Cevap Yaz
4 Nisan 2023, 19:01 - Zülal Güneş Yazdı

Kubbe, Minare, Minber, Mescit Ve Mihrap Kavramlarının Anlamları

Soru: Kubbe, Minare, Minber, Mescit Ve Mihrap Kavramlarının Anlamları
Cevap: Kubbe, yapıların üstünü örten yarımküre biçimindeki yapı parçası. Minare, müezzinlerin namaz vaktini bildirmek için uzun ince yapılar. Minber, cami içinde yerden yüksekte hatipin çıkıp hutbe okuduğu yer. Mescit, minbersiz küçük cami. Mihrap, kıbleyi belirten imama ayrılmış içeriye doğru girintili ağ.

Kubbe, Minare, Minber, Mescit Ve Mihrap Kelimelerinin Anlamlarını Açıklayınız.

Kubbe, Minare, Minber, Mescit Ve Mihrap Kavramlarının Anlamları

Kubbe: Kubbe, harem olarak bilinen Caminin iç kısmında yer alan, namazın kılındığı ve cemaatin yer aldığı yerin çatısında dairesel bir biçimde bulunarak bu alanı kapatan kavisli yapının adıdır.

Minare: Eskiden Camide görevli müezzinlerin, ezan vakitlerinde ezanı okumak için çıktıkları, günümüzde ise ses sistemlerinin yer aldığı ve ezanın Caminin tüm çevresine duyurulduğu uzun ince silindirik yapının adıdır.

Minber: Minber, hutbe okumak için hatipler ve imamların çıktıkları, Cami içerisindeki kıble duvarında bulunan merdivenli yapının adıdır.

Mescit: Mescit, Camilerin küçük boyutlu hali olarak tıpkı Camiler gibi ibadet yeridir ve Camiden küçük olarak en az 10 en fazla 500 kişilik bir cemaat kapasitesine sahip yapıdır.

Mihrap: Camide imamların cemaate namaz kıldırmak için bulundukları en önde bulunan ve cemaate önderlik edilen yerin adıdır.

5. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı 107. Sayfa Cevapları Lisans Yayınları  2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde yer alan kritik sorulardan birini cevaplamış bulunuyoruz. Cevaplarla ilgili eksik veya hatalı kısımları bizlere yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.
Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.