Anasayfa Kitap Cevapları Makaleler Ödevini Sor
Cevap Yaz
31 Ağustos 2019, 21:08
Furkan Furkan
Yönetici
Konu Sayısı: 1362

Kurban Bayramı Hicri Takvimde Ne Zaman?

Kurban Bayramı Hicri Takvime Göre Ne Zaman Olacak?

Kurban bayramı, hicri takvime göre zilhicce ayının 10. Gününden itibaren dört gün olarak kutlanan dini bir bayramdır. Müslümanlar için önemli bayramlardan biridir. Her yıl Müslümanların heyecanla beklediği ve bir çok güzel şeye vesile olan özel ve dini bir bayram olarak da bilinir.

Ülkemizde miladi takvim baz alınarak günler hesaplansa da dini günlerin belirlenmesi açısından ay yılı esas alınan ve peygamber efendimizin Mekke şehrinden Medine şehrine gittiği zamanın başlangıç olarak kabul edilen hicri takvim kullanılmaktadır. Yani ülkemizde hicri takvim, Müslümanların dini bayramlarını ve dini günleri belirlemede kullanılmaktadır. Örneğin kurban bayramı hicri takvime bakılarak tarihi söylenir. Çünkü ülkemizde miladi takvim kullanılırken dini günler hicri takvime göre belirlenmektedir. Kurban bayramı ise toplamda dört gün olarak kutlanır. Bu dört gün içinde maddi durumu kurban kesmeye elveren Müslümanlar kurban keserek dini bir kuralı yerine getirmiş olurlar.

Kısacası kurban bayramı ay yılı esas alınarak oluşturulmuş olan hicri takvime göre zilhicce ayının 10. Gününden itibaren dört gün olarak kutlanan dini bir bayramdır


Yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorum yazmak için TIKLAYIN.

Bir önceki yazımız olan Ramazan Bayramının Önemi Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Linkedin'de Paylaş

Sadece Uzun Yorumlar Onaylanır.

Lütfen Konuyu Geliştirecek Uzun Yorumlar Yazınız.

Ana Sayfa Gizlilik Politikası İletişim S.S.S

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.