Anasayfa Kitap Cevapları Makaleler Ödevini Sor
Cevap Yaz
15 Ocak 2020, 22:16
Furkan Furkan
Yönetici
Konu Sayısı: 1362

Atatürk Nerede Doğdu? Hayatı Nasıldı?

Atatürk Nerede Doğdu? Hayatı Nasıldı?

Soru: Atatürk’ün doğum yeri neresidir? Hayatı nasıl geçmiştir?

Cevap: Atatürk 1881 yılında zamanında Osmanlı devletine bağlı bir balkan şehri olan Selanik’te doğmuştur. Selanik coğrafi konumu ve ticari merkez olması sebebiyle fazlasıyla kültürel etkileşime maruz kalmıştır.

Atatürk çocukluk hayatında özellikle komşularının asker öğrencilerine özendiği için ailesinden gizlice askeri sınavlara girip askeri sınavları kazanmıştır. Atatürk’ün tarih sahnesine çıkması ise 31 Mart Ayaklanmasında gerçekleşir. 31 Mart isyanını bastırmak üzere Selanik’te Mustafa Kemal Atatürk tarafından toplanan Hareket Ordusunun komutanlığını yapmasıyla gerçekleşmiştir.

31 Mart Vakasını başarılı bir şekilde bastıran Mustafa Kemal Atatürk ve Hareket Ordusu bu olayla birlikte tarih sahnesine adım atmıştır.

31 Marttan sonra Suriye’de, Trablusgarp’ta, Çanakkale’de ve daha nice bölgede Mustafa Kemal Atatürk komutanlık yapmıştır. Atatürk’ün askeri hayatı Kurtuluş Savaşı’na kadar devam etmektedir. Askeri kariyerin yanı sıra siyasi bir deha olan Mustafa Kemal Atatürk TBMM Başkanlığı, Başkumandanlık ve Cumhurbaşkanlığı görevleri gibi bir çok önemli görevleri başarıyla yerine getirmiştir.

10 Kasım 1938 yılına kadar Türkiye Cumhuriyeti’ne hizmet eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk hayatına bir çok kitap, nişan, madalya, savaş başarısı, siyasi başarı ve 1 devlet sığdırmayı başarmıştır.


Yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorum yazmak için TIKLAYIN.

Bir önceki yazımız olan Metal Nasıl Eritilir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Linkedin'de Paylaş

Sadece Uzun Yorumlar Onaylanır.

Lütfen Konuyu Geliştirecek Uzun Yorumlar Yazınız.

Ana Sayfa Gizlilik Politikası İletişim S.S.S

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.