Cevap Yaz
4 Nisan 2023, 18:21 - Zülal Güneş Yazdı

Allah’ın (c.c) Eşi ve Benzeri Olmaması Ne Anlama Gelir?

Soru: Allah’ın (c.c) Eşi ve Benzeri Olmaması Ne Anlama Gelir?
Cevap: Allah’ın eşi ve benzeri olmaması, Yüce Allah’ın (c.c) bir ve tek olduğu, eşinin, benzerinin, ortağının veya herhangi bir yardımcısının olmadığı, evrendeki tek yaratanı ve idare edeni olduğu anlamına gelir.

Allah’ın Benzerinin Olması Ne Demektir?

Allah’ın (c.c) Eşi ve Benzeri Olmaması Ne Anlama Gelir?

Allah’ın eşi ve benzeri olmaması, aynı zamanda Allah’tan başka ilah olmadığı, O’nun birisi tarafından doğrulmadığı ve çocuğunun olmadığı anlamına da gelmektedir.

O’nun evrendeki gücü ve kudreti sonsuzdur ve başka kimsede yoktur. Tüm yetkin nitelikler Allah’ta toplanmıştır ve bu nedenle de Allah’ın eşi ve benzeri yoktur.  Allah’ın eşi ve benzeri olmaması vahdaniyet sıfatı ile açıklanmaktadır ve bu da sıfatlarında, zatında ve fiillerinde kısacası her konuda Allah’ın denginin, eşinin ve benzerinin olmadığını ifade etmektedir.

5. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı 33. Sayfa Cevapları MEB Yayınları  2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde yer alan kritik sorulardan birini cevaplamış bulunuyoruz. Cevaplarla ilgili eksik veya hatalı kısımları bizlere yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.
Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.