Anasayfa Kitap Cevapları
Cevap Yaz
11 Mart 2021, 20:31
Selin Selin
Üye
Konu Sayısı: 312

8. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı 88-89-90-91. Sayfa Cevapları SDR Dikey Yayıncılık

8. Sınıf SDR Dikey Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı 88-89-90-91. Sayfa Cevapları b. Sıvı Basıncı

8. Sınıf Fen Bilimleri SDR Dikey Yayıncılık Sayfa 88 Ders Kitabı Cevapları

Sıra Sizde

Siz de hidrolik fren sisteminin çalışma esasından yararlanarak yandaki görselde görülen hidrolik lift sisteminin çalışma prensibinin nasıl olabileceğini aşağıda verilen noktalı
yere yazınız.
Cevap: 

8. Sınıf Fen Bilimleri MEB Yayınları Sayfa 88 Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf Fen Bilimleri SDR Dikey Yayıncılık Sayfa 89 Ders Kitabı Cevapları

Araştırınız

Sıvıların ve gazların basıncı iletme özelliklerinin teknolojideki kullanım alanlarına farklı örnekler araştırınız. Araştırma sonuçlarınızı bir rapor hâline getirerek sınıfta arkadaşlarınızla paylaşınız.
Cevap: Otomobil Fren Sistemleri, hidrolik lift, itfaiye merdivenleri sıvıların basıncı iletme özeliği ile ilgili örnek verilebilir. Mutfak tüpleri, oksijen tüpleri, LPG tüpleri gazların basıncı iletme özeliği ile ilgili örnek verilebilir.

8. Sınıf Fen Bilimleri SDR Dikey Yayıncılık Sayfa 90 Ders Kitabı Cevapları

Kendimizi Değerlendirelim 3-2

1) Sıvıların kabın tabanına yaptığı basınç, sıvının cinsine ve basıncı ölçecek noktanın sıvı yüzeyine olan dik uzaklığına bağlı olup kabın kesit alanına bağlı değildir.

Yukarıda 1’den 6’ya kadar numaralandırılmış kaplar bulunmaktadır. Bu kapları göz önüne alarak aşağıdaki soruları cevaplayınız.

a) 1 ve 2 numaralı kaplar ile oluşturulacak olan bir deneyde; bağımlı değişken, bağımsız değişken ve kontrol edilen değişkenin neler olacağını aşağıda verilen noktalı yerlere yazınız.
Cevap: Bağımsız değişken, kesit alanıdır. Bağımlı değişken, sıvı miktarıdır. Kontrol edilen değişken, sıvının basıncı ve cinsidir.

b) 1 ve 4 numaralı kaplar ile oluşturulacak olan bir deneyde; bağımlı değişken, bağımsız değişken ve kontrol edilen değişkenin neler olacağını aşağıda verilen noktalı yerlere yazınız.
Cevap: Bağımlı değişken, sıvı basıncıdır. Bağımsız değişken, sıvının cinsidir. Kontrol edilen değişken, kesit alanı ve yüksekliktir.

c) 3, 4 ve 5 numaralı kaplardaki sıvıların kabın tabanına yaptığı basınçları aşağıda verilen noktalı bölüme büyükten küçüğe doğru sıralayarak noktalı yerlere yazınız.
Cevap: 3 = 4 > 5 

8. Sınıf Fen Bilimleri SDR Dikey Yayıncılık Sayfa 91 Ders Kitabı Cevapları

2) Aşağıdaki kap içerisinde bulunan sıvının, kabın zeminindeki A, B ve C noktalarına yaptığı basınçlar hakkında ne söyleyebilirsiniz? Arkadaşlarınız ile tartışınız. Tartışma sonucunda aldığınız kararları aşağıdaki noktalı yerlere yazınız.
Cevap: Yaptıkları basınçlar eşittir. Çünkü noktaların sıvı yüzeyine olan uzaklığı aynıdır.

3) Akvaryumun içerisinde ilerleyen bir balığın akvaryum içerisinde izlediği yol kesikli çizgiler ile gösterilmiştir. Başlangıçta balığa etki eden basınç 3P olduğuna göre; A, B ve C noktalarında balığa etki eden su basıncının değişim grafiğini aşağıdaki alana çiziniz.
Cevap: 
8. Sınıf Fen Bilimleri MEB Yayınları Sayfa 91 Ders Kitabı Cevapları

4) Sıvıların ve gazların basıncı iletme özelliklerinin, günlük hayattaki önemini ve teknolojideki uygulama alanlarının neler olduğunu aşağıdaki noktalı yerlere yazınız.
Cevap: İtfaiye merdivenleri sıvı basıncı iletmesine, mutfak tüpleri gazların basıncı iletmesinin teknolojideki uygulama alanlarına örnek verilebilir.


Yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorum yazmak için TIKLAYIN.

Bir önceki yazımız olan 8. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı 77-78-79-80-81. Sayfa Cevapları SDR Dikey Yayıncılık başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Sadece Uzun Yorumlar Onaylanır.

Lütfen Konuyu Geliştirecek Uzun Yorumlar Yazınız.

Ana Sayfa Gizlilik Politikası İletişim S.S.S

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.