Anasayfa Kitap Cevapları Makaleler Ödevini Sor
Cevap Yaz
4 Kasım 2019, 10:10
Furkan Furkan
Yönetici
Konu Sayısı: 1354

Atların Türk Kültüründe Yeri ve Önemi

Atların Türk Kültüründeki Yeri ve Önemi

Atların Türk Kültüründe Yeri ve Önemi Nedir?

Günümüzdeki Tüm tarih kitaplarında da belirtildiği üzere Türklerin ana vatanı orta asyadır. Türkler, ana yurdu olan orta asya’da göçebe olarak yaşamlarını sürdürmektelerdi. Yani hep gezen ve yılda birkaş kez farklı yerlerde bulunurlardı. İşte Türk milletinin göçebe olan hayatlarını kolaylaştıran en önemli şey atlardır.

Atlar sayesinde göçebelik sürdürülmüştür. Bu da ister istemez Türklerin atlara karşı büyük hayranlık ve sevgi göstermesine sebep olmuştur. Belli bir süre sonra ise atlar, Türk kültürünün olmazsa olmazı haline gelmiştir. Öyle ki belli bir süre sonra atlar, Türk milletinin önemli bir simgesi haline gelmiştir.

Türkler tarih boyunca atları savaşlarda atlardan destek almış, uzak yerlere gitmek isteyen kişiler için ulaşım aracı olmuş ve ticaret yaparken onların gücünden destek almıştır. Kısacası atlar, Türk kültüründe çok önemli bir yere sahip olan hayvanlardır.  Türk kültüründe halen atların önemli bir yeri olsa da eskisi gibi savaşlarda ya da ulaşım da atlar kullanılmamaktadır. Günümüzde ise atları daha çok at yarışlarında veya filmlerde görmek mümkündür.


Yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorum yazmak için TIKLAYIN.

Bir önceki yazımız olan Selamlaşma Adabı Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Linkedin'de Paylaş

Sadece Uzun Yorumlar Onaylanır.

Lütfen Konuyu Geliştirecek Uzun Yorumlar Yazınız.

Ana Sayfa Gizlilik Politikası İletişim S.S.S

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.