Anasayfa Kitap Cevapları Makaleler Ödevini Sor
Cevap Yaz
12 Şubat 2020, 13:44
Gülsüm Gülsüm
Üye
Konu Sayısı: 455

6. Sınıf Fen Bilimleri Kitabı 114-115-116-117-118-119-120-121-122-123-124-125-126. Sayfa Cevapları MEB Yayınları

2019-2020 6. Sınıf MEB Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı 114-115-116-117-118-119-120-121-122-123-124-125-126. sayfa cevapları Isı ve Madde

Kırmızı renkli yazılar sorulardır; kırmızı renkli yazıların altındaki yeşil yazılar ise sorunun cevabıdır. Mavi yazılar hangi sayfa olduğunu gösterir geri kalan renksiz yazılar metindir. İyi dersler.

6. Sınıf Fen Bilimleri MEB Yayınları Sayfa 114 Ders Kitabı Cevapları

Peki, astronot kıyafetleri ve uzay istasyonları maddelerin hangi özelliğinden faydalanılarak üretilmiştir?
Cevap: Maddenin ısıya ve diğer çevre etkilerine dayanıklı oluşundan faydalanılarak üretilmiştir.

6. Sınıf Fen Bilimleri MEB Yayınları Sayfa 124 Ders Kitabı Cevapları

Araştıralım-Tartışalım

Binalarda ısı yalıtımının önemini; aile ve ülke ekonomisi, kaynakların etkili kullanımı ve çevre üzerinde oluşturacağı etkiler açısından araştıralım. Araştırma sonuçlarımızı arkadaşlarımızla paylaşalım.
Cevap:

Yalıtım, ısı akışının engellenmesidir. Yaz zamanı çalıştırdığımız klima ile evin içinde soğutulmuş hava yalıtım sayesinde oda sıcaklığı korunur. Aynı durum kış zamanı için de geçerli. Bu sayede daha az elektrik ve doğal gaz kullanmış oluyoruz. Yalıtım olmadığında harcanan doğal gaz miktarı yalıtımlı bir eve göre daha fazladır. Yalıtım olduğunda hem ülkenin ekonomisi açısından hem de ev ekonomisi açısından yarar sağlanmış olur.

Ülkemizde yapılan konutların bir çoğunda yalıtım bulunmamaktadır. Ülkenin enerjisini tasarruflu kullanabilmek için yapılan konutların yalıtımlı olması ve dayanıklı olması gerekir. Sadece enerji kaynağı olarak değil, doğal gaz kullanılmayan çoğu ev soba kullanıyor. Bu durum çevre kirliliğinin oluşmasında ciddi bir etkendir. Bu yüzden doğal gazı ülkenin her tarafına ulaştırıp yalıtım sistemi olmayan evlerin yapılmasına müsaade edilmemelidir. Ancak bu şekilde enerjimizden tasarruf edip çevremizi korumuş oluruz.

6. Sınıf Fen Bilimleri MEB Yayınları Sayfa 126 Ders Kitabı Cevapları

Öğrendiklerimizi Değerlendirelim

6. Sınıf Fen Bilimleri MEB Yayınları Sayfa 126 Ders Kitabı Cevapları
1- Yeni bir termos geliştirdiğinizi ve bu termosu tanıtmak için yukarıda verilen görseli tasarladığınızı hayal edin. Aşağıdaki alana termosunuz ile ilgili bir reklam metni hazırlayınız.
Cevap: Kış Vakti Sıcak, Yaz Vakti Soğuk

İstenilen sıcaklığa ulaşmak için bu termosu kullanmalısınız. Her zaman elinizin altında ve taşıması çok kolay. Kış vakti içinizi ısıtacak içecekleri, yaz vakti güneşten korunacak buz gibi bir içecek ile vücudunuzun isteğini karşılayabilirsiniz. İnsan elinde olmadan gelişen değişimleri sevmez. İşte bu tam bizlere göre. Koyduğumuz sıcaklıkta kalacak şekilde içeceğini korur ve istenmeyen sıcaklığa sebep olmaz.


2- Binalardaki ısı yalıtımında kullanılacak ısı yalıtım malzemelerinin seçilmesinde malzemelerin hangi özellikleri dikkate alınmalıdır?
Cevap: Maliyeti düşük, yanmaya karşı dayanıklı, uzun ömürlü olmasına dikkate almalıyız.


3- Dış cephesine ısı yalıtımı yapılmamış bir binada yönetici olduğunuzu düşünün. Binaya ısı yalıtımı yaptırmak için bina sakinlerini ikna etmeniz gerekiyor. Komşularınızdan bazıları ısı yalıtımı için para harcamanın gereksiz olduğunu düşünüyor. Bu durumda onları ısı yalıtımının gerekliliğine nasıl ikna ederdiniz? Konuşma metninizi bir
kâğıda yazarak arkadaşlarınıza sununuz.
Cevap: Bir kereliğine para vererek ömür boyu daha konforlu bir hayat sürmek istemez misiniz? diye sorardım. Ayrıca şimdi ki durumda ne kadar para harcadıklarını yıllık hesaba dökerdim. Yalıtımlı bir evde yaşadıkları zaman harcadıkları parayı da yıllık hesap halinde önlerine koyardım ve karar vermelerini beklerdim.


4- Metal kaşık, tahta kaşık ve plastik kaşık; saplarına eşit miktarda tereyağı batırılarak içinde sıcak su olan tabağın içine bırakılıyor.

a- Bu deneyin amacı ne olabilir?
Cevap: Farklı maddelerin ısı iletkenlik seviyeleri ölçülmek istenmiştir.

b- İlk önce hangi cisimdeki tereyağı erir? Sebebi ne olabilir?
Cevap: Metal kaşık diğerlerine göre daha iyi bir ısı iletkeni olduğu için ilk önce metal kaşıktaki tereyağı erir.


Yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorum yazmak için TIKLAYIN.

Bir önceki yazımız olan 6. Sınıf Fen Bilimleri Kitabı 121-122. Sayfa Cevapları Sevgi Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Linkedin'de Paylaş

Sadece Uzun Yorumlar Onaylanır.

Lütfen Konuyu Geliştirecek Uzun Yorumlar Yazınız.

Ana Sayfa Gizlilik Politikası İletişim S.S.S

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.