29 Ekim 2019, 20:12
Furkan Yönetici

6. Sınıf Matematik Ders Kitabı 33-34. Sayfa Cevapları Öğün Yayınları

2019-2020 6. Sınıf Öğün Yayınları Matematik Ders Kitabı 33-34. sayfa cevapları 1.1.4. Problem Çözelim

Kırmızı renkli yazılar sorulardır; kırmızı renkli yazıların altındaki yeşil yazılar ise sorunun cevabıdır. Mavi yazılar hangi sayfa olduğunu gösterir geri kalan renksiz yazılar metindir. İyi dersler.

6. Sınıf Matematik Ders Kitabı Öğün Yayınları Sayfa 33 Ders Kitabı Cevapları

ALIŞTIRMALAR

1-) Esra Hanım 2 kg kivi ve 5 kg elmaya 20 TL ödüyor. 1 kg kivi 5 TL ise 1 kg elma kaç TL’dir?
Cevap:

2 kg Kivi + 5 kg Elma = 20 TL

1 kg Kivi = 5 TL 
5 x 2 = 10 TL

Kalan para 10 TL’dir. 5 kg elma 10 TL’dir.  

10 ÷ 5 = 2TL

1 kg Elma 2 TL


2-) Yaşları toplamı 24 olan 3 kardeşin 4 yıl sonraki yaşları toplamı kaç olur?
Cevap:

24  + (3 x 4) = 24
24 + 12 = 36

6. Sınıf Matematik Ders Kitabı Öğün Yayınları Sayfa 34 Ders Kitabı Cevapları

3- Hacmi 8 litre olan 1 şişe, hacmi 5 litre olan 3 şişe ve hacmi 3 litre olan 4 şişe süt ile doludur. Bu sütleri hacmi 7 litre olan yeni şişelere koymak istersek kaç şişeye ihtiyacımız olur?
Cevap: 

8 x 1 = 8
5 x 3 = 15
3 x 4 = 12

15 + 12 + 8 = 35
35 ÷ 7 = 5


6. Sınıf Matematik Ders Kitabı Öğün Yayınları Sayfa 34 Ders Kitabı Cevapları

4- Selma ve ailesi her sabah kahvaltıda üçer bardak çay içiyorlar ve bir bardak çaya ikişer tane şeker atıyorlar. Buna göre Selma’nın dört kişilik ailesi 360 adet küp şekerin olduğu bir kutu şekeri kaç günde bitirir? 

4 x 3 = 12
Evde her gün 12 bardak çay içiliyor.

12 x 2 = 24
Evde içilen bardaklara her gün toplamda 24 şeker atıyorlar.

360 ÷ 24 = 15
Bir kutu şeker Selma ve ailesine toplam 15 gün yeter.


5-) Burak bir kâse leblebiyi 2 günde yiyor. 5 kâse leblebi 1 kg olduğuna göre Burak 2 ayda kaç kg leblebi yer?
Cevap:

30 ÷ 2 = 15
Burak 1 ayda toplam 15 kase leblebi yiyor.

15 ÷ 5 = 3
Burak 1 ayda toplam 3 kilo leblebi yiyor.

2 x 3 = 6
Burak 2 ayda toplam 6 kilo leblebi yiyor.


6-) 5, 8, 42 ve 10 sayılarını kullanarak bir problem kurunuz ve problemi çözünüz.
Cevap: 

Merve kırtasiyeye gidip tanesi 5 TL olan defterden 1 tane, tanesi 8 TL olan okuma kitabından 1 tane, tanesi 10 TL olan kalemden 1 tane satın alıyor. Merve kırtasiyeye 42 TL para veriyor. Merve para üstü olarak kaç TL alır? 

5 + 8 + 10  = 23 
42 – 23 = 19 TL para üstü alır


7-) Karıncalar kendi vücut ağırlıklarının 20 katını kaldırabilir. Buna göre 62 kg olan bir insanın bir karınca kadar güçlü olabilmesi için kaç kg kaldırması gerekir?
Cevap:

62 x 20 = 1240 kilogram kaldırması gerekir.


8) Mehmet Bey, tatilde 3200 TL harcama yaptı. Bu paranın 1800 TL’sini yol, yiyecek ve diğer ihtiyaçlarına, kalanını ise konaklamaya harcadı. Otelde 7 gün kalan Mehmet Bey’in bir gün için otele ne kadar konaklama ücreti ödediğini bulunuz.
Cevap:

3200 TL – 1800 TL = 1400 TL
1400 ÷ 7  = 200 TL

Mehmet Bey, bir gün için otele 200 TL konaklama ücreti ödemiştir.


9-) Burç’un bilye sayısı Ahmet’in bilye sayısından 10 fazla, Ahmet’in bilyelerinin sayısı Necdet’in bilye sayısından 7 eksik ve Necdet’in bilyelerinin sayısı Zeki’nin bilye sayısının 3 katından 5 fazladır. Zeki’nin 15 bilyesi varsa en çok bilyesi olanı bulunuz.
Cevap:

Necdetin Bilyelerinin Sayısı: 15 x 3 = 45 + 5 = 50 bilyedir.
Ahmet’in Bilyelerinin Sayısı 50 – 7 = 43
Burç’un Bilyelerinin Sayısı: 43 + 10 = 53


10-) Sedef, 2 L sıvı deterjanla 30 makine çamaşır yıkayabiliyor. Bir makineye ortalama 6 kg çamaşır koyan Sedef’in 630 kg çamaşır yıkayabilmesi için kaç litre sıvı deterjana ihtiyacı vardır?
Cevap:

630 ÷ 6 = 105 kere çamaşır makinasında çamaşır yıkaması gerekir.
30 ÷ 2 = 15
105 ÷ 15 = 7 L sıvı deterjana ihtiyacı vardır.


11- Taha, bir otobüs durağında kuyruğun baştan 2. sırasında; hamile olan Zehra Hanım ise kuyruğun sondan 2. sırasında bekliyor. Taha, kuyruğun gerisinde bekleyen Zehra Hanım’ı fark ederek onunla yer değiştiriyor. Son durumda Taha’nın kuyruktaki yeri 4 kişi daha geriye kaydığına göre bu kuyrukta kaç kişi vardır?
Cevap:

Taha Zehra — 8 kişi var
Zehra Taha — 4 kişi var


Yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorum yazmak için TIKLAYIN.

Bir önceki yazımız olan 6. Sınıf Matematik Ders Kitabı 26-27-28. Sayfa Cevapları Öğün Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiket: 6 sınıf matametik 34 sayfanin cevapi, matematik öğün yayınları 6 sinif 2019
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (37 oy, ortalama: 5 üzerinden 4,38)
Bekleyin...Loading...

Linkedin'de Paylaş

Yalnızca Uzun Yorumlar Onaylanır.

Lütfen Konuyu Geliştirecek Uzun Yorumlar Yazınız.

Ana Sayfa Gizlilik Politikası İletişim S.S.S
Forum Sınıf Copyright © 2018-2019
Gizlilik Politikası İletişim S.S.S
Ödevini Sor