Anasayfa Kitap Cevapları
Cevap Yaz
18 Kasım 2021, 14:10
Selin Selin
Yönetici
Konu Sayısı: 244

8. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı 82-83-85-86-89-90-91-92. Sayfa Cevapları Nev Kitap Yayıncılık

8.Sınıf Nev Kitap Yayıncılık Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı 82-83-85-86-89-90-91-92. Sayfa Cevapları

1. Hz. Muhammed’in (s.a.v.) Doğruluğu ve Güvenilir Kişiliği

8. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Nev Kitap Yayıncılık Sayfa 82 Ders Kitabı Cevapları

DÜŞÜNELİM

Doğru ve güvenilir olmak ne demektir? Arkadaşlarınızla tartışınız.
Cevap: Kişinin her bakımdan doğru olması yani her daim doğrunun yanında olmak ve doğruları söylemek demektir. Güvenilir olmak ise zamanla karşındakinin güvenini kazanıp onun sana sır vermesi, eşyasını emanet etmesi gibi şeylerdir.

8. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Nev Kitap Yayıncılık Sayfa 83 Ders Kitabı Cevapları

ETKİNLİK

Yukarıdaki hadisi, iman-ahlak ilişkisi açısından arkadaşlarınızla yorumlayınız.
Cevap: Eğer bir kişinin imanı çok iyiyse, ahlak açısından da en iyisi odur. Yani ahlakın iyi olması imandan geçmektedir. İman olmadan ahlak olmaz. Bu yüzden ahlaklı olmak için imanlı da olmalıyız.

ETKİNLİK

Yukarıdaki hadisi doğru ve güvenilir bir kişide bulunması gereken özellikler açısından arkadaşlarınızla değerlendiriniz.
Cevap: “Doğru ve güvenilir olan birinde bu özellikler bulunmaz. O her zaman doğru söyler, yalan söylemekten kaçınır. Sözünü hep tutar ve emanete gözü gibi bakar, başına bir şey gelmesini engeller.

8. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Nev Kitap Yayıncılık Sayfa 85 Ders Kitabı Cevapları

ETKİNLİK

Çevremizdeki insanların güvenini kaybetmemek için nelere özen göstermek gerekir? Arkadaşlarınızla belirleyerek değerlendiriniz.
Cevap: Verdikleri emanete sahip çıkmalıyız. Eğer sır verdiyse onu tutmalıyız. Yalan söylememeliyiz, hep doğruları söylemeliyiz.

8. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Nev Kitap Yayıncılık Sayfa 86 Ders Kitabı Cevapları

ETKİNLİK

Doğruluk ve güvenilirliğin bireysel ve toplumsal yararları nelerdir? Arkadaşlarınızla belirleyerek değerlendiriniz.
Cevap: Doğru ve güvenilir olunca toplumda sözün geçer, insanlar seni sever ve saygı gösterir. Bireysel olarak da kişi hep iyilik yapar ve imanı güçlü olur.

2. Hz. Muhammed’in (s.a.v.) Merhametli ve Affedici Oluşu

Düşünelim

Halk arasında kullanılan “merhametli insan”, “vicdanlı insan”, “insanlıktan çıkmış” ve “taş kalpli” gibi ifadeler hangi özellikteki kişiler için kullanılır? Arkadaşlarınızla tartışınız.
Cevap: “merhametli insan” ve “vicdanlı insan” gibi ifadeler merhamet sahibi kişiler için kullanılırken, “insanlıktan çıkmış” ve “taş kalpli” gibi ifadeler merhametsiz ve affedici olmayan kişiler için kullanılır. 

ETKİNLİK

Siz de Allah’ın (c.c.) insanlara merhametini gösteren örnekler bularak arkadaşlarınızla değerlendiriniz.
Cevap: Allah’ın bize karşı olan sevgi ve merhametinden dolayı insanlara birçok nimet göndermiştir. İyi ve rahat yaşamamız için bunları yapmıştır. Bu da Allah’ın bize karşı olan sevgi ve merhametini gösterir.

8. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Nev Kitap Yayıncılık Sayfa 89 Ders Kitabı Cevapları

ETKİNLİK

Yukarıdaki ayetleri Hz. Peygamber’in (s.a.v.) Mekkelilere karşı tutumu ile nasıl ilişkilendiriyorsunuz? Arkadaşlarınızla değerlendiriniz.
Cevap: Hz. Peygamber Mekkelilere karşı her zaman iyi olmuştur. Onların nefret ve kinlere karşı hep iyilikle karşılık vermiştir. Bu sayede Mekkeliler de İslam’ı kabul etmiştir.

8. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Nev Kitap Yayıncılık Sayfa 90 Ders Kitabı Cevapları

ETKİNLİK

Hz. Muhammed (s.a.v.) gibi merhametli, hoşgörülü ve affedici olabilmek için nelere özen göstermeliyiz? Arkadaşlarınızla değerlendiriniz.
Cevap: Kötülüğe kötülükle karşılık vermemeliyiz. Hep iyiliğin yanında olmalıyız. Zaten içimizde iyilik olduğunda merhametli, affedici ve hoşgörülü oluruz.

3. Hz. Muhammed’in (s.a.v.) İstişareye Önem Vermesi

Düşünelim

“Danışan dağlar aşmış, danışmayan düz yolda şaşmış.” atasözü ile verilmek istenen mesaj nedir?Arkadaşlarınızla konuşunuz.
Cevap: Kişinin bir konuyu etrafındakilerle danışması onun bu konuda iyi olmasını sağlar. Fakat danışmazsa onun için pek iyi olmaz. Bu atasözünde verilmek istenen mesaj budur.

8. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Nev Kitap Yayıncılık Sayfa 91 Ders Kitabı Cevapları

ETKİNLİK

Hz. Peygamber’in (s.a.v.) gerektiğinde istişare yapması toplumu nasıl etkilemiş olabilir? Arkadaşlarınızla değerlendiriniz.
Cevap: İnsanlar kendilerini mutlu hissetmişlerdir ve şaşırmışlardır. Çünkü Peygamberimiz gibi birinin bile istişare yapması onları farklı hissettirmiştir. Hz. Peygamber toplumu bu yönden etkilemiştir.

8. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Nev Kitap Yayıncılık Sayfa 92 Ders Kitabı Cevapları

ETKİNLİK

Yukarıdaki hadisi, istişarenin önemi açısından arkadaşlarınızla yorumlayınız.
Cevap: İşler hep danışma ile yürütülmelidir. Böyle olursa her şey daha iyi olur. Danışılmadan yapılan bir iş, danışılarak yapılandan daha kötü olur.

ETKİNLİK

Önemli bir iş yaparken veya karar alırken hiç istişare yaptınız mı? Yapmadıysanız niçin yapmadınız? Sonuçları nasıl oldu? Yaptıysanız bu istişarenin size sağladığı yararlar neler oldu? Arkadaşlarınızla paylaşıp değerlendiriniz.
Cevap: Tabii ki istişare yaptım. Çünkü istişare önemli. Eğer istişare yapmasaydım hata yapabilirdim fakat istişare yaptığımdan dolayı her şey yolunda gitti ve hata yapmadım. 

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

] }

Linkedin'de Paylaş

Sadece Uzun Yorumlar Onaylanır.

Lütfen Konuyu Geliştirecek Uzun Yorumlar Yazınız.

Ana Sayfa Gizlilik Politikası İletişim S.S.S

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.