Anasayfa Kitap Cevapları Makaleler Ödevini Sor
Cevap Yaz
22 Temmuz 2020, 9:09
Furkan Furkan
Yönetici
Konu Sayısı: 1362

Kadir Gecesinin Önemi Nedir?

Kadir Gecesinin Önemi Nedir?

Kadir gecesi, yüce yaratıcı olan Allah, Kuran-i Kerimde de bildirildiği üzere kuran-i kerimin indirildiği gecedir. Yani kadir gecesinde Kuran-i Kerim peygamber efendimize indirilmiştir.

Kadir gecesinin önemini hem kuran-i kerimdeki ayetlerden hem de peygamber efendimizin hadisi şeriflerinden anlamak mümkündür. Hz. Muhammed kadir gecesinin önemini şöyle açıklamıştır; kim kadir gecesini, faziletlerine inanarak ve mükafatını da Cenab-ı Allah’tan umarak ihya ederse, o kimsenin geçmiş günahları bağışlanır.

Bu hadisi şeriften de anlaşılacağı üzere, her kadir gecesinde Müslümanların bu geceye yakışır şekilde davranması ve Allah’a bolca dua etmesi gerekir. Üstelik bu gece Allah’tan bağışlanma dileyenlerin duaları kabul olabilir. Bu sebeple de kadir gecesinde bolca namaz kılmalı, Allah’ı anmalı, zikir getirmeli, bolca dualar okumalı ve kuran-i kerim okumalıyız. Tüm gece boyunca elimizi semaya kaldırıp Allah’tan af dilemeliyiz.

Kadir gecesi duaların kabulü açısından çok önemlidir. Bunu hem Kuran-i Kerim ayetlerinde hem de hadislerde buyurulmuştur.Her Müslümanın bu özel geceyi yüce yaratıcı olan Allah’a itaat ve takva ile geçirmesi gerekir. Böylece bu gecenin ruhuna uygun davranmış oluruz.


Yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorum yazmak için TIKLAYIN.

Bir önceki yazımız olan 9. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Kitabı 13. Sayfa Cevapları Dörtel Yayıncılık başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Linkedin'de Paylaş

Sadece Uzun Yorumlar Onaylanır.

Lütfen Konuyu Geliştirecek Uzun Yorumlar Yazınız.

Ana Sayfa Gizlilik Politikası İletişim S.S.S

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.