Anasayfa Kitap Cevapları
Cevap Yaz
8 Temmuz 2021, 15:48
Gülsüm Gülsüm
Üye
Konu Sayısı: 446

8. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı 121-122-123-124-125. Sayfa Cevapları SDR Dikey Yayıncılık

8. Sınıf SDR Dikey Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı 121-122-123-124-125. Sayfa Cevapları Asit ve Bazların Madde Üzerindeki Etkileri

8. Sınıf Fen Bilimleri SDR Dikey Yayıncılık Sayfa 121  Ders Kitabı Cevapları

Etkinlik 4-5 – Neler Gözlemlediniz?

✔ Asitlerin ve bazların hangi maddeler üzerinde olumsuz etkileri oldu? Hangi maddeler arasında etkileşim olduğunu açıklayınız.
Cevap: Asitler aşındırıcı bir özelliğe sahip olduğu için maddelere zarar vermektedir. Maddeler üzerinde eritme, delme, kaynatma gibi etkileri vardır. Bazların ise maddeler üzerinde  kayganlık verme gibi özellikleri vardır.

8. Sınıf Fen Bilimleri SDR Dikey Yayıncılık Sayfa 124  Ders Kitabı Cevapları

Araştırınız

Asit yağmurlarının oluşum sebeplerini ve sonuçlarını araştırarak sorunun çözümü için öneriler üretiniz. Ürettiğiniz önerileri arkadaşlarınıza sununuz.
Cevap: Fabrikaların ya da arabaların kullandıkları farklı yakıtların dışarıya verdikleri gaz çevreyi kirletir. Bu gazlardan azot dioksit ve kükürtdioksit  gazları sülfürik asit ve nitrik asidi oluşturmak için buluttaki su ile tepkimeye girer. Bu bulutlardan çıkan yağmur da zayıf asit olarak yağar. Bu duruma asit yağmurları denir.
Asit yağmurunun yağdığı her şeyin üzerinde ciddi zararlar bırakır. Ormanlara, binalara, arabalara, balıklara bile zarar veriyor.

8. Sınıf Fen Bilimleri SDR Dikey Yayıncılık Sayfa 125  Ders Kitabı Cevapları

Kendimizi Değerlendirelim 4-4

1) Aşağıdaki metni okuyunuz ve soruları cevaplayınız.

a) Sizce asit yağmurları çevreye ne gibi zararlar verebilir? Aşağıdaki noktalı yerlere yazınız.
Cevap: Asit yağmurları su olan bir yere yağdığında o suyun asidikliğini arttırır. Buna bağlı olarak orada yaşayan canlılar zarar görür. Toprağın mineralini azaltırken bitkilerin topraktan beslenmesine de engel olmuş olur. Tarihi doğal yapılarımızı aşındırarak zarar verir.


b) Asit yağmurlarına neden olan gazlar nelerdir? Bu gazların oluşum sebeplerini açıklayınız.
Cevap: Azotdioksit ve kükürtdioksit gazları neden olmaktadır. Fosil yakıt kullanımından kaynaklı bu gazlar oluşmaktadır.


2) Aşağıda verilen maddeleri inceleyiniz. Bu maddeleri asit ve baz olarak sınıflandırıp örnekte olduğu gibi eşleştiriniz.
Cevap:
8. Sınıf Fen Bilimleri MEB Yayınları Sayfa 125  Ders Kitabı Cevapları


Yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorum yazmak için TIKLAYIN.

Bir önceki yazımız olan 8. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı 112-113-114-115-116-117-118-119-120. Sayfa Cevapları SDR Dikey Yayıncılık başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Sadece Uzun Yorumlar Onaylanır.

Lütfen Konuyu Geliştirecek Uzun Yorumlar Yazınız.

Ana Sayfa Gizlilik Politikası İletişim S.S.S

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.