Anasayfa Kitap Cevapları Makaleler Ödevini Sor
Cevap Yaz
31 Ağustos 2019, 21:05
Furkan Furkan
Yönetici
Konu Sayısı: 1345

Kurban Bayramında Kurban Kesilince Ne Söylenir?

Kurban Kesilirken Hangi Dua Okunur?

Kurban bayramı, hicri takvime göre zilhicce ayının 10. Gününden itibaren dört gün olarak kutlanan dini bir bayramdır. Müslümanlar için önemli bayramlardan biridir. Bu bayramda maddi anlamda kurban kesmeye gücü yeten Müslümanlar, Allah’ın rızasını kazanmak için kurban keserler. Kurban kesmek için bir çok önemli kriter vardır. Bu kriterlere uygun olan kurban seçildikten sonra belli dualar eşliğinde abdest alan kişi tarafından kesilmesi gerekir. Kurban bayramında Allah rızası için kesilen kurbanın kesilmeden önce söylenmesi gereken bazı dualar sünnet iken bazı sözler vaciptir. Kurban kesen bir kişinin şöyle demesi sünnettir;

(بسم الله ، والله أكبر ، اللهم هذا منك ولك، هذا عني ) Allah’ın adıyla, Allah en büyüktür, Allah’ım bu nimet sendendir ve senin içindir, bu bendendir (başkasının adına kesiyorsa şöyle der; bu filan kişidendir), Allah’ım bunu falan kişiden ve ailesinden kabul et (ismini söyler)

Ancak kurban bayramında Allah rızası için kurban kesen kimsenin besmele çekmesi ise vaciptir. Bu sebeple de her kurban kesen kişinin besmele çekmesi icap eder. Besmele dışında yapılan zikirler ise müstehaptır. Kurban kesilirken yapılan zikirlerden bir de kelime-i şehadet getirmektir.


Yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorum yazmak için TIKLAYIN.

Bir önceki yazımız olan Ramazan bayramında ne yapılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Linkedin'de Paylaş

Sadece Uzun Yorumlar Onaylanır.

Lütfen Konuyu Geliştirecek Uzun Yorumlar Yazınız.

Ana Sayfa Gizlilik Politikası İletişim S.S.S

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.