Anasayfa Kitap Cevapları Makaleler Ödevini Sor
Cevap Yaz
4 Kasım 2019, 10:14
Furkan Furkan
Yönetici
Konu Sayısı: 1362

Günbaşı Ağaları Ne İş Yapar?

Günbaşı Ağaları Ne İş Yapar

Osmanlı Devletinde “Günbaşı Ağaları” Ne İş Yapar?

Osmanlı devleti çok geniş alanlara hakim olan bir türk devletidir. Bu imparatorluk içinde binlerce farklı meslek bulunmaktaydı. Bu mesleklerden kimi günümüze kadar gelmişken kimi meslekler ise günümüzde örnekleri tükenmiş haldedir. Bu mesleklerden biri de günbaşı ağalarıydı. Günbaşı ağaları, Osmanlı devleti zamanında yapılan bir mesleğin ismidir.

Günbaşı ağalarının günümüzdeki anlamı eskiden denize batmış olan gemileri sudan çıkarmayı iş edinen kimselerdir. Yani herhangi bir sebepten dolayı denize batan gemileri denizden çıkartarak yeniden kullanılabilir hale getirilmesi için gerekli olan adımların atılmasına yardımcı olan bir meslek grubuydu. Osmanlı devletinde varlığını sürdüren bu meslek Günümüzde bir karşılığı bulunmamaktadır. Osmanlı devleti döneminde bir çok insanın icra ettiği bir iş olsa da günümüzde karşılığı yoktur.

Günbaşı ağaları adındaki bu mesleğe tarih kitaplarında sıkça rastlasak da bu meslek günümüzde olmayan bir meslektir. Ancak gene de kurum sınavlarına ya da üniversiteye giriş sınavlarına çalışanlar tarihte bu ve buna benzen işlerin tanımını bilmesi gerekir. Yani bir tür genel kültür bilgidir. Üstelik


Yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorum yazmak için TIKLAYIN.

Bir önceki yazımız olan Birlik ve Beraberlik İle İlgili Atasözleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Linkedin'de Paylaş

Sadece Uzun Yorumlar Onaylanır.

Lütfen Konuyu Geliştirecek Uzun Yorumlar Yazınız.

Ana Sayfa Gizlilik Politikası İletişim S.S.S

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.