Anasayfa Kitap Cevapları Makaleler Ödevini Sor
Cevap Yaz
23 Nisan 2021, 22:45
Furkan Furkan
Yönetici
Konu Sayısı: 1345

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 158-159-160-161-162-163. Sayfa Cevapları MEB Yayınları

2020-2021 7. Sınıf MEB Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 158-159-160-161-162-163. sayfa cevapları Topraktan Üretir, Toprağı Yönetiriz

Kırmızı renkli yazılar sorulardır; kırmızı renkli yazıların altındaki yeşil yazılar ise sorunun cevabıdır. Mavi yazılar hangi sayfa olduğunu gösterir geri kalan renksiz yazılar metindir. İyi dersler.

7. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Sayfa 158 Ders Kitabı Cevapları

1. TOPRAKTAN ÜRETİR, TOPRAĞI YÖNETİRİZ

Soru: Sizce geçmişten günümüze toprak niçin bu kadar çok önemlidir?

Cevap: İslam dininin inanışına göre topraktan var olmamız önemli bir rol oynanır bunun yanında meyve, sebze ve daha bir çok bitki toprak olmadan yaşayamaz. Toprak insanlar için bu nedenle önemlidir.

Endüstriyel: Her türlü sanayinin temel dayanağı topraktır. Toprağın endüstriyel önemi de eski çağlardan beri fark edilmiştir. Günlük yaşamda kullanılan ilk ev ve mutfak gereçleri topraktan yapılmıştır. Günümüzde gıda, tekstil, inşaat ve metal endüstrisinin temel ham madde kaynağı topraktır.

Tarımsal: Arkeolojik kazılar, ilk insanların toprağı bitki yetiştirmek amacıyla 8000 yıl önce kullanmaya başladığını göstermektedir. İnsanların toprağa yaptığı ilk müdahale sulama, ikincisi gübrelemedir (MÖ 4000). İlk ıslah işlemi ise teraslamadır (MS 600). Günümüz koşullarında toprak, tarım üretimi için hâlâ vazgeçilmez bir yetiştirme ortamı olarak önemini sürdürmektedir.

Soru: Toprağın bize sağladığı faydaları örneklerde olduğu gibi yazınız.
Cevap: 

1. Ham maddedir.
2. Tarım faaliyetinin kaynağıdır.
3. Ölü insanların diğer insanlara koku yaymaması için toprağa gömülmesi.
4. Toprak kullanılarak ev yapılması.
5. Geçmişte ne kadar toprak o kadar güç mantığı olması.

7. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Sayfa 159 Ders Kitabı Cevapları

Benden eyerimi isteyin vereyim, atımı isteyin vereyim, çadırımı isteyin vereyim. Fakat hiç kimse vatanımdan bir karış toprak istemesin vermem, veremem!
Mete Han

Soru: Mete Han’ın kendine ait eşyaları vermeyi kabul etmesine rağmen vatan toprağını kesinlikle vermek istememesi hakkında neler düşünüyorsunuz? Söyleyiniz.
Cevap: Toprak insanların yaşam yeridir. Medeniyetler toprağın üstünde kurulur. Toprağı verirken üstündeki insanları da kapsadığı için buna önem vermiştir.

7. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Sayfa 160 Ders Kitabı Cevapları

Hitit Devleti’nin Anadolu’da uyguladığı toprak yönetimi ile daha sonra Arapların, Bizanslıların, Selçuklu ve Osmanlı Devletlerinin uyguladığı toprak sistemi arasında benzerlikler bulunmaktadır. Tarih boyunca tarımsal ağırlıklı bir ekonomik yapının hâkim olduğu devletler benzer sistemler uygulamıştır.

Anadolu’da yaşayan Friglerin en önemli geçim kaynakları tarım ve hayvancılıktır. Bu yüzden tarım ve hayvancılığı koruyacak kanunlar koymuşlardır. Friglerde öküz kesmenin ve saban kırmanın cezası ölümdür. Ayrıca ekili araziye zarar vermenin cezası da ağırdır.

Soru: Sizce Friglerin tarımla ilgili bu kadar ağır cezalar koymalarının sebebi ne olabilir? Tartışınız.
Cevap: Friglerin önemli geçim ve yaşam kaynağı tarım olduğu için tarımda kullanılan hayvan ve toprağa zarar verildiği taktirde insanların büyük zarar görebilmesi tehlikesiyle caydırıcı kanunlar koyulmuştur.


Soru: Feodalite yönetiminde uygulanan toprak rejimini insan hakları açısından değerlendiriniz. Feodalite toprak sisteminin insan haklarının hangi ilkelerine aykırı olduğunu söyleyiniz.
Cevap: Toprağı alırken üstündeki insanlarıda satın aldığı için insanların hakları hiçe sayılmıştır. İnsan haklarındaki yaşama ve özgürlük haklarına karşı bir sistemdir.

7. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Sayfa 161 Ders Kitabı Cevapları

Soru: Tımar sisteminin faydaları nelerdir? Örnekte olduğu gibi sıralayınız.
Cevap:

1. Askerin ihtiyacını karşılamaktır.
2. Devlet vergiyi düzenli ve kontrol altında almıştır.
3.  Askerler halka yardım ettikçe kendi gelirleri de yükseldiği için verimlilik artmıştır.
4. Ucra yerlerdeki köylerde bile asker olduğu için köylere kimse saldıramıyor ve köyde asayiş sağlanıyordu.

XVII. yüzyıldan itibaren bazı topraklar hak etmeyen ve tarımdan anlamayan kişilere tımar toprağı olarak verilmeye başlandı. Yeniçerilerin tımarları ele geçirmesi, sipahilerin sayılarının azalması, dirlik gelirlerin azalmasına yol açtı. Bu nedenlerle bozulan Dirlik Sistemi 1839’da yayımlanan Tanzimat Fermanı ile tamamen ortadan kaldırıldı.

Soru: Tımar sisteminin bozulması Osmanlı Devleti’ni hangi alanlarda olumsuz etkilemiş olabilir? Söyleyiniz.
Cevap: Osmanlı Devleti’nin vergileri kontrol altında tutamayıp düzensizlik meydana çıkmıştır, askerlerin ihtiyaçlarını karşılayamamaya başlamıştır.

7. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Sayfa 162 Ders Kitabı Cevapları

Soru: Mustafa Kemal Atatürk’ün yukarıda adı geçen çiftlikleri açmasının sebeplerini tartışınız.
Cevap: Mustafa Kemal Atatürk’ün tarım işini bilip toprağı olmayanlara iş olanağı sağlamak, ülkenin yerli ve milli kaynaklarını tüketmeye teşvik etmek ve ülkenin refah seviyesini arttırmak için çiftlik açmış olabilir.

7. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Sayfa 163 Ders Kitabı Cevapları

Günümüzde tarımı destekleyen çok sayıda kurum ve kuruluş bulunmaktadır. Bu kuruluşların amaçlarını araştırarak örnekte olduğu gibi verilen boşluklara yazınız.


Yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorum yazmak için TIKLAYIN.

Bir önceki yazımız olan 7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 153-154-155. Sayfa Cevapları MEB Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Linkedin'de Paylaş

Sadece Uzun Yorumlar Onaylanır.

Lütfen Konuyu Geliştirecek Uzun Yorumlar Yazınız.

Ana Sayfa Gizlilik Politikası İletişim S.S.S

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.