Anasayfa Kitap Cevapları
Cevap Yaz
18 Şubat 2021, 20:35
Gülsüm Gülsüm
Üye
Konu Sayısı: 446

8. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Kitabı 55-56-57-58. Sayfa Cevapları MEB Yayınları

8. Sınıf MEB Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı 55-56-57-58. Sayfa Cevapları Peygamberimizin İnsanı Kötülüklerden Arındırması

8. Sınıf Peygamberimizin Hayatı MEB Yayınları Sayfa 55 Ders Kitabı Cevapları

Sıra Sizde

Abdullah Öğretmen, öğrencilerine şöyle bir söz söyledi. “Hz. Muhammed (s.a.v.) bir insandır ama sıradan bir insan değildir. Taşlar arasında yakut ne ise o da öyledir.” (Anonim)

Abdullah Öğretmen, okuduğu bu beyitle Peygamberimizin (s.a.v.) hangi özelliğine dikkat çekmektedir. Arkadaşlarınızla tartışınız.
Cevap: Peygamber Efendimiz(s.a.v.)’in ahlakının ve varlığının diğer insanlardan farklı olduğuna dikkat çekmek istemiştir. Peygamber Efendimiz(s.a.v.) davranışlarıyla diğer insanlara örnek olmuştur. Bu yüzden diğer insanların arasında parıldadığını ifade etmek istemiştir.


Sıra Sizde

“İnsanın nasihatten çok örnek davranışa ihtiyacı vardır.” sözünü dikkate alarak Peygamberimizin (s.a.v.) örnekliği ile ilgili düşüncelerinizi aşağıdaki boşluğa yazınız.
Cevap: Birisini örnek alan bir kimse örnek aldığı kişi ile aynı insan olmaya başlar ve her davranışını taklit eder. İslam inancında örnek almak sadece hayır işlerde, iyilik ve güzel ahlak için geçerlidir. Allah Rasulü üstün bir karaktere sahip olarak örnek bir hayat yaşamıştır. Bir insan, sevdiği davranışı istemeden taklit etmeye başlar. Nasihat örnek davranış kadar etkili olamaz. Bu yüzden sevgili Peygamber Efendimiz(s.a.v.)’in örnek davranışlarını öğrenip onun üstün ahlakını örnek almamız gerekir.

8. Sınıf Peygamberimizin Hayatı MEB Yayınları Sayfa 56 Ders Kitabı Cevapları

Sıra Sizde

Allah Resulü’nün (s.a.v.) vefatından sonra eşi Hz. Aişe, “Onun ahlakı nasıldı?” diye soranlara “Siz Kur’an okumaz mısınız? Onun (s.a.v.) ahlakı Kur’an’dı.” diye cevap vermiştir. (Buhârî, Halku ef’âli’l-ibâd, 129.)

Hz. Aişe’nin verdiği bu cevap Kur’an ile Hz. Peygamber’in (s.a.v.) yaşantısı arasında nasıl bir ilişki olduğunu ortaya koymaktadır? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.
Cevap: Peygamber Efendimiz(s.a.v.)’in ahlakı Kur’an-ı Kerim’e uygun olduğunu anlıyoruz. Peygamber Efendimiz(s.a.v.) Allah’ın emir ve yasaklarına harfiyen uyduğunu gösteren ve bizim de Kur’an-ı Kerim’i örnek almamızı öğütleyen kıssadır.

8. Sınıf Peygamberimizin Hayatı MEB Yayınları Sayfa 58 Ders Kitabı Cevapları

Sıra Sizde

Sümeyye Öğretmen’in bu sözlerinden Peygamber Efendimiz’in (s.a.v.) İslam’a davet metoduyla ilgili hangi ilkeleri çıkarabiliriz?
Cevap: Güzel ahlak, alçak gönüllülük, vefakarlık ve iyimserlik özellikleri ile dostlarına islam dinini sevdirmiş ve davet etmiştir. Anı zamanda tatlı dilli ve güler yüzlü olmanın etkisini bildiğini gösterir.


Tanımlar ile kavramları örnekteki gibi eşleştiriniz.
Cevap:

8. Sınıf Peygamberimizin Hayatı MEB Yayınları Sayfa 58 Ders Kitabı Cevapları


Yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorum yazmak için TIKLAYIN.

Bir önceki yazımız olan 8. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Kitabı 50-51-52-53-54. Sayfa Cevapları MEB Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Linkedin'de Paylaş

Sadece Uzun Yorumlar Onaylanır.

Lütfen Konuyu Geliştirecek Uzun Yorumlar Yazınız.

Ana Sayfa Gizlilik Politikası İletişim S.S.S

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.