Cevap Yaz
2 Nisan 2023, 23:07 - Zülal Güneş Yazdı

Kalp Atışlarının Atardamarlarda Hissedilen Ritmik ve Düzenli Hareketine Ne Ad Verilir?

Soru: Kalp Atışlarının Atardamarlarda Hissedilen Ritmik ve Düzenli Hareketine Ne Ad Verilir?
Cevap:

Kalbin atması sonucu vücutta bulunan atardamarlarda hissedilen düzenli ve ritmik olan harekete “nabız” ismi verilmektedir. Nabız, kalbin atışları sırasında atardamar duvarlarındaki kan basıncının artması ve azalması sonucu oluşan bir dalga hareketidir. Nabız, atardamarlarda hissedilen bir atış hissi olarak algılanır ve ölçülebilir. Nabız hızı, kişinin kalp atış hızını ve dolaşım sistemi sağlığını değerlendirmek için önemli bir gösterge olarak kullanılır.

Sağlıklı Bir İnsanın Nabzı Kaç Olmalıdır? 

         Kalp Atışlarının Atardamarlarda Hissedilen Ritmik ve Düzenli Hareketine Ne Ad Verilir

Sağlıklı bir insanın nabzı, çeşitli faktörlere bağlı olarak değişebilir. Bunlar arasında yaş, cinsiyet, fiziksel aktivite düzeyi, ilaç kullanımı, stres seviyesi ve vücut ağırlığı gibi faktörler yer alır. Genel olarak, yetişkin bir kişinin dinlenirken nabzı dakikada 60 ila 100 arasında olmalıdır.

6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı 67. Sayfa Cevapları Sevgi Yayınları 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde yer alan kritik sorulardan birini cevaplamış bulunuyoruz. Cevaplarla ilgili eksik veya hatalı kısımları bizlere yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.
Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.