Anasayfa Kitap Cevapları Makaleler Ödevini Sor
Cevap Yaz
4 Kasım 2019, 10:14
Furkan Furkan
Yönetici
Konu Sayısı: 1345

İstiklal Marşının Kabulü İle İlgili Bilgi

İstiklal Marşı

İstiklal Marşının Kabulü İle İlgili Bilgi

İstiklal marşı, Türk milletinin bağımsızlığını ve egemenliğini gösteren önemli simgelerden biridir. Anadolu’nun işgallerden temizlenmesi sırasında kurtuluş savaşının başladığı zamanlarda milli ruhu canlandırmak amacıyla milli marşa ihtiyaç duyulmuştur.

Bu amaçla maarif vekaleti, 1921 yılında bir güfte yarışması düzenlemeye karar vermiştir. Bu yarışma için 724 tane şiir kendini göstermiştir. Birçok ünlü ve başarılı şair bu yarışmaya katılmıştır. Ancak Mehmet Akif Ersoy bu yarışmaya katılmamıştır.

Yarışmaya katılmamasının sebebi olarak da “milletin başarılarını para ile övülemeyeceğini” şeklinde açıklamıştır. Ancak yarışmaya katılan 724 şiirden hiç biri şiir yarışmasının ruhuna tam olarak uygun olmaması sebebi ile seçilmemiştir. Ancak sonradan fikri değiştirilen Mehmet Akif Ersoy yazdığı şiir ile yarışmaya katılmıştır.

Ancak yarışmaya katılan şiirlerden7 tanesi 12 Mart 1921 tarihinde mecliste okunmuş ve bunlar içinde Mehmet Akif Ersoy’ın kaleme aldığı şiir heyecana sebep olmuştur. Çok beğenilen şiiri meclisin onayı ile kabul edildi. Mehmet Akif Ersoy bu yarışmadan kazandığı parayı ise yoksul olan kadın ve çocuklara bağışlamaları için Darülmesai kurumuna bağışlamıştır.


Yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorum yazmak için TIKLAYIN.

Bir önceki yazımız olan Cahit Arf Hakkında Kısaca Bilgi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Linkedin'de Paylaş

Sadece Uzun Yorumlar Onaylanır.

Lütfen Konuyu Geliştirecek Uzun Yorumlar Yazınız.

Ana Sayfa Gizlilik Politikası İletişim S.S.S

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.