Anasayfa Kitap Cevapları Makaleler Ödevini Sor
Cevap Yaz
5 Mart 2020, 10:00
Gülsüm Gülsüm
Üye
Konu Sayısı: 453

8. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Kitabı 50-51-52-53-54. Sayfa Cevapları Nev Kitap Yayıncılık

2020-2021 8.Sınıf Nev Kitap Yayıncılık Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı 50-51-52-53-54. sayfa cevapları 4.Hz.Şuayb(a.s.) –  Maun Suresi ve Anlamı

Kırmızı renkli yazılar sorulardır; kırmızı renkli yazıların altındaki yeşil yazılar ise sorunun cevabıdır. Mavi yazılar hangi sayfa olduğunu gösterir geri kalan renksiz yazılar metindir. İyi dersler.

8. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Nev Kitap Yayıncılık Sayfa 50 Ders Kitabı Cevapları

ETKİNLİK

(Tirmiz, Zekat, 28.)
(Tirmizi, Cum’a 79; İbn Mace, Zühd, 22.)

Yukarıdaki hadislerdeki zekat ve sadakaların hangi faydaları vurgulanmaktadır? Arkadaşlarınızla tartışınız.
Cevap: Hz.Allah sadaka ve zekat vererek günahlarımızın bağışlar  ve başımıza gelecek kötü olaylardan bizi korur. Her anlamda kötülüklerden korunmamız gibi faydalardan bahsedilmektedir.


4. Bir Peygamber Tanıyorum: Hz. Şuayb (a.s.)

Düşünelim

Toplumumuzda niçin bazı erkekler çocuklarına Şuayb ismi vermektedir? Hz. Şuayb (a.s.)  hakkında neler biliyorsunuz? Arkadaşlarınızla tartışınız.
Cevap:
Hz.Şuayb , Hz. İbrahim’in torunlarından Mikail (a.s.)’ın oğludur. Annesi ise Hz. Lut’un kızıdır. Hz.Şuayb, bozgunculuk yapan, tartıda adaletsiz davranan, putperest ve haksızlık yapan Medyen ve Eykelilre peygamber olarak gönderildi. Hz. Şuayb, Medyen halkını hak dine davet etti.

Medyen halkı ona inanmadı ve ona zulmetmettiler. Sabırla hak dine davet etmeye devam eden mübarek peygamber bir gün ona inananlarla birlikte Allah’ a güvenerek o şehri terk etti. Hz.Şuayb’ın şehri terk etmesinden sonraki gün Medyen halkı ve şehri yerle bir edildi. Hz. Allah kendisine ve gönderdiği peygambere inanmayanları helak etti.
Kendisine inanamayanlar arasında Eyke halkı da vardır. Medyen halkının başına gelenlerin aynısı Eyke halkının da başına gelmiştir.

8. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Nev Kitap Yayıncılık Sayfa 52 Ders Kitabı Cevapları


ETKİNLİK

Sizce Hz. Şuayb’ın (a.s.) kıssasından alınabilecek başka ne gibi mesajlar vardır? Arkadaşlarınızla belirleyerek değerlendiriniz.
Cevap: Hz.Allah’ın açık bir şekilde uyardığı şeyleri yapmamız, Allah’a ve peygamberlerine iman etmemiz gerektiği ve iman edenlerin kurtuluşa ereceği inanmayanların ise azap göreceği mesajlarını alırız.

5. Bir Sure Tanıyorum: Ma’un Suresi ve Anlamı

Düşünelim

Ma’un suresi hakkında neler biliyorsunuz? Arkadaşlarınızla tartışınız.
Cevap: Ma’un suresinde yetimlerin ve yoksulların haklarının gözetilerek yardım edilmesi ve namazın gösteriş yapmadan kılınması gerektiğinden bahsedilir.

8. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Nev Kitap Yayıncılık Sayfa 54 Ders Kitabı Cevapları


ETKİNLİK

Ma’un suresinden başka ne gibi mesajlar çıkarılabilir? Arkadaşlarınızla tartışınız.
Cevap: Yüce Allah’ın hükümlerini, dini ve ahireti inkar eden kişilerin varlığından söz edilerek açıkça bunların kim olduğundan bahsedilmiştir. Bu kimseler yoksulları ve yetimleri küçümseyen, başka kişilere de yardım etmekte nankörlük yapan ve namazında riyakar olan kişilerden oluşur.


Yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorum yazmak için TIKLAYIN.

Bir önceki yazımız olan 8. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Kitabı 46-47-48-49. Sayfa Cevapları Nev Kitap Yayıncılık başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Linkedin'de Paylaş

Sadece Uzun Yorumlar Onaylanır.

Lütfen Konuyu Geliştirecek Uzun Yorumlar Yazınız.

Ana Sayfa Gizlilik Politikası İletişim S.S.S

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.