Anasayfa Kitap Cevapları
Cevap Yaz
3 Aralık 2020, 17:38
Gülsüm Gülsüm
Üye
Konu Sayısı: 446

7. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Kitabı 31-32-33-34. Sayfa Cevapları FCM Yayıncılık

7.Sınıf FCM Yayıncılık Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı 31-32-33-34. Sayfa Cevapları 2.ÜNİTE HAC VE KURBAN

7. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi FCM Yayıncılık Sayfa 31 Ders Kitabı Cevapları

HAZIRLIK ÇALIŞMASI

1.Hac, umre ve kurban kavramlarının anlamları hakkında bir araştırma yapınız.
Cevap:

Hac: Kelime anlamıyla “kast etmek, yönelmek” anlamına gelir. Mekke’ de Kabe’yi , civarındaki kutsal mekanları usulüne ve zamanına göre ziyaret etmek ve diğer gerekli dini vazifeleri yerine getirmektir.

Umre: Kabe’yi ziyaret edilirken yapılan ibadetlerden biri de umre’dir.Ziyaret belirli zamana bağlı olmadan yapılırsa umre yapılmış olur.

Kurban: Allah’a sunulmak için ibadet niyetiyle kesilen canlı hayvan. 


2.Hac ibadetinin kimlere farz olduğunu araştırıp defterinize not ediniz.
Cevap:Akıllı olmak, ergin olmak, hür olmak,müslüman olup haccın farz olduğunu bilmek, kendisinin ve bakmakla yükümlü olduğu aileni maddi ihtiyaçlarını karşılayabilecek maddi gücünün olması ve yol masrafını karşılayabilecek parası olması gibi özellikleri taşıması gerekir.


3.Haccın nasıl yapıldığını Diyanet İşleri Başkanlığının resmî sitesinden, ilmihâl kitaplarından vb. kaynaklardan araştırınız.
Cevap:Mikat denilen yerde ihrama niyet eder, ihramlıklar giyilir.. Mekke’ye varınca Kabe tavaf edilir.Safa ile Merve arasında sa’y yapılır.Arefe günü Arafat’a giderek vakfe yapılır.Akşamına Müzdelife’de kalarak Müzdelife vakfesi yapılır.Burada şeytan taşlamak için taş toplanır.Kurban bayramı sabahı Mina’ya geçerek şeytan taşlanır.Ardından erkekler tıraş olur ve ihramdan çıkılır.Kabe’ye gidip ziyaret tavafı yapılır.


4.Kurban ibadetinin önemini belirten bir ayet ve bir hadis öğrenerek bunları defterinize yazınız.
Cevap:”Şimdi sen Rabbine kulluk et ve kurban kes.”(Kevser 108/2)
Peygamber Efendimiz(s.a.v.): “Allah indinde günlerin en büyüğü Kurban Bayramı günüdür.Bu günden sonra fazilette nefr günü takip eder.”


5.Dinimizde kaç çeşit kurban vardır? Araştırıp öğreniniz.
Cevap: Udhiyye kurbanı, Adak kurbanı, Akika kurbanı, Hedy kurbanı olmak üzere 4 çeşit kurban vardır.


6.Hz. İsmail (a.s.) ve onun kurban edilmesi olayı hakkında bir araştırma yapınız.
Cevap: Hz.İbrahim (a.s.), rüyasında oğlu Hz.İsmail(a.s.)’ ı Allah’a kurban ettiğini görür. Uyandığı anda ilk işi oğlunun yanına gitmek olur. Ona bir tane ip ve büyük bir bıçak alarak yanına gelmesini vadiye gideceklerini söyler.

Bunun üzerine Hz.İsmail (a.s.)  babasının söylediğini sorgulamadan peşine düşer. Şeytan ormanda ilerleyen baba oğlu görüp ihtiyar kılığında karşılarına çıkar.

Hz.İbrahim(a.s.)’a “Nereye gidiyorsun? Ne yapmak istiyorsun?” diye sorar. Hz.İbrahim(a.s.) “Şuradaki vadiye gidip işimi görmek istiyorum” der. Şeytan bunun üzerine “Hayır sen İsmail’i boğazlamak istiyorsun.” der.  Hz.İbrahim(a.s.) “Sen hiç bir babanın oğlunu boğazladığını gördün mü? ” diye sordu. Şeytan ise “Evet, o baba sensin. Üstelik bunu sana Allah’ın emrettiğini sanıyorsun.” Hz.İbrahim(a.s.) “Allah emrettiğine boyun eğip yapmayı uygun bulurum.” dedikten sonra Şeytan Hz.İbrahim (a.s.)’ı kandıramayacağını anlayınca aynı şeyleri Hz.İsmail ve annesine de söyler ama yine aynı cevapları alır.

Vadiye vardıklarında Hz.İsmail(a.s.) babasını anlayışla karşılayarak “Allah emrettiyse bunu en doğru şekilde yapman gerek babacığım. Beni sıkı tutup kafam yüzüstü iken kesmeni istiyorum. Çünkü can haliyle sana zarar verebilirim ve sen bana kıyamayıp emredileni yapmaktan alıkoyabilirsin kendini.” der.

Hz.İbrahim(a.s.) bıçağı vurur ama bıçak kesmez.Bıçağı biraz daha bileyerek tekrar vurur ama olmaz. Bunun üzerine Allah Cebrail(a.s.) ile bir koç gönderir ve bunu kesmesini emreder. Hz.İbrahim(a.s.), bıçağını koçun boynuna vurarak tek seferde düşürür.


7.En’âm suresinin 162. ayetinin mealini bir Kur’an mealinden bulup defterinize yazınız. Bu ayetten ne anladığınızı defterinize not ediniz
Cevap: “Benim anladığım:Ne yaparsak yapalım Allah’ın rızasını gözeterek yapmamız gerektiğidir.”

7. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi FCM Yayıncılık Sayfa 32 Ders Kitabı Cevapları

1. İSLAM’DA HAC İBADETİ VE ÖNEMİ

“Hacca gitmek” ve “Hacı olmak” ifadeleri ne anlama gelir?
Cevap:Hacca gitmek, islamın beş şartından birisidir ve şartları sağlayan her mümin bu görevi yapmalıdır.Hacı olmak, hacca gidip hac vazifesini yerine getiren müminlere denir.


Yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorum yazmak için TIKLAYIN.

Bir önceki yazımız olan 7. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Kitabı 28-29-30. Sayfa Cevapları FCM Yayıncılık başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Sadece Uzun Yorumlar Onaylanır.

Lütfen Konuyu Geliştirecek Uzun Yorumlar Yazınız.

Ana Sayfa Gizlilik Politikası İletişim S.S.S

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.