Anasayfa Kitap Cevapları Makaleler Ödevini Sor

Minber mihrap vaaz kürsüsü ne demektir

Minber mihrap vaaz kürsüsü ne demektir

Camide bulunan minber mihrap vaaz kürsüsü ne demektir? Bunlar camide neden bulunur. Camilerde bunlarla ne gerçekleştirilir?

Camide bulunan minber, mihrap ve kürsü ile yapılan şeyler şunlardır:

Minber: Cuma ve bayram günlerinde imam veya hatip minbere çıkarak bir konuşma irad eder bu konuşmaya hutbe denir.

Mihrap: Caminin en ön kısmında ve tam ortaya ve kıbleye yönelik olan az girintili alana denir. İmam bu alana yaklaşarak cemaate namaz kıldırır.

Kürsü: Cuma, bayram ve diğer cemaatin kalabalık olduğu zamanlarda vaiz olan kişinin bu kürsüye oturarak cemaate vaazu nasihatte bulunduğu yere kürsü denir.

Selamun aleykum. cuma ve bayram namazlarında minberden verilen dini nasihata ne denir? Lütfen kısaca cevaplarsanız memnun olurum.

Aleykum selam. Camilede genellikle girerken sağ ön kısmında bulunan ve merdiven basamaklarıyla üzerine çıkılan yüksekçe yere minber denir. Bu minber üzerinde cuma ve bayram namazlarında müslümanlara nasihatler verilir. Cuma ve bayram namazlarında minberden verilen dini nasihatlere ‘Hutbe’ denir.

Selamun aleykum hocam. cuma ve bayram namazlarında minberden verilen bilgi nedir ? Lütfen bana cevap verir misiniz.

Aleykum selam. Camilerde cuma ve bayram günlerinde yüksekçe ve merdiven basamaklarıyla üzerine çıkılarak konuşma yapılan duruma ”Hutbe” denir. Hutbeyi okuyan kimseye de hatip denir.

Cevabınız
Ana Sayfa Gizlilik Politikası İletişim S.S.S

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.

Ödevini Sor