Anasayfa Kitap Cevapları Makaleler Ödevini Sor
Cevap Yaz
4 Kasım 2019, 10:10
Furkan Furkan
Yönetici
Konu Sayısı: 1345

Basketbol Nasıl Oynanır Kısaca Bilgi

Basketbol Nasıl Oynanır

Basketbol Nasıl Oynanır Kısaca Bilgi

Basketbol , ülkemizde çok yaygın olmasa da her bireyin hayatında illaki oynadığı bir oyundur. Basketbol elle oynan bir oyundur. Basketbol oyunu 10 kişilik bir oyun olma özelliğine sahiptir.

Ayrıca iki takım şeklinde oynanır. Her iki takımda 5’er kişi bulunur. Ayrıca oyunda olan takımlardan her biri yedekte ise 7’er kişi bulundurur. Olası bir oyuncu değişikliğinde yedeklerden oyuncu alınabilir çünkü. Basketbol oyunun da amaç topu rakip taraftaki potadan geçirmektir. Sayı yapmak yani öne geçme isteyen takımın potaya topu atması ve kendi potasını korumalıdır.

Basketbol oyunu yaklaşık olarak 45 dakika ile 50 dakika arasında oynanır. Bazı durumlarda ise 1 saate kadar uzadığı da olmaktadır. Eğer oyunda her iki takım berabere kalırsa o zaman oyun 5 dakika daha uzatılabilir. Ülkemizde de bir çok basketbol takımı varlığını sürdürmektedir. Ayrıca okullarda da basketbol hakkında eğitimler verilmektedir.

Bastekbolu sadece bir oyun olarak görmemek gerekir. Çünkü birçok bilim adamının da tespit ettiği üzere basketbol gençlerin boy uzatmaları için yardımcı olan bir oyundur.


Yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorum yazmak için TIKLAYIN.

Bir önceki yazımız olan Atatürk Haftası İle İlgili Kompozisyon başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Linkedin'de Paylaş

Sadece Uzun Yorumlar Onaylanır.

Lütfen Konuyu Geliştirecek Uzun Yorumlar Yazınız.

Ana Sayfa Gizlilik Politikası İletişim S.S.S

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.