Cevap Yaz
15 Ağustos 2023, 16:53 - Zülal Güneş Yazdı

Günlük Yaşamda Karşılaştığımız Mikroskobik Canlılara ve Mantarlara Örnekler

Soru: Günlük Yaşamda Karşılaştığımız Mikroskobik Canlılara ve Mantarlara Örnekler
Cevap:

Mikroskobik canlılar ve mantarlarla günlük hayatımızda ormanlarda, ağaç gövdeleri ve kütüklerinde, bahçelerde ve çürümüş yapraklarda karşılaşabiliriz. Günlük yaşamda karşılaştığımız mikroskobik canlılara ve mantarlara örnek olarak şunları verebiliriz;

  • Amip
  • Bakteri
  • Paramesyum
  • Öglena
  • Küf mantarı

Mikroskobik Canlılar ve Mantarlar Nasıldır?

Günlük Yaşamda Karşılaştığımız Mikroskobik Canlılara ve Mantarlara Örnekler

Mikroskobik canlılar, çevremizde çıplak gözle göremeyeceğimiz, oldukça küçük boyutlarda bulunan canlılardır ve yalnızca mikroskop yardımı ile bu canlıları görebilmemiz mümkündür. Bu nedenle de adlarına mikroskobik canlılar denmektedir.

Üzerinde bulunduğu besinlerin çürümesine neden olan küf mantarları, evimizde özellikle açıkta kalan meyve, sebze gibi pek çok besinde karşılaşabileceğimiz bir canlı türüdür. Genellikle mavi ve yeşil renkte olurlar ve besinlerimizin üzerine yerleşerek çürütürler.

5. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı 51. Sayfa Cevapları SDR Dikey Yayıncılık  2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde yer alan kritik sorulardan birini cevaplamış bulunuyoruz. Cevaplarla ilgili eksik veya hatalı kısımları bizlere yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.
Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.