Anasayfa Kitap Cevapları Makaleler Ödevini Sor
Cevap Yaz
27 Aralık 2019, 21:29
Furkan Furkan
Yönetici
Konu Sayısı: 1352

Devletin Yapabileceği Enerji Tasarrufları Nelerdir?

Maliyetli enerji tasarruflarî neelrdir?

Devletin yapabileceği enerji tasarrufu nelerdir?

Günümüzde biz bireyler olarak elektrik, doğalgaz gibi ciddi enerji kaynakları elimizden geldiği kadar tasarruf ediyoruz. Peki biz yapıyoruzda devlet ne yapabilir? Devlet biraz maliyet harcayarak kat ve kat kar edecek tasarruf girişimlerinde bulunabilir. Bölüm bölüm bunların neler olduğunu yazacağız.


Örneğin uzun yoldaki yol aydınlatma direkleri Uzun yollarda karşılaştığımız binlerce hatta belki Türkiyedeki milyonlarca elektrik direği yolları aydınlatmaktadır. Bu direklerin 19.00-08.00 arasında hiç durmadan çalışması inanılmaz bir elektrik enerjisi gerektirir. Peki sürekli bu yollarda insanlar mı var? Tabii ki yok. Bu nedenle bu direklere harekete duyarlı sensör eklenmelidir. 500mt uzaktan bir araç geliyorsa 500mt sonraki direkteki ışık yanmalı ve hareket yani araçlar gidince sönmeli. Böylelikle paha biçilmez bir elektrik tasarrufu elde edilecektir. Bu şekilde elektrik fiyatı ucuzlar ve ekonomi güçlenir.

Pekii bu kadar mı? Hayır. Yine uzun yollarda sürücüleri gece uyarmak için tabelalarımız ışıklar tarafından aydınlatılmaktadır. Bunun için elektrik harcanmalı mı? Hayır. Ülkemizin her yeri güneş gören çok güzel bir memleket. Her tabelaya ufak bir güneş paneli koyarak gün içindeki tabelayı aydınlatan güneşteki enerjiyi alaraķ geceleri kendi kendine para harcamadan tabelayı yine aydınlatabilecek. Böylelikle tek seferpik bir maliyetle sınırsız bir enerji elde edilebilecek.

Belki bu çok ama çok maliyetli olur ancak Karadeniz kıyılarına yapay bir ada yapılarak sadece büyük bir baraj yapılmalı. Onlarca ada yapılmalı. Karadeniz kıyıları çok fazla yağış alıyor. Bu yağışı ziyan etmemek gerekiyor. Bu adalardan Türkiye’ye boru hattı çekilerek tüm ülkeye su’yu dağıtabilir.


Bir diğer tasarruf fikri ise yine Türkiye-deki barajları ve aynı zamanda ülkemizdeki önemli şelaleri etkiler. Türkiyedeki tüm baraj, akarsu ve şelalere termoelektrik santrali kurulabilir. Böylelikle su aktıkça elektrik elde edebileceğiz.


Belki bu fikirler çok maliyetli olabilir ancak emin olun 10-20 sene içinde çok iyi bir gelir elde edebiliriz. Sizinde böyle çılgın veya dahiyane fikirleriniz varsa yorumlarda belirtebilirsiniz.


Yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorum yazmak için TIKLAYIN.

Bir önceki yazımız olan Dilekçe Nasıl Yazılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Linkedin'de Paylaş

Sadece Uzun Yorumlar Onaylanır.

Lütfen Konuyu Geliştirecek Uzun Yorumlar Yazınız.

Ana Sayfa Gizlilik Politikası İletişim S.S.S

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.