Anasayfa Kitap Cevapları Makaleler Ödevini Sor
Cevap Yaz
7 Şubat 2021, 21:53
Selin Selin
Üye
Konu Sayısı: 261

8. Sınıf İnkılap Tarihi Kitabı 143-144-145-146-147-148-149-150-151. Sayfa Cevapları Nev Kitap

2020-2021 8. Sınıf Nev Kitap Yayıncılık T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı 143-144-145-146-147-148-149-150-151 sayfa cevapları Sağlık Alanında Yapılan Çalışmalar

Kırmızı renkli yazılar sorulardır; kırmızı renkli yazıların altındaki yeşil yazılar ise sorunun cevabıdır. Mavi yazılar hangi sayfa olduğunu gösterir geri kalan renksiz yazılar metindir. İyi dersler.

8. Sınıf T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Nev Kitap Yayıncılık Sayfa 143 Ders Kitabı Cevapları

Araştırınız

Cumhuriyetin ilk yıllarındaki sağlık hizmetleri ile ilgili bir araştırma yapınız.
Cevap: Savaşlardan yeni çıkmış Türk halkı sağlık alanında geri kalmıştı. TBMM bu eksikliğin farkındaydı bu nedenle sağlık alanında önemli adımlar attı. En büyük adım olarak Sağlık Bakanlığını kurdu ve sağlık işleriyle ilgili kurum olarak tayin etti.


Soru/Yorum

Devlet tarafından bulaşıcı hastalıklarla mücadele edilmeseydi nasıl sonuçlar ortaya çıkabilirdi? Devletin sağlık konusundaki görevlerinin neler olduğunu Anayasa’dan bulup inceleyiniz.
Cevap: Bulaşıcı hastalıklara karşı önlemler alınmasaydı birçok kişiye hastalık bulaşabilir ve bazıları hayatını kaybedebilirdi. 

8. Sınıf T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Nev Kitap Yayıncılık Sayfa 143 Ders Kitabı Cevapları

8. Sınıf T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Nev Kitap Yayıncılık Sayfa 144 Ders Kitabı Cevapları

Araştırınız

Monarşi ile yönetilen ülkeler ile cumhuriyet ile yönetilen ülkeler arasında yönetim alanında ne gibi farklar olduğunu araştırınız.
Cevap: Cumhuriyet, Egemenliğin kaynağının millete ait olduğu yönetim şeklidir. Bu sistemde yönetimde söz sahibi olanları halk seçer ve gerektiğinde halk değiştirir.

Ancak Monarşi ile yönetilen ülkelerde egemenlik tek bir kişidedir. Cumhuriyet ile monarşinin en büyük farkı budur.

8. Sınıf T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Nev Kitap Yayıncılık Sayfa 145 Ders Kitabı Cevapları

Soru/Yorum

“Metin İnceleme” kısmında Nutuk’un verilmiş olan bölümlerinden ne tür çıkarımlarda bulunmak mümkündür? Nutuk’un yazılma gerekçesi sizce nedir? Açıklayınız.
Cevap: Nutuk’un yazılma amacı gelecek nesillere, gerçekleşen her şeyi detaylarıyla, anlatmak ve onların da bunlardan ders çıkarmasını sağlamaktır. 

8. Sınıf T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Nev Kitap Yayıncılık Sayfa 146 Ders Kitabı Cevapları

Sıra Sizde

Nutuk, bizzat Atatürk tarafından kaleme alınan, gelecek nesillere Milli Mücadele’yi, 1919’dan 1927’ye kadar gerçekleşen olayları ……………. dayalı olarak anlatan eserdir.

Yukarıdaki metinde boş bırakılan yere aşağıdakilerden hangisi gelmelidir?
Cevap: C) belgelere

8. Sınıf T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Nev Kitap Yayıncılık Sayfa 148 Ders Kitabı Cevapları

Sıra Sizde

Aşağıdaki soruları cevaplayınız.

Atatürk, neden “Az zamanda çok ve büyük işler yaptık.” demektedir? Bu dönem içerisinde neler yapılmıştır? Bildiklerinizi yazınız.
Cevap: Türk milletinin kısa sürede ülkeyi düzenlemesi, geliştirmesidir. Bu dönemde Türkiye Cumhuriyeti kurulmuştur. Bu en büyük başarıdır.

Birçok sağlık kuruluşu kurulmuş, kongreler yapılmış, sanayiyi geliştirmek için Teşvik-i Sanayi Kanunu, sanayiye ham madde olarak katkı sağlamak için MTA kurulmuştur.

Yapılanları yeterli görmeyen Atatürk, Türk milleti için hangi hedefleri göstermiştir?
Cevap: Yurdumuzu, dünyanın en medeni memleketi seviyesine çıkarmayı planlamıştır. Milletimizi en geniş kaynaklara sahip olacak, Milli kültürü yükseltecektir.

Atatürk, bu hedefleri söyleyerek Türk milletinin bunları yapması gerektiğini, bunları da kısa sürede halledebileceğimizi bize açıkça belirtmiştir.

8. Sınıf T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Nev Kitap Yayıncılık Sayfa 149 Ders Kitabı Cevapları

Görüşünü Söyle

Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni okuyunuz. Bu hitabe ile ilgili aşağıdaki sorulara cevaplar veriniz.

Atatürk, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin korunmasını ve yaşatılmasını neden Türk gençliğine emanet etmiş olabilir? Belirtiniz.
Cevap: Türk gençliğine emanet etmesinin nedeni, onların gelecek nesil olması, Türk gençliğinin bu milletin çocukları olması ve onların yaşananları öğrenince devletine, milletine daha iyi bakacağına inandığı için onlara bırakmıştır.

Atatürk, iç ve dış tehdit unsurları konusunda neden Türk gençliğinin dikkatli olmasını istemiştir? Açıklayınız.
Cevap: Çünkü bizim ülkemizi sömürge olarak kullanmak isteyen birçok ülke vardır. Onlara karşı dikkatli olmamızı istemiştir. Bu ülkenin bizim için çok değerli olduğunu vurgulayarak ona sahip çıkmamızı söylemiştir.

Atatürk, yaşanabilecek tüm olumsuzluklara rağmen, Türk gençliğinin güç kaynağı ile ilgili nelere vurgu yapmış olabilir? Görüşlerinizi söyleyiniz.
Cevap: Tüm yaşanılabilecek olumsuzluklara rağmen bizim bu ülkeyi kurtarmamızı söylemiştir. Türk milletini kurtarmak uğruna her şeyi yapmamızı istemiştir. Atatürk, “Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda, mevcuttur!” diyerek güç kaynağının kanımızda bulunduğunu belirtmiştir. 

8. Sınıf T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Nev Kitap Yayıncılık Sayfa 151 Ders Kitabı Cevapları

Sıra Sizde

Aşağıdaki cümlelerde doğru olanların başına “D”, yanlış olanların başına “Y” koyunuz.

(D) Atatürk’ün Kanal Cephesi’nde düşmanın nereden saldıracağını bilmesi onun ileri görüşlü bir lider olduğunu gösterir.

(D) Atatürk, yaptığı tüm işlerde akla ve bilime büyük önem vermiştir.

(D) Kazandığı savaşlar ile ilgili başarılı bir komutan olduğunu gösteren Atatürk, cumhuriyeti kurarak iyi bir devlet adamı olduğunu da göstermiştir.


Yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorum yazmak için TIKLAYIN.

Bir önceki yazımız olan 8. Sınıf İnkılap Tarihi Kitabı 138-139-140-141-142. Sayfa Cevapları Nev Kitap başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Linkedin'de Paylaş

Sadece Uzun Yorumlar Onaylanır.

Lütfen Konuyu Geliştirecek Uzun Yorumlar Yazınız.

Ana Sayfa Gizlilik Politikası İletişim S.S.S

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.