Anasayfa Kitap Cevapları Makaleler Ödevini Sor
Cevap Yaz
28 Mart 2020, 20:27
Furkan Furkan
Yönetici
Konu Sayısı: 1351

Ergenlik Dönemi Ve Özellikleri

Ergenlik Dönemine Geçiş

Ergenlik Döneminde Ruhsal Değişimler

Ergenlik dönemi denen ve her insanın yaşadığı ve yetişkinliğe ilk adım evresi olarak tanımlamak mümkündür. Ergenlik dönemi kız çocuklarında 11 ile 12 yaşları arasında görülürken erkek çocuklarında 12 ile 14 yaşları arasında görülür.

Ergenlik dönemine giren kız veya erkek çocuklarda hem fiziksel hem de ruhsal farklılıklar meydana gelir. Ergenliğe giren çocuklarda öncelikle fiziksel değişmeler yaşanır. Kız çocuklarında organlar gelişir ve yavaşça bir kadın fiziği ortaya çıkmaya başlar. Ergen çocuklarında ise ses kalınlaşır ve fiziksel olarak bir erkek görünümü kendini gösterir. Ayrıca erkek çocuklarda bıyık ve sakal çıkma gibi evrelerde meydana gelir. Bu dönemde fiziksel olarak çocuklar bir yetişkinin şeklini almaya başlar. Bununla birlikte ruhsal olarak da alıngan ve asabi bir tutum da gösterirler.

Ergenlik dönemi çocuğun iyi bir gelecek yaşaması için aslında bir alt yapı dönemidir. Bu sebeple de ebeveynlerin bu hassas dönemi en doğru ve olması gerektiği şekilde geçirmesi gerekir. Bunun için de gerekirse bir uzman doktorun desteği de alınabilir.


Yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorum yazmak için TIKLAYIN.

Bir önceki yazımız olan Enerji Tasarrufu Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Linkedin'de Paylaş

Sadece Uzun Yorumlar Onaylanır.

Lütfen Konuyu Geliştirecek Uzun Yorumlar Yazınız.

Ana Sayfa Gizlilik Politikası İletişim S.S.S

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.