Anasayfa Kitap Cevapları Makaleler Ödevini Sor
Cevap Yaz
4 Kasım 2019, 10:10
Furkan Furkan
Yönetici
Konu Sayısı: 1351

Aydınlatma Nedir?

Aydınlatma Nedir

Aydınlatma Çeşitleri Nelerdir?

Aydınlatma, bir ortamdaki nesnelerin ve varlıkların görülebilmesi için ışıklandırılarak görünür hale getirilmesi halidir. Yani bir ortam karanlık bile olsa aydınlatma araçları ile aydınlanır ve görünür hale gelir her şey. Aydınlatmayı sağlayan doğal kaynakların olduğu gibi yapay olan kaynaklarda bulunmaktadır.

Aydınlatmayı sağlayan doğal kaynaklara, güneş, yıldız ve ay verilebilir. Bu doğal kaynaklar içinde özellikle de güneş, dünyanın ve yeryüzünün aydınlanması ve nesnelerin görülmesini sağlayan en büyük kaynak demek mümkündür. Aydınlatmayı sağlayan yapay kaynaklara ise şu örnekler verilir; elektrik enerjisi, su enerjisi, rüzgar enerjisi, gaz, mum, gaz yağı vb.  Bu yapay kaynaklardan en çok kullanılanı ise elektrik enerjisidir. Öyle ki günümüzde en çok elektrik enerjisi ile aydınlanma sağlanmaktadır.

Evlerimiz, iş yerlerimiz, sokaklarımız elektrik enerjisi sayesinde aydınlanmaktadır. Bu sayede insanlar güneş batsa da hayatlarına devam edebilmektedirler. Ancak yapay olan aydınlatma araçları sayesinde insanlar istedikleri yerlere gidebilmektedirler. Böylece insanların geceleri erken saatte uyuması gerekmez. İsteyen istediği zaman rahatlıkla uyuyabilirler. Ancak eskiden güneş battığı zaman insanların hayatları da güneş doğana kadar biterdi.


Yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorum yazmak için TIKLAYIN.

Bir önceki yazımız olan Atların Türk Kültüründe Yeri ve Önemi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Linkedin'de Paylaş

Sadece Uzun Yorumlar Onaylanır.

Lütfen Konuyu Geliştirecek Uzun Yorumlar Yazınız.

Ana Sayfa Gizlilik Politikası İletişim S.S.S

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.