Anasayfa Kitap Cevapları Makaleler Ödevini Sor
Cevap Yaz
24 Eylül 2019, 11:53
Furkan Furkan
Yönetici
Konu Sayısı: 1362

8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı 15. Sayfa Cevapları MEB Yayınları

2019-2020 8. Sınıf MEB Yayınları T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı 15. sayfa cevapları Hazırlık Çalışmaları

Kırmızı renkli yazılar sorulardır; kırmızı renkli yazıların altındaki yeşil yazılar ise sorunun cevabıdır. Mavi yazılar hangi sayfa olduğunu gösterir geri kalan renksiz yazılar metindir. İyi dersler.

8. Sınıf T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük MEB Yayınları Sayfa 15 Ders Kitabı Cevapları

ÜNİTE KAVRAMLARI

Aşağıda verilen kelime ve kelime gruplarının sözlük anlamını ilgili bölümlere yazınız.

8. Sınıf T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük MEB Yayınları Sayfa 15 Ders Kitabı Cevapları

Hazırlık Çalışmaları

1. Sanayi İnkılabı’nın Osmanlı Devleti’ne etkisiyle ilgili bilgi toplayınız.
Cevap: Sanayi inkılabında Osmanlı devleti geri kalmıştır. Bunun başlıca nedeni ise Osmanlının sömürgeci bir devlet olmamasıdır. Osmanlı devleti islam devleti olduğu için sömürge yapamamıştır. Sömürge yapamadığı için diğer devletlere karşı sanayi inkılabı için gerekli olan ham maddeyi alamamıştır.

2. Osmanlı yöneticileri azınlık isyanlarını önlemek ve devleti dağılmaktan kurtarmak için hangi çalışmaları yapmışlardır? Araştırınız.
Cevap: Osmanlı yöneticileri devleti yıkılmaktan kurtarmak için fikir akımları ortaya atmıştır. Bunlar islamcılık, batıcılık, osmanlıcılık, türkçülük gibi fikir akımlarıdır. Maalesef bunlardan hiç biri başarılı olamamıştır.

3. Mustafa Kemal’in fikir dünyasının oluşumunda etkili olan Türk düşünürlerden birini seçerek bu düşünür hakkında araştırma yapınız. 
Cevap: Mustafa Kemal Atatürk zamanının önemli edebi insanlarından olan Namık Kemal, Mehmet Emin Yurdakul ve Ziya Gökalp gibi düşünürlerden etkilenmiştir.

4. Mustafa Kemal’in I. Dünya Savaşı’na kadar bulunduğu görevleri araştırarak bu görevlerle ilgili tarih şeridi oluşturunuz.
Cevap: Mustafa Kemal Atatürk I. Dünya Savaşında Çanakkale Cephesinde anafartalar komutanlığı yapmıştır. İtilaf donanmalarının Çanakkale Boğazından geçişinin engellenmesinde ve çıkarmaların püskürtülmesinde önemli bir yeri vardır. (Tarih şeridini siz oluşturabilirsiniz.)


Etiketler

sanayi nedir?
sömürgecilik nedir?
azınlık nedir?
Osmanlıcılık nedir?
meşrutiyet nedir?
Düyun-u umumiye nedir?
Kanun-i esasi nedir?
dogmatik düşünce nedir?


Yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorum yazmak için TIKLAYIN.

Bir önceki yazımız olan 8. Sınıf T.C. İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları TOP Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Linkedin'de Paylaş

Sadece Uzun Yorumlar Onaylanır.

Lütfen Konuyu Geliştirecek Uzun Yorumlar Yazınız.

Ana Sayfa Gizlilik Politikası İletişim S.S.S

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.