirmek ve ona bağlılığımızı göstermek için namaz kılarız.

6. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Dörtel Yayıncılık Sayfa 34 Ders Kitabı Cevapları

YORUMLAYALIM
“İslam beş temel üzerine bina edilmiştir: Allah’tan başka ilah olmadığına ve Muhammed’in Allah’ın resulü olduğuna şahitlik etmek, namazı dosdoğru kılmak, zekâtı hakkıyla vermek, Allah’ın evi Kâbe’yi haccetmek ve ramazan orucunu tutmak.”
Cevap: Namaz kılmanın önemi islamın temel şartlarından olmasından anlaşılıyor. Bu beş şartı yerine getirerek hakiki müminlerden olabiliriz.

6. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Dörtel Yayıncılık Sayfa 36 Ders Kitabı Cevapları

YORUMLAYALIM
“(Resulüm!) Sana vahyedilen kitabı oku ve namazı kıl. Muhakkak ki namaz, hayâsızlıktan ve kötülükten alıkoyar. Allah’ı anmak elbette (ibadetlerin) en büyüğüdür. Allah yaptıklarınızı bilir.”
Cevap: Allah, Resulüne emrettiğini elbette bize de emretmiştir. Günah işlemekten uzak peygamberler için bile Allah namaz kılmayı kötülüklerden sakınmak için emrediyorsa biz günahkar varlıklar için kesinlikle boynumuzun borcudur.

YORUMLAYALIM
Hz. Peygamber (s.a.v.) bir gün ashabına sordu: “Ne dersiniz? Birinizin kapısının önünde bir nehir olsa ve o kimse bu nehirde her gün beş kez yıkansa onda kirden eser kalır mı?” Ashab-ı kiram, “Hayır, kalmaz ya Resulallah!’” dedi. Bu cevap üzerine Allah Resulü (s.a.v.) şöyle buyurdu: “İşte beş vakit namaz da böyledir. Allah, beş vakit namazla günahları silip yok eder.”
Cevap: Hz.Allah’ın ne kadar bağışlayıcı ve affedici olduğunu anlarız. Bizlere namaz kılmamızı emrederek bizim kötülüklerden sakınmamızı ve manevi olarak kalbimizi günde beş kere yıkayıp imanımızı sağlam tutmamızı ister.

6. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Dörtel Yayıncılık Sayfa 37 Ders Kitabı Cevapları

DÜŞÜNELİM
Farz, vacip ve sünnet ne demektir? Bu kavramlar hakkında neler biliyorsunuz?
Cevap:

Farz: Allah’ın kesin emirleri olan ve mümin kimsenin bu emirleri şüphesiz yapması gereken davranışlardır.Yapılmasında yüksek sevap, özürsüz yapılmamasında ise büyük azap vardır.
Vacip: Allah’ın yapmamızı istediği ve müminin farzdan sonra ikinci derecede yapması gereken davranışlardır.Farz kesin değildir ama sünnetten üstündür.
Sünnet: Peygamber efendimizin yaptığı, biz de yaptığımızda güzel ahlaka ulaştıran ve Allah’ın hoşlandığı davranışların tamamıdır.

ETKİNLİK

(Nisâ suresi, 103. ayet.)
(Hûd suresi, 114. ayet.)
(Bakara suresi, 110. ayet.)

Yukarıdaki ayetlerden, namazın önemi ve faydaları ile ilgili ne gibi sonuçlar çıkarabiliriz? Arkadaşlarınızla konuşunuz.
Cevap: Namaz dinin direğidir.Namaz kılan kimse kalbi kötülüklerden sakınır, haramlardan uzaklaşır ve Allah’a yakınlaşır.Takva mertebesine yaklaşmak ve Allah’ın rızasına kavuşmak istiyorsak mutlaka namaz kılmamız gerekir.Namazın faydaları olarak ise namaz kılan kimse temiz olur.Çünkü namaz kılmak için günde beş kere abdest alıyor ve vücudumuzu temiz tutuyoruz.Diğer bir fiziksel faydası ise bize hareketlilik veriyor ve sağlığımızı olumlu yönde etkiliyor.Namaz kılan kimse huzurlu olur ve Allah’a teslimiyeti tamdır.

6. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Dörtel Yayıncılık Sayfa 38 Ders Kitabı Cevapları

ETKİNLİK

Tesbih namazı ve teheccüt namazı kaçar rekât olarak ve nasıl kılınır? Araştırınız.
Cevap:
Tesbih namazı: Dört rekattir.Tesbih namazı için kalben niyet edilir ve “Allahu ekber” diyerek namaza başlanır.Eller bağlı iken subhaneke, 15 kere tesbih duası, 1 kere Fatiha suresi, bir zammı sure, 10 kere tesbih duası okunur.Rukuya gidilir ve orada 3 kere “subhanerabbiyel azim” , 10 tane de tesbih duası okunur.Ayağa kalkılır ve “semiallahümehü limen hamideh” denir ve 10 kere tesbih duası okunur.Secdeye gidilir ve orada 3 kere “subhanerabbiyel ala” denir ve 10 kere tesbih duası okunur.Oturulur ve 10 kere tesbih duası okunduktan sonra tekrar secdeye varıp aynı şeyler yapılır. İlk rekatte eller bağlı iken okunan subahneke ikinci ve dördüncü rekatte okunmaz.İkinci rekatin sonunda tahiyyat oturuşuna oturulup sadece tahiyyat okunur.Dördüncü rekatin sonunda oturulup tahiyyat, salli barik duası ve rabbena sureleri okunup iki yana selam verilir.

Teheccüt namazı: Altı rekattir.İki rekatte bir selam verilerek gece vakti kılınır.Nafile namazdır.

 


Yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorum yazmak için TIKLAYIN.

Bir önceki yazımız olan 6. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Kitabı 32. Sayfa Cevapları Dörtel Yayıncılık başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Sadece Uzun Yorumlar Onaylanır.

Lütfen Konuyu Geliştirecek Uzun Yorumlar Yazınız.

Ana Sayfa Gizlilik Politikası İletişim S.S.S

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.