Cevap Yaz
28 Kasım 2022, 4:30 - Furkan Yazdı

Dolu ve Kar Nasıl Oluşur? Söyleyiniz

Kar ve Dolu Nasıl Oluşur?

Soru: Dolu ve Kar Nasıl Oluşur? Söyleyiniz
Cevap: Kar: Soğuk hava etkisi ile karşılaşan su buharının buz kristallerine dönmesi ile oluşur. Her bir kristal özel yapıya sahiptir

Dolu: Su buharı bulutlardan yeryüzüne inerken soğuk hava ile karşılaşır. Ardından bulutun üst katmanına sürüklenerek katı bir hal alır. 

Dolu ve Kar Nasıl Oluşur Söyleyiniz

Dolu ve kar farklı hava durumlarıdır. Kar soğuk hava etkisi ile karşılaşan su buharının buz kristallerine dönmesi ile oluşur. Her bir kristal özel yapıya sahiptir. Bunlar birleşerek kar taneleri meydana gelir. Ardından da yağış şeklinde yeryüzüne iner.

Dolu ise tamamen farklıdır. Su buharı bulutlardan yeryüzüne inerken soğuk hava ile karşılaşır. Ardından bulutun üst katmanına sürüklenerek katı bir hal alır. Bundan sonra da doluyu meydana getirir ve yeryüzüne düşer.

Bu olaylarda görülen bulutlar ise yer yüzünde buharlaşan su buharının gök yüzüne yükselmesi ile meydana gelir. Belirli bir yükseklikte basınç azaldığı, hav da soğuduğu için bulutları meydana getirir.

2. Sınıf Hayat Bilgisi Ders Kitabı 182. Sayfa Cevapları ATA Yayıncılık 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde yer alan kritik sorulardan birini cevaplamış bulunuyoruz. Cevaplarla ilgili eksik veya hatalı kısımları bizlere yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.
Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.