Anasayfa Kitap Cevapları Makaleler Ödevini Sor
Cevap Yaz
22 Temmuz 2020, 9:01
Furkan Furkan
Yönetici
Konu Sayısı: 1345

Açık Lise Zor Mu?

Açık Lise Zor Mu?

Bir çok öğrencinin özellikle Lise çağındaki öğrencilerin en son ki tam bir fiyasko olan TEOG sistemiyle atanamayan öğrencilerin tercihi olan açık lise bir çok öğrencinin bilmediği ve ön yargıyla yaklaştığı bir okuma biçimidir. Bunu bende bir öğrenci olarak çevrem olarak yaşadım ve şahit oldum. Açık lise şu anki ülkemizde okunabilecek en kaliteli eğitim sistemidir çünkü maalesef okullarda görülen eğitimlerin başarılı olabildiğini söylersem yalan olur.

Öğrencilerin sabahın karanlığında okula götürülüp 7-8 saat ders görülmesini ve seçmeli ders diye çoğu zaman öğrencilerin seçmediği seçmeli dersleri görmesi ve özellikle imam hatiplerde 3-4 dil birden öğretilmesi bu eğitim sisteminin saçmalığını ve kalitesizliğini gözler önüne seriyor. Bu nedenle ben dahil bir çok öğrenci açık liseyi alternatif olarak görüyor. Açık lisede yılda 3 defa sınavlar yapılıyor. Bu sınavların çok zor olduğunu söyleyenler emin olun ki hayatında açık lise sınavlarına bile girmemiştir. Her sistem gibi normal zorlukta bir sistem. Çalıştıktan sonra gayet basit denilebilecek bir sınav sistemiyle liseden mezun olabiliyorsunuz ve kendi programınızı yapıyorsunuz ve özgür sayılıyorsunuz.

Sabahın 8’inde okula 5 dakika geç kaldığınız için müdürden dayak yemiyorsunuz 🙂

İstediğiniz saatte uyanabilirsiniz ancak bunu abartmamak lazım. Açık liseyi tek başınıza bitirmeniz zor olabilir bunun için mutlaka bir dershaneden az çok ders almak lazım hem üniversiteye hazırlık için hemde sınıfı açık lisede rahatlıkla bitirmek için.

Konuyu toparlayacak olursak açık lise zor değil. Tabi zor değil diye öğlen 1-2 de uyanırsanız yıl sonunda sınıfta kalırsınız ki bunu kimse istemez. 9-10 gibi uyanıp kendi programımızı gün içerisinde ayarlamalı ve düzenli ders çalışmalıyız durumumuz var ise dershane-etüt gibi yerlerden destek almalıyız.


Yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorum yazmak için TIKLAYIN.

Bir önceki yazımız olan Oruç Nasıl Tutulur? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Linkedin'de Paylaş

Sadece Uzun Yorumlar Onaylanır.

Lütfen Konuyu Geliştirecek Uzun Yorumlar Yazınız.

Ana Sayfa Gizlilik Politikası İletişim S.S.S

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.