Anasayfa Kitap Cevapları
Cevap Yaz
16 Temmuz 2021, 16:53
Furkan Furkan
Yönetici
Konu Sayısı: 1065

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 126-127-128-129-130-131-132-133. Sayfa Cevapları MEB Yayınları

7. Sınıf MEB Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 126-127-128-129-130-131-132-133. Sayfa Cevapları Kil Tabletlerden Akıllı Tabletlere

7. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Sayfa 126 Ders Kitabı Cevapları

Kil Tabletlerden Akıllı Tabletlere

Soru: Günümüzde bilgiyi depolama araçlarını düşünerek gelecekte ne tür araçlar kullanabileceğimiz konusunda tahminlerde bulununuz.
Cevap: Günümüzde USB, bilgisayar gibi pek çok yere bilgilerimizi depolayabiliyoruz. Gelecek zamanda parmaktan daha küçük parçacıklara daha geniş bilgiler depolayabilme imkanımız olabilir.

7. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Sayfa 126 Ders Kitabı Cevapları

Soru: Yazının icadı insanların hayatında ne gibi değişiklikler meydana getirmiş olabilir? Düşüncelerinizi yazınız.
Cevap: Yazının icadı insanları edebiyata, tecrübelerini kağıtlara dökmeye yöneltmiştir. İnsanlar doğada yeni bir şey gördüğü zaman hemen onları bir yere çiziyor yada yazıyordu. Böylece gelecek nesiller bunları okuyarak daha tecrübeli oluyor ve teknolojiyi geliştiriyorlar.

Soru: Sümerler tarafından gerçekleştirilen yazının icadı tarihin başlangıcı olarak kabul edilir. Sizce bunun sebepleri neler olabilir? Yazınız.
Cevap: Yazı icat edildikten sonra karanlık çağdaki insanlar hakkında bilgi sahibi olmaya başladık. İnsanların o zamanlarda neler yaptığını, neler yediğini, nasıl yaşadığı gibi tüm bilgilere yazı sayesinde ulaşabildik. Böylece tarihi öğrenebildik. Buda tarihin başlangıcı kabul edilmiştir.

7. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Sayfa 127 Ders Kitabı Cevapları

BİLİM, TEKNOLOJİ VE TOPLUM

Atalarımız “Söz uçar, yazı kalır.” demişlerdir. Yazı icat edildiği günden bugüne pek çok değişim geçirmiştir.

7. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Sayfa 127 Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Sayfa 128 Ders Kitabı Cevapları

Yazının gelişimiyle üzerine yazı yazılan materyaller de değişmiştir. İnsanlar tarih boyunca bilgiyi kaydetmek ve aktarmak için çok çeşitli araçlar kullanmışlardır.

7. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Sayfa 129 Ders Kitabı Cevapları

Bu sayfada cevaplanacak bir soru veya etkinlik yoktur.

7. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Sayfa 130 Ders Kitabı Cevapları

Etkinlik: Bilgiyi kaydetmek ve gelecek kuşaklara aktarmak için kullanılan yöntem ve araçlar aşağıda verilmiştir. Bu araçların sağladığı kolaylıkları ve kullanımında karşılaşılan sorunları aşağıdaki boşluklara yazınız.

7. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Sayfa 129 Ders Kitabı Cevapları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Sayfa 131 Ders Kitabı Cevapları

Bilginin depolanması ve aktarılmasında özellikle son elli yıl içinde büyük bir gelişim yaşanmıştır. Bilgi teknolojileri alanındaki gelişmeler kitabın binlerce yıllık geçmişinde yeni bir sayfanın açılmasına öncülük etmiştir.

1971 yılında ilk mikro işlemcinin üretilmesi bilgi teknolojilerinde bir dönüm noktasıdır. Bu gelişmeyle bilgisayarlar daha küçük, daha düşük maliyetli ve daha kolay kullanılabilir hâle gelmiştir. Kitaplar da dijital ortama taşınmaya başlamıştır. Tabletler, akıllı telefonlar ve e-kitap okuyucular hayatımıza girmiştir.

Soru: Bütün bilgilerin sadece dijital ortamda saklanmasını doğru buluyor musunuz? Tartışınız.
Cevap: Bütün bilgilerin dijital ortamda saklanması doğru değil çünkü sanal hırsızlar bu bilgilerimizi belli bir tecrübeden sonra çok rahatlıkla çalabilir. Sanal ortamda saklamanın zararıda faydasıda vardır. Ancak zararı çok tehlikeli sonuçlar doğurabilir.

7. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Sayfa 132 Ders Kitabı Cevapları

Bilgiye ulaşmanın kolaylaşması aynı zamanda bilgi güvenliği riskini de artırmıştır. Genel Ağ kullanımının yaygınlaşmasıyla kötü niyetli kişiler bilgilerimize kolayca ulaşabilir hâle gelmiştir.

Soru: Siz ya da çevrenizden birisi bilgi güvenliği konusunda herhangi bir problem yaşadı mı? Bu konuda herhangi bir habere rastladınız mı? Kısaca yazınız.
Cevap: Evimizdeki bilgisayara indirmiş olduğum bir programdan dolayı virüs bulaştı. Bilgisayarımdaki fotoğrafları USB’ye yedekledikten sonar bilgisayara format atmam gerekti ve içindeki bütün bilgiler silindi.


Soru: Dijital ortamda sakladığımız kişisel bilgilerimizin güvenliği konusunda yaşanan sıkıntının sebepleri neler olabilir? Yazınız.
Cevap: Dijital ortamda kişisel bilgilerimiz çalındığı zaman bizim adımıza bir çok asılsız alışveriş yapıp faturasını bizden ödememiz istenebilir.


Soru: Bilgi güvenliği açısından yapmamız gerekenler nelerdir? Yazınız.
Cevap: Bilgi güvenliği için bilgisayarımıza güvenilir bir antivirüs programı indirmeli ve sürekli olarak bilgisayarımızı ve diğer taşınabilir donanımlarımızı taramalıyız.

7. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Sayfa 133 Ders Kitabı Cevapları

Aşağıda verilmiş olan diyagramı örneklerde olduğu gibi doldurunuz.7. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Sayfa 133 Ders Kitabı Cevapları


Yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorum yazmak için TIKLAYIN.

Bir önceki yazımız olan 7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 122-123. Sayfa Cevapları MEB Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Linkedin'de Paylaş

Sadece Uzun Yorumlar Onaylanır.

Lütfen Konuyu Geliştirecek Uzun Yorumlar Yazınız.

Ana Sayfa Gizlilik Politikası İletişim S.S.S

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.