Cevap Yaz
7 Nisan 2023, 11:27 - Zülal Güneş Yazdı

Ekilebilir toprakların bir kişinin elinde toplanması hangi sorunlara yol açabilir?

Soru: Ekilebilir toprakların bir kişinin elinde toplanması hangi sorunlara yol açabilir?
Cevap: Ekilebilir toprakların bir kişinin elinde toplanması, tarımsal üretimin konsantre edilmesi ve büyük ölçekli tarım faaliyetlerinin geliştirilmesi anlamına gelebilir.

Ekim Yapılabilecek Toprakların Bir Elde Olmasının Açacağı Sorunlar Nelerdir?

Ekilebilir toprakların bir kişinin elinde toplanması hangi sorunlara yol açabilir

Ekilebilir toprakların bir kişinin elinde toplanması, tarımsal üretimin konsantre edilmesi ve büyük ölçekli tarım faaliyetlerinin geliştirilmesi anlamına gelebilir. Bu durum, birçok soruna yol açabilir:

  • Toprakların bir kişinin elinde toplanması, toprağın özelleştirilmesi anlamına gelir. Bu durum, diğer çiftçilerin toprağa erişimini zorlaştırır ve toprakların tek bir kişinin kontrolü altında toplanması, zengin ve yoksul arasındaki uçurumu artırabilir.
  • Toprakların yoğun bir şekilde ekilmesi ve büyük ölçekli tarım faaliyetleri, toprağın verimliliğinin azalmasına neden olabilir. Bu durum, toprağın aşırı işlenmesine ve aşırı gübre kullanımına neden olabilir.
  • Büyük ölçekli tarım faaliyetleri, su kaynaklarının tükenmesine neden olabilir. Su kaynaklarının tükenmesi, çiftçilerin suya erişimini zorlaştırır ve tarım üretimini etkiler.
  • Büyük ölçekli tarım faaliyetleri, kimyasal kullanımı ve diğer çevresel faktörler nedeniyle insan sağlığına olumsuz etkileri olabilir.
7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 153. Sayfa Cevapları Ekoyay Yayınları 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde yer alan kritik sorulardan birini cevaplamış bulunuyoruz. Cevaplarla ilgili eksik veya hatalı kısımları bizlere yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.
Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.