Anasayfa Kitap Cevapları Makaleler Ödevini Sor
Cevap Yaz
24 Mart 2020, 12:51
Selin Selin
Üye
Konu Sayısı: 204

8. Sınıf İnkılap Tarihi Kitabı 138-139-140-141-142. Sayfa Cevapları Nev Kitap

2019-2020 8. Sınıf Nev Kitap Yayıncılık T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı 138-139-140-141-142. sayfa cevapları Ekonomi Alanında Yapılan Yenilikler

Kırmızı renkli yazılar sorulardır; kırmızı renkli yazıların altındaki yeşil yazılar ise sorunun cevabıdır. Mavi yazılar hangi sayfa olduğunu gösterir geri kalan renksiz yazılar metindir. İyi dersler.

8. Sınıf T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Nev Kitap Yayıncılık Sayfa 138 Ders Kitabı Cevapları

Araştırınız

Atatürk’ün ekonomi alanında söylemiş olduğu “Siyasi, askeri zaferler ne kadar büyük olursa olsunlar, ekonomik zaferler ile taçlandırılmazlarsa meydana gelen zaferler kalıcı olmaz, az zamanda söner…”

Atatürk’ün yukarıdaki ekonomi ile ilgili sözünün anlamını araştırınız.
Cevap: Kazanılan zaferlerin büyüklüğü pek fazla önemli değildir. Milletin doğrudan doğruya yaşamıyla, yükselişiyle, çöküşüyle ilişkili ve ilgili olan, milletin ekonomisidir.

Soru/Yorum

Cumhuriyetin ilanından önce Türkiye İktisat Kongresi’nin toplanmış olması, Atatürk’ün hangi konulara önem ve öncelik verdiğini gösterir? Görüşlerinizi açıklayınız.
Cevap: Ekonomi, millet için önemlidir. Ekonomisi iyi olmayan bir millet diğer ülkeleri yakalayamaz ve geride kalır. Bu yüzden öncelik olarak Türkiye İktisat Kongresi toplanmıştır.

8. Sınıf T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Nev Kitap Yayıncılık Sayfa 140 Ders Kitabı Cevapları

Sıra Sizde

Aşağıda verilen kelime gruplarını açıklayınız.
Cevap:

Teşvik-i Sanayi Kanunu: Devlet, sanayi kurulmasını ve geliştirmesini benimsetmek amacıyla bu kanunu çıkartmıştır. 

MTA: Ülkenin yer altı zenginliklerini ortaya çıkarmak amacıyla MTA kuruldu. MTA, sanayinin de gelişmesine katkıda bulunmuştur.

8. Sınıf T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Nev Kitap Yayıncılık Sayfa 142 Ders Kitabı Cevapları

Görüşünü Söyle

Dünyanın herhangi bir yerinde gerçekleşen ekonomik bir gelişmeden diğer ülkeler niçin etkileniyorlar? Bu konu ile ilgili görüşlerinizi söyleyiniz. Günümüzde bu duruma benzer olaylar yaşanıyor mu? Örnekler veriniz.
Cevap: Başka bir ülkede meydana gelen ekonomik kriz diğer ülkeleri de etkiler. Bunun sebebi; ihraç edilen ürünlerin, diğer ülke ekonomik krizde olduğu için ihraç edilememesidir. 


Yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorum yazmak için TIKLAYIN.

Bir önceki yazımız olan 8. Sınıf İnkılap Tarihi Kitabı 132-133-134-135-136-137. Sayfa Cevapları Nev Kitap başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Linkedin'de Paylaş

Sadece Uzun Yorumlar Onaylanır.

Lütfen Konuyu Geliştirecek Uzun Yorumlar Yazınız.

Ana Sayfa Gizlilik Politikası İletişim S.S.S

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.