Anasayfa Kitap Cevapları Makaleler Ödevini Sor
Cevap Yaz
9 Mart 2020, 8:24
Furkan Furkan
Yönetici
Konu Sayısı: 1362

8. Sınıf İnkılap Tarihi Kitabı 132-133-134-135-136-137. Sayfa Cevapları Nev Kitap

2019-2020 8. Sınıf Nev Kitap Yayıncılık T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı 132-133-134-135-136-137. sayfa cevapları Toplumsal Alanında Yapılan Yenilikler

Kırmızı renkli yazılar sorulardır; kırmızı renkli yazıların altındaki yeşil yazılar ise sorunun cevabıdır. Mavi yazılar hangi sayfa olduğunu gösterir geri kalan renksiz yazılar metindir. İyi dersler.

8. Sınıf T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Nev Kitap Yayıncılık Sayfa 132 Ders Kitabı Cevapları

4.5 Toplumsal Alanında Yapılan Yenilikler
a. Toplumsal Alanda Yaşanan Değişim
Şapka İnkılabı ve Kıyafette Değişiklik

Araştırınız

Osmanlı Devleti döneminde toplumun giyim şekli hakkında bir araştırma yapınız.
Cevap: Osmanlı Döneminde devlet adamları başında büyük sarıklar olurdu. Halktan erkek insanlar başında kırmızı fes ve genelde şalvar ile gezerdi. Kadınlar yüzü ve elleri görünecek şekilde her yeri kapalı halde gezerlerdi.

8. Sınıf T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Nev Kitap Yayıncılık Sayfa 134 Ders Kitabı Cevapları

Görüşünü Söyle

Tekke, zaviye ve türbeler kapatılırken Türk büyüklerine ve alimlere ait türbelerin kapatılmaması hakkındaki görüşlerinizi söyleyiniz.
Cevap: Tekke, zaviye ve türbeler halkı yanlış yöneltebileceği için doğru bir karardır. Ancak biz kültürümüz gereği atalarımıza saygı duyarız bu nedenle Türk büyük ve alimlerimize saygı duyarız bu nedenle bu gibi türbeler kapatılmaz.


Araştırınız

Osmanlı Devleti’nde kullanılan takvim, saat ve ölçüler hakkında bir araştırma yapınız. Bu ölçülerin günümüzde kullanıp kullanılmadığını söyleyiniz.
Cevap: Osmanlı Devletinde Rumi ve Hicri takvim kullanılmaktaydı. Rumi takvim vergi hesaplaması için, Hicri takvim günlük ihtiyaçlar için kullanılırdı. Bu takvimler aynı anda Arapça, Osmanlıca, Yunanca, Bulgarca, Musevice ve Latince basılırdı. Saatlerde aynı şekilde çok dilli basılırdı.

8. Sınıf T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Nev Kitap Yayıncılık Sayfa 135 Ders Kitabı Cevapları

Soru/yorum

Ölçü ve tartı birimlerinde uluslararası sisteme geçildiğinde ülkenin ticari ilişkilerinde nasıl bir gelişme olmuştur. Düşüncelerinizi paylaşnıız.
Cevap: Uluslarası ticaret adamları aynı ölçü ve birimleri kullanarak güvenli ve anlaşılabilir ticaret yapabilme konusunda kolaylık sağlanmıştır.


Araştırınız

Ailenizin kullandığı soyadını nasıl aldığını biliyor musunuz? Soyadınızın nasıl ve ne zaman alındığı ile ilgili bir araştırma yapınız.
Cevap: Soyadımız Cumhuriyet’in yeni kurulduğu dönemde soyadı kanununun çıkması ile birlikte aile reisimizin o zamanki büyük dedemin almasıyla alınmıştır.


Görüşünü Söyle

Soyadı Kanunun olmasaydı ne gibi sorunlaral karşılaşırdık? Görüşlerinizi paylaşınız.
Cevap: Soyadı Kanunu olmasaydı insanlar birbiri ile karışırdı. Resmi işler biribine girebilir ve ciddi sorunlar çıkabilirdi. Örneğin aynı isme sahip iki kişi istemedende olsa askere çağırılabilirdi.

8. Sınıf T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Nev Kitap Yayıncılık Sayfa 137 Ders Kitabı Cevapları

Görüşünü Söyle

Türk kadınının 1934 yılında elde ettiği seçme ve seçilme hakkının diğer ülkelerdeki tarihlerini inceleyerek bu konudaki görüşlerinizi açıklayınız.
Cevap: Mustafa Kemal Atatürk sayesinde diğer batılı ülkelerden yıllar öncesinde Türk kadını seçme ve seçilme gibi tüm haklarını elde etmiştir. Bu ülkemizin ne kadar demokrasinin ve eşitliğin esas alındığı bir ülke olduğunu gösterir.


Araştırınız

Atatürk’ün Türk kadınlarına sosyal, siyasal, spor, sanat, bilim vb. alanlarda sağaldığı haklarla ilgili bir araştırma yapınız. Günümüzde Türk kadınının gösterdiği başarılara örnek verebileceğiniz birisi var mı? Bu kişi hakkında bilgi toplayarak araştırınız.
Cevap: Türk kadınının gösterdiği başarıya en iyi örnek Sabiha Gökçen’dir.

Sabiha Gökçen Dünya’da ilk kadın savaş pilotu olma ünvanını kazanmıştır. Eğitim masrafları Atatürk tarafından bizzat karşılanmıştır. Soyadı kanunu ile birlikte Atatürk kendisine “Gökçen” soyadını vermiştir. Bunların 32 tanesi savaş görevi olmak üzere 8000 saat havada görev süresi bulunmaktadır.


Yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorum yazmak için TIKLAYIN.

Bir önceki yazımız olan 8. Sınıf İnkılap Tarihi Kitabı 123-124-125-126-127-128-129-130. Sayfa Cevapları Nev Kitap başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Linkedin'de Paylaş

Sadece Uzun Yorumlar Onaylanır.

Lütfen Konuyu Geliştirecek Uzun Yorumlar Yazınız.

Ana Sayfa Gizlilik Politikası İletişim S.S.S

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.