Anasayfa Kitap Cevapları Makaleler Ödevini Sor
Cevap Yaz
4 Kasım 2019, 10:14
Furkan Furkan
Yönetici
Konu Sayısı: 1362

Cahit Arf Hakkında Kısaca Bilgi

Cahit Arf

Cahit Arf Hakkında Kısaca Bilgi

Cahit Arf, 1910 yılında Selanik şehrinde doğmuş olan bir profesördür. Cahit Arf, Selanik şehrinde doğsa da balkan savaşları sırasında ailece İstanbul’a yerleşmişlerdir.

Fakat İstanbulda çok uzun süre kalmadan beşinci sınıfta iken İzmir şehrimize taşınmışlardır. Lise dönemine kadar her daim matematik ile ilgilenmiş ve arkadaşlarının çözemediği soruları o çok rahatlıkla çözebilmiştir. Onun bu yeteneğini fark eden öğretmeni Cahit Arf’in ailesini ikna edip Fransa’daki St. Louis lisesine eğitim alması için göndermiştir.

Normalde 3 yılda okuması gereken okulu Cahit Arf, 2 yılda bitirmiş ve ülkesine tekrardan geri dönmüştür.  Sonrasında ise kazandığı sınav sayesinde üniversite eğitimi için Avrupa’ya gönderilecek adaylar arasında belirmiştir.

Yüksek öğrenimini ise Fransa’daki Ecole normale superieure okulunda tamamlamıştır.  Yüksek öğrenimi bittikten sonra ise ülkesine dönüp Galatasaray lisesinde matematik öğretmenliği yapmaya başlamıştır. Yani hayatının her alanında başarı kazanmıştır.  Ayrıca Cahit Arf, matematik alanında hasse Arf teoremini bulmuştur.

Ancak 1997 yılında kalp hastalığı sonucunda vefat etmiştir. Günümüzde ise Cahit Arf’ın ismini daha çok 10 TL değerinde olan kağıt paraların üzerinde okumak mümkündür.


Yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorum yazmak için TIKLAYIN.

Bir önceki yazımız olan Emperyalizm Ne Demektir? Kısaca Bilgi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Linkedin'de Paylaş

Sadece Uzun Yorumlar Onaylanır.

Lütfen Konuyu Geliştirecek Uzun Yorumlar Yazınız.

Ana Sayfa Gizlilik Politikası İletişim S.S.S

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.